Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Czekoladowa we Wrocławiu jest po zimie dziurawa jak ser. Dlaczego ZDiUM nie reaguje?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Czytelnik zwrócił uwagę, że już od 2010 roku regularnie informujemy o łataniu dziur na ulicy Czekoladowej. Odbywa się to najczęściej wczesną wiosną.
Czytelnik zwrócił uwagę, że już od 2010 roku regularnie informujemy o łataniu dziur na ulicy Czekoladowej. Odbywa się to najczęściej wczesną wiosną. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Mieszkaniec Wrocławia zgłosił redakcji "Gazety Wrocławskiej" informację o dziurach na jezdni ulicy Czekoladowej. Powstały one prawdopodobnie w wyniku mrozów. Czy Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zajmie się wypełnianiem ubytków w najbliższym czasie?

Dziury na ulicy Czekoladowej to stały problem

Czytelnik zwrócił uwagę, że już od 2010 roku regularnie informujemy o łataniu dziur na ulicy Czekoladowej. Odbywa się to najczęściej wczesną wiosną.

- Co roku artykuły o dziurach na Czekoladowej. Możecie je odświeżyć. W tym roku są takie same. Firmy dają gwarancję pewnie na 11 miesięcy? - ironizuje "Jerzy", użytkownik Twittera, który oznaczył "Gazetę Wrocławską" w swoim poście.

Sygnałów od mieszkańców w sprawie ulicy Czekoladowej ZDiUM otrzymuje dużo. W 2019 roku zarząd otrzymał m.in. taką wiadomość:

- Zauważyliśmy, że nikt nie łata dziur a miasto wygląda jak ser szwajcarski. Krzycka, Czekoladowa, Skarbowców. Państwo czekacie na oklaski żeby się wziąć do pracy? - pytał wówczas cytowany przez ZDiUM pan Wojciech.

Wypełnianie ubytków wymaga odpowiedniej pogody

ZDiUM tłumaczył, że zasadniczo nie łata pozimowych dziur w okresie grudzień-luty.

- Asfalt to wymagający składnik. Aby połączyć go z mieszanką kruszywa i wypełniacza, trzeba go podgrzać do wysokiej temperatury. To nie wszystko, masa bitumiczna od momentu wytworzenia do momentu położenia musi być utrzymywana w wysokiej temperaturze. Niedotrzymanie tego warunku spowoduje utratę istotnych właściwości asfaltu, a to podważa sens wykonywania prac i, co bardzo ważne, udzielania na nie gwarancji - tłumaczono w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta w 2019 roku.

Połowa marca powinna być zatem odpowiednim momentem na rozpoczęcie prac. W ostatnich latach ZDiUM rozpoczynał je bowiem już na początku miesiąca. W 2021 i 2022 roku zorganizowano je m.in. na moście Grunwaldzkim, placu Dominikańskim, ulicy Ruskiej, Kołłątaja, Oławskiej i Piotra Skargi oraz na Podwalu. Dlaczego w połowie marca 2023 roku jedna z ważniejszych ulic Kleciny wciąż jest dziurawa jak ser?

W 2023 roku prowadził naprawy cząstkowe na tych ulicach:

  • Kolejowa,
  • Szpitalna,
  • Chopina,
  • Legnicka,
  • Piotra Skargi,
  • Kołłątaja,
  • Robotnicza,
  • Zaporoska,
  • Sienkiewicza,
  • Wystawowa,
  • Trzebnicka,
  • Św. Wincentego,
  • plac Legionów.

Dlaczego na ulicach powstają ubytki? ZDiUM wyjaśnia i zapowiada najbliższe remonty

W odpowiedzi Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu wyjaśnia, że w pierwszej kolejności podejmuje interwencje wobec ubytków skategoryzowanych jako "priorytet A". Dotyczy to również dróg krajowych i wojewódzkich biegnących w granicach naszego miasta.

- O szybkości reakcji decyduje kategoria ubytku. Drobne wykruszenie na drodze osiedlowej o minimalnym natężeniu ruchu mają niższy priorytet niż rozległa wyrwa, stanowiąca zagrożenie bezpieczeństwa ruchu na ulicy stanowiącej główną oś komunikacyjną miasta - tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM.

Z reguły ZDiUM rozpoczyna regularne naprawy na jezdniach jeszcze w lutym, ale w tym roku pierwsza połowa marca wciąż była dość zimowa, z opadami śniegi i ujemnymi temperaturami.

- Prognozy na najbliższe dwa tygodnie mówią jednak o nadciągającym ociepleniu i mamy nadzieję na rozpoczęcia pozimowych napraw nawierzchni jeszcze w tym miesiącu - dodaje Ewa Mazur.

Dlaczego na jezdniach jest mnóstwo dziur?

- Choć zima nie była wyjątkowo śnieżna i mroźna, dla dróg bitumicznych dużo bardziej szkodliwa jest pojawiająca się co dwa dni odwilż. Wielokrotne zamarzanie i odmarzanie nawierzchni niszczy wszystkie warstwy jezdni bardziej niż długo utrzymujące się pokrywy śniegu i syberyjskie mrozy - tłumaczy Ewa Mazur.

ZDiUM informuje, że otrzymał zgłoszenie dotyczące ulicy Czekoladowej oraz kilkunastu innych. Prace rozpocznie niebawem.

Jednocześnie wrocławianie wciąż mogą zgłaszać ubytki w jezdniach, chodnikach i drogach rowerowych. Służby dyspozytorskie przyjmują w systemie 24/7 pod numerem 19501 lub mailem [email protected].

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska