Ulgi w MPK dla osób na zasiłku przedemerytalnym? Radni...

  Ulgi w MPK dla osób na zasiłku przedemerytalnym? Radni Dutkiewicza: Mogą zapomnieć!

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ulgi w MPK dla osób na zasiłku przedemerytalnym? Radni Dutkiewicza: Mogą zapomnieć!

  ©Tomasz Hołod

  - Dlaczego w tak wielkim i bogatym mieście osoby będące na marnym zasiłku przedemerytalnym w komunikacji miejskiej nie mają ulg? W innych miastach, nawet o wiele mniejszych od Wrocławia, zdobyto się na taką pomoc dla zainteresowanych - pyta Wojciech Radliński.
  Ulgi w MPK dla osób na zasiłku przedemerytalnym? Radni Dutkiewicza: Mogą zapomnieć!

  ©Tomasz Hołod

  Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin:

  Ulgi przedemerytalne obowiązują w niektórych miastach w Polsce. W Warszawie osoby z zasiłkiem przedemerytalnym jeżdżą całkowicie za darmo, a w Poznaniu i Kraśniku na biletach ulgowych. We Wrocławiu, podobnie jak np. w Krakowie, takiej ulgi nie ma. I niestety, mało prawdopodobne, że będzie.

  – Wniosek o przyznanie prawa do korzystania z przejazdów na podstawie biletów ulgowych osobom będącym na zasiłku przedemerytalnym będzie przedmiotem prac przy najbliższej nowelizacji uchwały przez Radę Miejską Wrocławia – mówi Małgorzata Szafran z biura prasowego urzędu miasta.

  Na zmianę "uchwały w sprawie zasad odpłatności za usługi przewozowe świadczone środkami lokalnego transportu zbiorowego" jednak się nie zanosi.
  Jak mówi Modest Aniszczyk, radny Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, członek Komisji Komunikacji i Ochrony Środowiska w radzie miejskiej, temat był już podnoszony na zebraniach komisji. I upadł, bo radni nie chcą wprowadzania kolejnych ulg.

  – Ten temat się już przewijał pół roku temu, ale nie chcemy żadnych nowych ulg. Gdybyśmy je uchwalili, każdy będzie chciał ulgę, nakręci się spirala, a kiedyś trzeba będzie powiedzieć "stop". Dlatego mówimy "stop" już na samym początku. Są ulgi dla krwiodawców, kombatantów, studentów i tak dalej, jest ich już w tym momencie bardzo dużo. Gdy będziemy bezwzględni i nie będziemy nadawać nowych ulg, nie będzie problemu. A tak za chwilę kolejne grupy, stowarzyszenia, wystąpią o przejazdy ulgowe - mówi Modest Aniszczyk z Klubu Dutkiewicza.

  Jak dodaje, w sprawie ulg w MPK to prezydent miasta ma główne zdanie. – Jako radni możemy sobie uchwalić bilety za złotówkę i 50 groszy, a potem będzie problem skąd wziąć pieniądze na komunikację miejską. Słuchamy prezydenta, żeby ten system się jakoś kalkulował - dodaje Aniszczyk.

  Wniosek w sprawie zmian może złożyć jednak nie tylko Komisja Transportu i Ochrony Środowiska, ale m.in. Wydział Transportu. Wtedy wszyscy radni będą głosować za lub przeciw. – Gdyby dyrektor Wydziału Transportu wystąpił z takim wnioskiem, bo jest taki trend, że większość miast ma te ulgi przedemerytalne, albo wszyscy są za, czy też podałby jakiś inny powód, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zmienili zdanie - przyznaje Modest Aniszczyk.

  "Za" głosowaliby też członkowie PO i PiS. Radny PiS Rafał Czepil podpisałby się obiema rękami pod wnioskiem o przyznanie ulg osobom z zasiłkiem przedemerytalnym. – Ich świadczenia są na tak niskim poziomie, że z pewnością bym za tym głosował. Wiele się mówi o aktywizacji tej grupy społecznej - mówi Czepil.

  Podobnie uważa radny PO Sebastian Lorenc. - Będę głosował za tą ulgą podobnie jak za tym, by taryfikator został uproszczony. Między innymi droższe bilety na autobusy pospieszne to pomyłka, linie pospieszne nie jeżdżą szybciej niż normalne - dodaje Lorenc.

  A kiedy mogłaby nastąpić zmiana w cenniku przejazdów i regulaminie przewozów? Nieprędko, bo podwyżki ani obniżki cen biletów w tej kadencji nie są planowane. – Zapewne ulga przedemerytalna zostałaby poddana pod głosowanie przy okazji podwyżek cen biletów, a podwyżki na pewno w tym roku nie będzie. Teoretycznie głosowanie w tej kwestii mogłoby zostać przeprowadzone wcześniej, ale się na to nie zanosi - mówi Modest Aniszczyk.

  Wygląda więc na to, że w tej kadencji prezydenta i rady miejskiej żadnych nowych ulg nie będzie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (30)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ulga

  dp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Osoby które są na świadczeniu przedemerytalnym mają więcej lat pracy niż nie jeden emeryt dupku


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ulga

  Hanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Racja ,osoby na świadczeniach mają więcej lat pracy., niż niektóre osoby na rentach pomimo chorób?.
  Nie żałuję im tego absolutnie,ale chodzi mam o przejazdy komunikacją miejską,w poszukiwaniu...rozwiń całość

  Racja ,osoby na świadczeniach mają więcej lat pracy., niż niektóre osoby na rentach pomimo chorób?.
  Nie żałuję im tego absolutnie,ale chodzi mam o przejazdy komunikacją miejską,w poszukiwaniu pracy.
  Jazda po Wrocławiu za pracą wiąże się z kosztami i pytanie dla radnych- Wrocław za co ?????????????????????????????????????
  Za 850. Zł miesięcznie,
  Żenada ☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Gdy będziemy bezwzględni i nie będziemy nadawać nowych ulg, nie będzie problemu."

  wieszcz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Gdy będziemy bezwzględni i nie będziemy na was ponownie głosować, nie będzie problemu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Semafory: mozecie zapomnieć o naszych głosach

  pokaż mi swego prezydenta, a powiem ci, kim jesteś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dość tego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmm

  Hmmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Hmmmmm

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PrzedemerytalniPRL

  KapitanAmerica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  A czemu masz jeździć za darmo,ludzie którzy pracują płacą.Ty dostajesz zasiłek z naszych pracujących podatków.I dlatego że masz zasiłek masz za darmo jeździć.Pomijam już temat biednych emerytów...rozwiń całość

  A czemu masz jeździć za darmo,ludzie którzy pracują płacą.Ty dostajesz zasiłek z naszych pracujących podatków.I dlatego że masz zasiłek masz za darmo jeździć.Pomijam już temat biednych emerytów PRLu,skoro jesteś na zasiłku to znaczy że nie chce już ci się pracować.I na pewno nie masz 67 lat,pewnie z 50.Emerytura to takie samo uposażenie jak i pensja,różnica polega na tym że ty swoje już wypracowałeś i teraz to ja pracuje na ciebie by jak dożyje twojego wieku(a mam w dzisiejszych czasach dużo gorzej niż pokolenie powojenne a ty jesteś z pokolenia miodem i nieróbstwem płynącego) inni pracowali na mnie.Liczysz na jakieś chore ulgi z lat PRlu w których dawano ludzią wiele bonusów socjalnych.TE LATA MINEŁY I DLA MNIE I DLA CIEBIE.
  Płac jak człowiek i nie żeruj na innych i tak masz lepiej bo ja jako pracujący na ciebie bonusów socjalnych już nie dostaje.A ty brałeś przez większą część swego życia.I nadal myślisz ze ci się należą.Napisze ci tak z internetu.

  Autor postu: Co to kur.... jest
  KapitanAmerica : Rzeczywistość kur....

  Wybacz za ostre podejście do tematu i wyrażenie poglądów,ale jak można w czasach w których ludzie ledwie żyją od 1 do 1 pracując po 12 godzin na dobę na 2 etatach ,na śmieciowych umowach do granic wysiłku bez dzieci i rodzin pisać artykuły o bezpłatnych przejazdach dla zasiłków do emerytury.Emerytą też powinni zabrać czasy się zmieniły i to dla wszystkich.Mundurowym zabierają, użędniką zabierają, starcą każą płacić za hospicjum itd, a ty święta krowa za darmoche.Z Bogiem.

  Powinno się tępić takie przejawy ignorancji a nie im przyklaskiwać.Jest różnica doić państwo a doić biednych.A to biedni płacą na to MPK i od ich pieniędzy takie uchwały wchodzą w życie.Dając tobie zabiorą innym znacznie bardziej potrzebującym i w trudniejszej sytuacji niż ty biedny miś.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ulga

  Hanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Racja ,osoby na świadczeniach mają więcej lat pracy., niż niektóre osoby na rentach pomimo chorób?.
  Nie żałuję im tego absolutnie,ale chodzi mam o przejazdy komunikacją miejską,w poszukiwaniu...rozwiń całość

  Racja ,osoby na świadczeniach mają więcej lat pracy., niż niektóre osoby na rentach pomimo chorób?.
  Nie żałuję im tego absolutnie,ale chodzi mam o przejazdy komunikacją miejską,w poszukiwaniu pracy.
  Jazda po Wrocławiu za pracą wiąże się z kosztami i pytanie dla radnych- Wrocław za co ?????????????????????????????????????
  Za 850. Zł miesięcznie,
  Żenada ☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CH...J Ci w...

  kl. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Wiesz co to jest zasiłek przedemerytalny dupku?
  Taki zasiłek dostaje się często po 40 latach pracy gówniarzu.
  Przepracuj 40 lat w ciężkich warunkach za marne grosze to pogadamy o ulgach.
  Wiesz...rozwiń całość

  Wiesz co to jest zasiłek przedemerytalny dupku?
  Taki zasiłek dostaje się często po 40 latach pracy gówniarzu.
  Przepracuj 40 lat w ciężkich warunkach za marne grosze to pogadamy o ulgach.
  Wiesz ile wynosi zasiłek przedemerytalny?
  Niecałe 900 zł - spróbuj przeżyć.

  Ignorantem jesteś Ty, nie napiszę gorzej.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezsilność

  KapitanAmerica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Do roboty nierobie!.

  Nikt ci nie broni pracować.Najlepiej do marketu na kasę albo do MPK zobaczysz co to ciężkie warunki.A jak ci się nie chce to wybacz morda w kubeł i żyj za 900.Ty byś chciał by...rozwiń całość

  Do roboty nierobie!.

  Nikt ci nie broni pracować.Najlepiej do marketu na kasę albo do MPK zobaczysz co to ciężkie warunki.A jak ci się nie chce to wybacz morda w kubeł i żyj za 900.Ty byś chciał by po 40 latach pracy tobie dali wszystko kosztem innych.Bo ty przepracowałeś,a inni to co leża do góry brzuchem????.

  Wybacz ale ja jestem na nie.
  Nie znam nikogo w twoim wieku kto chciał pracować i kto pracował w twoich latach i jest gołodupcem żyjącym za 900zł. Każdy ma mieszkanie/dom,jakiś grunt wart majątek.Za to znam sporo pijusów i nierobów,którzy narzekają na 40lat pracy i w życiu poza piciem i wydawaniem więcej niż zarabiali nic więcej nie robili.

  A mam w rodzinie hutników ze śląska i górników.Dziadków nie żyjących już rolników i żaden z nich biedny nie jest,nie ma 900zł emerytury tylko po 3-4tys na rekę.I jak widzą swoje dzieci w czasach obecnych to robią wszystko by pomóc i w przeciwności do ciebie żaden z nich nie twierdzi że on się napracował.A wierz mi cięższych zawodów niż hutnik i górnik w latach PRLlu nie było.Tyle że nikt im nie kazał pracować non stop 10h,schodziło się do szybu godzinę i po godzinie pracy kolejna się wychodziło.A jak jest teraz przekonasz się jak wrócisz do pracy.

  I wiesz zazwyczaj ci co narzekają to włąsnie tacy wygodnisie,którzy albo nie robili albo zwyczajnie życie przepili.Więc może zamiast mnie wyzywać spojrzysz w lustro i zapytasz siebie czemu np w MPK nie pracowałeś w którym zarabiało się na nowego fiata w 4 miesiące w latach 80 ???.Boś nierób i tyle.A teraz daj...... zresztą po co pisać komuś coś co sam przeżył i świadomie zmarnował.To tylko internet popatrz na to co czytasz i odpowiedź sobie sam szczerze czy ktoś kto chciał pracować pracy nie miał,czy przymierał głodem,czy nie był w stanie zdobyć mieszkania i wychować 3 dzieci z niepracującą żoną.I popatrz teraz czy jest w stanie.Może zrozumiesz że twoje 900zł to dość mizerny problem dla większości ciężko pracujących ludzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile kosztuje Mennica i ITS?

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20

  Ile kosztuje Mennica i ITS?
  komuś obydwa te podmioty potrzebne w ogóle są?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może zapomnieć...

  termi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18

  Może zapomnieć o prezydenturze...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dla gawiedzi

  Jerko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 3

  Komunikacja zbiorowa ;powinna być dla mieszkańców miasta darmowa. Dla wszystkich. Wtedy Mennica będzie nie potrzebna i o to chodzi.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ustawą znieść ubóstwo

  Zerg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 19

  Wszystko powinno być za darmo! I wspólne żony!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No nareszcie my

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ślicznotki po 70-tce zostaniemy docenione !
  Zerg kandyduj na prezydenta Wrocławia. A potem Polski.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Zerg

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Problem jest taki, ze komunikacja we Wroclawiu i tak jest finansowana w 70% z podatkow nas wszystkich. Wiec nie glupie byloby faktycznie umozliwienie korzystania z niej za darmo przez wszystkich...rozwiń całość

  Problem jest taki, ze komunikacja we Wroclawiu i tak jest finansowana w 70% z podatkow nas wszystkich. Wiec nie glupie byloby faktycznie umozliwienie korzystania z niej za darmo przez wszystkich zameldowanych we Wroclawiu a jednoczesnie podniesienie cen biletow dla osob spoza Wroclawia oraz cen biletow w strefie parkowania. To o czym pisze nie jest nierealne, wrecz przeciwnie rozwiazaloby znacznie problem korkow oraz osob ktore mieszkaja we Wro a podatki placa u siebie na wsi (bo mieliby motywacje aby jednak sie tutaj zameldowac).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bilety mpk i tak sa zbyt drogie

  renata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 4

  w odniesieniu do czystości, punktualności, częstotliwości, stopnia zatłoczenia, wyeksploatowania taboru uważam absolutnie ceny biletów za zbyt wygórowane.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  renatka goowno wie

  unkas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Są najtańsze w Polsce . Dla poròwnania w o wiele mniejszej Legnicy za bilet trzeba wybulić 3,6 zeta


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @unkas

  bywalec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Jelenie Górze też jest 3 zeta jak we Wrocławiu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bilety

  tantus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Bilety jednorazowe są u nas dość tanie, to fakt. Ale jak się spojrzy na ceny biletów okresowych, to już nie jest tak różowo. Np. bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje u nas 98 zł, a w...rozwiń całość

  Bilety jednorazowe są u nas dość tanie, to fakt. Ale jak się spojrzy na ceny biletów okresowych, to już nie jest tak różowo. Np. bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje u nas 98 zł, a w Warszawie - 102 zł. A jakość komunikacji miejskiej w tych dwóch miastach jest nieporównywalna.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nikt nie zmusza Renatki do korzystania z MPK

  kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Bilety są absolutnie zbyt tanie, jeżeli pokrywają tylko w 30% koszty funkcjonowania MPK. W odniesieniu do stopnia zatłoczenia to niektóre kursy powinny być całkiem zlikwidowane, bo przewożę tylko...rozwiń całość

  Bilety są absolutnie zbyt tanie, jeżeli pokrywają tylko w 30% koszty funkcjonowania MPK. W odniesieniu do stopnia zatłoczenia to niektóre kursy powinny być całkiem zlikwidowane, bo przewożę tylko jednego pijaczka, który i tak nie płaci za przejazd.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @kierowca

  wieszcz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gdyby były droższe to nie opłacałoby się jeździć komunikacją zbiorową tylko prywatnym samochodem lub taksówką. Już kiedyś to we Wrocławiu przerabialiśmy, że taniej było w 2-3 osoby jechać taksówką...rozwiń całość

  Gdyby były droższe to nie opłacałoby się jeździć komunikacją zbiorową tylko prywatnym samochodem lub taksówką. Już kiedyś to we Wrocławiu przerabialiśmy, że taniej było w 2-3 osoby jechać taksówką niż tramwajem lub autobusem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto.

  sp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

  A kto za przeproszeniem ten syf w komunikacji robi ?? Kierowca autobusu, motorniczy ? Na pewno to oni w swoich kabinach wożą worki ze śmieciami z domu i rozwalają je po pojeździe. O malowaniu...rozwiń całość

  A kto za przeproszeniem ten syf w komunikacji robi ?? Kierowca autobusu, motorniczy ? Na pewno to oni w swoich kabinach wożą worki ze śmieciami z domu i rozwalają je po pojeździe. O malowaniu pojazdów przez Gimbusiarnie i dno społeczne nie wspomnę. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brudno - w znaczeniu zaschłe błoto, piach, kurz

  renata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  w pojazdach nie ma na podłodze śmietnika, takie coś widzę bardzo rzadko, natomiast dużym problemem jest pył, kurz, piach, zaschłe błoto. Nie widać mycia podłóg w pojazdach, to miałam na myśli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za to emeryt ze świadczeniem 3500 zł netto może jeździc na ulgowy bilet

  aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  tak samo człowiek pracujący, który ma świadczenie emerytalne przyznane ale go nie otrzymuje. Wystarczy legitymacja emeryta, a taką każdy kto złoży wniosek o emeryturę dostaje. Bez względu na to czy...rozwiń całość

  tak samo człowiek pracujący, który ma świadczenie emerytalne przyznane ale go nie otrzymuje. Wystarczy legitymacja emeryta, a taką każdy kto złoży wniosek o emeryturę dostaje. Bez względu na to czy będzie ją pobierał czy nie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo