Unia Europejska nie da 300 mln zł na budowę zbiornika przeciwpowodziowego. Co dalej z inwestycją?

Magdalena Kozioł
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Chodzi o zbiornik w Raciborzu, który jest kluczowym obiektem ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i Wrocławia. Urzędnicy zapewniają, że inwestycja nie jest zagrożona.

Powierzchnia zaplanowanego polderu to 26,3 km kw., a jego docelowa pojemność - 300 mln metrów sześciennych. Zbiornik będzie chronił ok. 1,3 mln ludzi, w tym mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Koszt całej inwestycji szacowano na ok. 1,7 mld złotych.

Do jego budowy miała dołożyć się Unia Europejska. Nie zrobi tego, bo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego miało wątpliwości związane z projektem. Zbiornik usunęło więc z listy zadań czekających na dotację. Resort zapewnia jednak, że realizacji nic nie zagraża, bo pieniądze (ponad 250 mln zł) przeznaczy budżet państwa. Pozostałe środki będą pochodzić z pożyczek Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy.

- W ostatnich dwóch latach nastąpiło istotne przyspieszenie w realizacji tego przedsięwzięcia - mówił pod koniec stycznia rzecznik wojewody Jarosław Perduta. - W listopadzie ubiegłego roku wojewoda dolnośląski podpisał decyzję zezwalającą na rozpoczęcie budowy zbiornika. W celu skrócenia czasu związanego ze skutecznym przygotowaniem dokumentacji przetargowej część zadania RZGW w Gliwicach przejmie RZGW Wrocław, który znacząco przyczynił się do przyspieszenia procedury.

Perduta przekonuje, że ostateczny wybór wykonawcy tej inwestycji nastąpi w drugim kwartale tego roku. Zakończenie budowy zbiornika zaplanowano na rok 2017, ale jeśli wszystko pójdzie bez komplikacji, wykonawcy będą w stanie oddać obiekt już w 2016 roku.

Zakończenie budowy zbiornika w Raciborzu, przy jednoczesnym zakończeniu prac modernizacyjnych obiektów Wrocławskiego Węzła Wodnego, pozwoli na skuteczną ochronę terenów nadodrzańskich w przypadku przejścia fali powodziowej porównywalnej z tą z roku 1997.

Dzisiaj na dolnośląskich rzekach nie ma zagrożenia powodziowego. Wydział zarządzania kryzysowego wojewody informuje, że stan alarmowy odnotowano w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy i jeden stan ostrzegawczy w Korzeńsku na rzece Orla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Greg
I dobrze,że Unia nie da bo Unia to nie są barany,które będą od 1997 słać pieniążki na te same cele od 1997r.Mam też czasem wrażenie,że bez Unii nikt w tym kraju nawet śmietnika przy chodniku nie zamontuje.To bardzo złe przyzwyczajenia i czas się obudzić Panowie urzędnicy.
o
ona
Wojewoda Śląski wydał decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji w trybie tzw. specustawy powodziowej.
S
Siara
Mają rozmach sk##rwysyny :) Pewnie znowu zmoczą d*** ;P
a
abrakadabra
Decyzje wydaje wojewoda właściwy miejscowo dla inwestycji, a nie siedziby inwestora. Skorupa podpisał dokument jako pełnomocnik rządu ds. „Programu dla Odry 2006".
d
dumny z władzy
Dwadzieścia lat od powodzi w 1997 i już w 2017 zbiornik ( a właściwie nie zbiornik tylko suchy zbiornik ) będzie gotowy HUUUURRRRAAAAA !!!!!!!
u
ubezpieczony
te 300 mln to pikuś !! złożą się: zdrojewski, dudkiewicz i żydziątko-cimoszątko , nawet nie zauważą, że coś im ubyło z kabzy!! będzie zbiornik co się zowie!! wszak to żydziątko-cimoszątko jest największym na świecie orędownikiem budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych!!
f
faja
a teraz nie.
W
WGZR
Poczytaj sobie jak w zeszłym roku wojewoda śląski wydał decyzję na budowę tego zbiornika 27 listopada.Nie żaden dolnośląski.Rozumiem,że chodzi Ci o ambicje
o
otton
Nie "Unia" zabrała tylko "Ministerstwo" zabrało, bo to ono decyduje o podziale pieniędzy. Więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
R
RZGW
podział administracyjny RZGW dla poszczególnych województw jest inny niż ten wynikający z granic na mapie i wynika z zasięgu danych zlewni....a poza tym Racibórz to już województwo śląskie kolego.
z
zibi
zbiornik w Raciborzu bedzie na terenie woj opolskiego a wie decyzje wydaje tamten urzad a nie dolnoslaski
P
PZPO
ale na spotkania jak wczoraj dotyczące zagrożenia przeciwpowodziowego to mają( w blasku fleszy tworzyli dramaturgię zatroskania premiera nad topniejącym śniegiem).I jeszcze jedno nie piszcie bzdur.Wojewoda śląski a nie dolnośląski dał pozwolenie na budowę i nic się tam nie dzieje.Robota jak leżała tak leży.
s
stas
bez komentarza, jaki rząd, taka polityka
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie