AKTUALIZACJA:
Sobota. Godz. 12.10
Miasto tłumaczy się z problemów jakie pojawiły się na Alei Wielkiej Wyspy.
Zalane zostało również nowe osiedle powstałe w zasobach TBS.
Sobota. Godz. 8.10
Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że Straż Pożarna zakończyła wszystkie interwencje związane z podtopieniami na terenie Wrocławia (łącznie to było ponad 60 zgłoszeń) - brak zagrożeń. Wszystkie torowiska na terenie miasta są przejezdne. Komunikacja miejska działa poprawnie.
Sobota. Godz. 7.30
Wciąż otrzymujemy zdjęcia od mieszkańców Wrocławia. Zalane zostało m.in. najnowsze osiedle znajdujące się w zasobach TBS, które zostało oddane do użytku przed rokiem.
- Padało raptem jeden dzień, a woda wdzierała się z podwórka do klatek schodowych. To jakiś koszmar - informują nas mieszkańcy Wrocławia.
Godz. 22:15
"Straż Pożarna, służby ZDIUM, MPK i MPWIK mają za sobą już 87 interwencji w różnych miejscach Wrocławia, to zalane przepusty, woda w piwnicach i zatkane studzienki" - informuje wrocławski ratusz.
Godz. 21:20
Na Alei Wielkiej Wyspy coraz trudniejsza sytuacja. Rozlewisko wody na jezdni między ul. Dembowskiego i Mickiewicza jest coraz większe, samochody muszą tam zwalniać niemal do zera, kałuża jest coraz głębsza i dłuższa. Tymczasem ogromna część widzów koncertu "Męskie Granie", który trwa na pobliskich Polach Marsowych przy Stadionie Olimpijskim, przyjechała właśnie samochodami. Radzimy więc omijać to miejsce. Aleja Wielkiej Wyspy niebawem może stać się całkowicie nieprzejezdna w tym miejscu. Na miejscu nie pracują żadne służby, które zadbałyby o udrożnienie tej ważnej arterii komunikacyjnej we Wrocławiu.
- Z powodu podnoszenia się poziomu wody na jezdni i torowisku MPK wycofuje tramwaje linii 12 i 19 oraz 102,104,127,136 z kursowania na ul. Dokerskiej - kierowane na trasy zastępcze.
- Zalane torowisku na przystanku Tarczyński Arena. Tramwaje linii 18 i 21 kursują do skrzyżowania z ul. Górniczą.
- Brak przejazdu ul. Reymonta i Osobowicką (zalane torowisko pod wiaduktem).
- Tramwaje linii 14, 15, 16 zostały skierowane objazdem przez ul. Trzebnicką, Żmigrodzką do pętli Poświętne. Zadysponowano zastępczą komunikację autobusową.
Godz. 20:15
Do godz. 20 strażacy z Wrocławia interweniowali cztery razy w związku z ulewnymi deszczami. Jak zapewnia Urząd Miasta, komunikacja miejska MPK Wrocław kursuje bez utrudnień.
Organizator Męskiego Grania przekazał, że koncert może zakończyć się około godziny 22:40. MPK zmienia rozkłady komunikacji specjalnej szykowanej dla uczestników imprezy.
Godz. 19:25
We Wrocławiu ma padać niemal przez całą noc. Jak informuje wrocławski ratusz, "ciągły opad oznacza miejscami nawet około 40 litrów na m2 w ciągu 12h. Taka ilość wody sprawia, że studzienki szczególnie na obniżeniach pod wiaduktami stają się niewydolne. Tak jest obecnie na Borowskiej/Grota Roweckiego, i Borowskiej/Stawowej". Zalecany jest przejazd na południe miasta ul. Powstańców Śląskich.
"Studzienki w newralgicznych miejscach powinny być drożne, ponieważ zostały oczyszczone jeszcze wczoraj przed deszczem. Jednak woda niesie ze sobą piach i zanieczyszczenia które wpływają na przepustowość studzienek. Obecnie we Wrocławiu pracuje zewnętrzny wykonawca ZDiUM, który przepycha newralgiczne miejsca. Pracują również drużyny MPWiK, w razie gdyby zaistniała konieczność interwencji podziemnej na kanalizacji deszczowej" - informuje biuro prasowe magistratu.
Paraliż komunikacyjny we Wrocławiu. Rzeki pod wiaduktami, zalana Aleja Wielkiej Wyspy. Zobaczcie zdjęcia >>
- W razie groźby zalania piwnicy należy wezwać straż pożarną, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
- W przypadku niedrożnej studzienki trzeba dzwonić do dyspozytora ZDiUM. Tel: 19 501 lub 71 376 00 22 lub mailowo [email protected]
Godz. 19
Zalana jest nowo wybudowana Aleja Wielkiej Wyspy. Na odcinku między ulicą Dembowskiego i Mickiewicza na przejściu dla pieszych utworzyły się ogromne kałuże. Studzienki nie nadążają z odprowadzaniem wody. Samochody przejeżdżają z wielkim trudem, piesi nie mają szansy bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy.
Godz. 17:30
Bardzo trudna sytuacja jest pod wiaduktem na ul. Borowskiej w pobliżu skrzyżowania z Kukuczki. Woda ma około pół metra głębokości. Samochodom, które próbują przejechać pod wiaduktem, woda sięga do połowy drzwi. Inni kierowcy ratują się, przejeżdżając chodnikiem.
Wysoki poziom wody jest także na wrocławskim Brochowie pod wiaduktem na ul. Mościckiego. Duże kałuże tworzą się też pod wiaduktami na ul. Reymonta, Legnickiej, al. Pracy i Pułaskiego.
Ulewa i paraliż komunikacyjny we Wrocławiu. Zalane wiadukty i ulice. Zobaczcie zdjęcia >>
Zobacz też:
Alert IMGW dla Wrocławia i Dolnego Śląska - piątek (2 sierpnia)
W piątek (2 sierpnia) od godziny 6 rano we Wrocławiu obowiązuje ostrzeżenie I stopnia przed burzami. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że do soboty (3 sierpnia) do godziny 4 nad ranem mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą spodziewać się intensywnych opadów deszczu, którym będą towarzyszyć burze i silny wiatr. Możliwe, że we Wrocławiu spadnie grad.
Podobne ostrzeżenie zostało wydane dla mieszkańców tych powiatów:
- kłodzki,
- Wałbrzych,
- wałbrzyski,
- świdnicki,
- dzierżoniowski,
- strzeliński,
- ząbkowicki,
- oławski,
- wrocławski,
- średzki,
- oleśnicki,
- trzebnicki,
- milicki.
Bardziej intensywne zjawiska atmosferyczne będzie można zaobserwować na zachodzie naszego województwa. Od godz. 3 nad ranem obowiązuje tu ostrzeżenie II stopnia przed silnymi opadami deszczu oraz burzami.
Na terenie od Legnicy do Zgorzelca i od Głogowa do Jeleniej Góry można spodziewać się: deszczu, którego wysokość opadu osiągnie miejscami 70 mm, burz z silnymi porywami wiatru i lokalnych opadów gradu.
Sytuacja pogodowa na Dolnym Śląsku:
- Dziś głównym zagrożeniem związanym z burzami będą ulewne opady deszczu. Porywy wiatru będą stanowić mniejsze zagrożenie i nie powinny przekraczać 70 km/h - przekazują w mediach społecznościowych synoptycy z IMGW.
RADAR BURZ NA ŻYWO
Ostrzeżenia IMGW dla Dolnego Śląska
Już w czwartek (1 sierpnia) po godzinie 12 synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali w mediach społecznościowych alert burzowy. Modele synoptyczne wskazywały, że w piątek (2 sierpnia) od godziny 8 rano do godz. 20 możemy spodziewać się burz, którym będą towarzyszyły intensywne opady deszczu.
- Ze względu na występowanie wspólnie, zarówno opadów wielkoskalowych, jak i konwekcyjnych, miejscami sumy opadów za dzień mogą osiągać 40-55 mm - zwłaszcza w rejonie Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska - przekazują synoptycy z IMGW.
Największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz występuje na wschodnim obszarze naszego województwa. W pozostałych regionach nie przekracza ono 60 proc.
Burze we Wrocławiu
Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska również muszą przygotować się na opady. Pierwsze krople deszczu spadną w piątek (2 sierpnia) około godziny 14. Na szczęście nie będą tak obfite, jak wieczorna ulewa, która rozpocznie się o godzinie 20. To właśnie wtedy można spodziewać się burz z silnymi porywami wiatru.
Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje do soboty (3 sierpnia) do godziny 7.30.
RADAR BURZ NA ŻYWO
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?