Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Ślęzoujście idzie do remontu. To ważny punkt w ochronie przeciwpowodziowej Wrocławia

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Tak dziś wygląda ulica Ślęzoujście we Wrocławiu
Tak dziś wygląda ulica Ślęzoujście we Wrocławiu Kinga Mierzwiak/Polska Press
Ulica Ślęzoujście we Wrocławiu zostanie przebudowana. Pracami objęta zostanie droga i wał przeciwpowodziowy. O szczegółach piszemy poniżej.

"Celem inwestycji jest przede wszystkim skuteczne zabezpieczenie obszarów chronionych, w tym dotkniętych w czasie powodzi 1997 roku osiedli: Maślice i Pracze Odrzańskie oraz modernizacja ulicy Ślęzoujście" - mówi Klaudia Piątek, rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Po przebudowie ulicą Ślęzoujście będzie można jeździć z maksymalną prędkością do 30 km/h. Pojawią się też progi zwalniające. Dodatkowo, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, aby zachować historyczny charakter ulicy, przewiduje wykorzystanie kostki kamiennej poprzez jej wbudowanie w możliwe obszary, np. zjazdy wałowe.

"Planujemy odzyskanie elementów historycznych, jakimi są słupki kamienne, i wbudowanie ich w obrębie inwestycji w miejscach niekolizyjnych. W wyniku przebudowy ul. Ślęzoujście zyska nową nawierzchnię, chodnik dla pieszych, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oświetlenie drogowe. Ze względu na powyższe zmiany ulica nie straci charakteru rekreacyjnego (budowa chodnika), a znacznie poprawi się bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, w szczególności: rowerzystów, osób starszych, rodziców z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami" - przekonuje Piątek.

Warto przypomnieć, że ulica Ślęzoujście pełni też rolę wału przeciwpowodziowego, mimo to nie znalazła się w programie modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. To aktualnie najsłabsze ogniwo w ochronie przeciwpowodziowej Wrocławia, a w szczególności osiedli Maślice i Pracze Odrzańskie. W przypadku wystąpienia powodzi zagrożonych jest około 30 tys. osób zamieszkujących obszar 6,2 km2 miasta, ponieważ taki byłby zasięg powodzi. Gdyby do tego doszło, straty sięgałyby ok. 200 mln zł.

"Potrzeba przebudowy wału przeciwpowodziowego na tym odcinku pojawiła się wiele lat temu. Już w 2014 roku powstała koncepcja zabezpieczenia wału opracowana pod przewodnictwem profesora Czesława Szczegielniaka, która wykazała zły stan techniczny istniejącego wału i konieczność wybudowania nowego wału, bowiem grunty, z których wykonano przedmiotowe obwałowanie, mają nieodpowiedni skład granulometryczny i jakościowy, a zagęszczenie tego gruntu do wymaganych obecnie parametrów technicznych stosowanych dla obwałowań jest niemożliwe do osiągnięcia" - mówi Klaudia Piątek.

Miłośnicy przyrody obawiają się jednak o zwierzęta, żyjące na pobliskim terenie, w szczególności płazy (w okolicy są dwa stawy). Obecnie na terenie tej drogi znajduje się jeden przepust, który może zostać wykorzystany do migracji płazów. ZDiUM chce, aby wykonawca w rozwiązaniach projektowych uwzględnił montaż stałych wygrodzeń uniemożliwiających wchodzenie płazów na drogę i chroniących tę grupę zwierząt przed zabijaniem przez przejeżdżające pojazdy, a także rozwiązań, które umożliwiałyby migrację płazów oraz innych zwierząt. Szczegółowe rozwiązania powinny zostać opracowane przez herpetologa z zespołu przyrodniczego wykonawcy. ZDiUM obiecuje też, że włączy się w proces skonsultowania zaproponowanych rozwiązań z organizacjami przyrodniczymi, które działają na obszarze realizacji kontraktu.

Ostateczne decyzje zapadną najprawdopodobniej w drugiej połowie kwietnia, wtedy też zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą.

Przebudowa ulicy Ślęzoujście może potrwać nawet rok. Przedstawiciele ZDiUM zapewniają, że prace nie będą prowadzone w godzinach nocnych (czyli pomiędzy 22 a 6).

Miasto planuje przeznaczyć na tę inwestycję 13 680 808,77 zł brutto. Niektóre firmy podały jednak kosztorys opiewający nawet na 19 mln złotych. W postępowaniu przetargowym biorą udział: Pro-Tra Building, Strabag Infrastruktura Południe, ETP S.A., Bickhardt Bau Polska oraz Budimex.

Tak dziś wygląda ulica Ślęzoujście:

Tak dziś wygląda ulica Ślęzoujście we Wrocławiu

Ulica Ślęzoujście idzie do remontu. To ważny punkt w ochroni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska