Ukraińska rodzina po czterech latach wyrzucona z Polski....

  Ukraińska rodzina po czterech latach wyrzucona z Polski. Sąsiedzi piszą do prezydenta

  Mateusz Różański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ukraińska rodzina po czterech latach wyrzucona z Polski. Sąsiedzi piszą do prezydenta
  Ukraińskie małżeństwo z siedmiorgiem dzieci ma opuścić Polskę. To decyzja władz. Ukraińcy po czterech latach pobytu w naszym kraju przegrali z biurokracją. Sąsiedzi i przyjaciele rodziny nie dają jednak za wygraną. - Chcemy zgromadzić jak najwięcej podpisów i napisać pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby cofnął decyzję o deportacji - mówią.
  Ukraińska rodzina po czterech latach wyrzucona z Polski. Sąsiedzi piszą do prezydenta
  Rodzina Kopyshchyk przyjechała do Legnicy z Ukrainy. Bo nie czuli się tam bezpieczni. Sprzedali co mieli i na Dolnym Śląsku kupili nieduże mieszkanie, które z pomocą przyjaciół wyremontowali. Tu rodzice znaleźli zatrudnienie, a dzieci szkołę i przyjaciół. Chwalą ich sąsiedzi oraz nauczyciele.

  Niestety, sielanka skończyła się wraz w styczniu, kiedy to rodzina otrzymała decyzję zobowiązującą Olenę Kopyshchyk, jej męża i siedmioro dzieci do dobrowolnego powrotu na Ukrainę. Termin wyznaczono na 30 czerwca.

  Sprawa zaczęła się 1 października 2018 roku. Wtedy do ich drzwi zapukali funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Legnicy. Była to rutynowa kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Ale jej następstwa są poważne.

  - Posiadane przez rodzinę Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca wydane przez komendanta placówki Straży Granicznej w Legnicy w związku ze złożonym przez cudzoziemców wnioskiem o status uchodźcy straciło ważność. Ponadto ustalono, że cudzoziemcy nie wyjechali z Polski, po otrzymaniu decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej - informuje mjr SG Joanna Konieczniak.

  Olena Kopyshchyk zapewnia, że z tygodniowym wyprzedzeniem wystąpiła do wojewody z wnioskiem o przedłużenie zgody na tymczasowy pobyt. Niestety, coś się stało i decyzja nie została wydana. Wówczas machina ruszyła.

  W takich sytuacjach cudzoziemcy mają zazwyczaj dwa tygodnie na opuszczenie kraju. - Państwo Kopyshchyk nie zwrócili się o dłuższy niż 15-dniowy termin dobrowolnego powrotu, jednakże ze względu na wyjątkową sytuację osobistą cudzoziemców, wynikającą z pobierania przez ich nieletnie dzieci nauki w placówkach szkolnych na terytorium RP, Komendant Placówki Straży Granicznej w Legnicy określił termin dobrowolnego powrotu do dnia 30 czerwca 2019 roku, tj. dnia zakończenia roku szkolnego - dodaje mjr Joanna Konieczniak.

  Cudzoziemcy od decyzji zobowiązującej ich do opuszczenia Polski odwołali się już do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który procedował będzie odwołanie.

  Z pomocą przyszli również sąsiedzi i nauczyciele, którzy na co dzień pracują z dziećmi państwa Kopyshchyk. - Tu jest nasz dom, chcielibyśmy zostać w Polsce na stałe - deklarują Olga i Vadim Kopyshchyk. - Legnica to ciepłe miasto, nieduże, cywilizowane, z umiarkowanymi cenami. Ludzie są tu dobrzy. Najlepsze miasto w Polsce - wyliczają.

  Rodzice opiekują się siedmiorgiem dzieci w wieku 7-17 lat. Wszystkie chodzą do legnickich szkół, świetnie się uczą i znakomicie posługują się już językiem polskim.

  Legniccy sąsiedzi i przyjaciele rodziny rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją, w której apelują do władz, żeby rodzina mogła pozostać w Legnicy. - Chcemy zgromadzić jak najwięcej podpisów i napisać pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby cofnął decyzję o deportacji.

  - Rodzina zintegrowała się ze społeczeństwem, dzieci tu mają przyjaciół - mówi Piotr Budzianowski, inicjator akcji. - Te dzieci to prawdziwy wzór, rodzina się kocha. Nie dopuszczam do siebie myśli, że będą musieli wyjechać z naszego kraju - dodaje.

  Zobacz też:
  Emerytury dla matek


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (228)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Demografia

  Januszz4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Brakuje rąk do pracy. Ciekawe, kto będzie za kilkanaście lat utrzymywał cały system emerytalny. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest imigracja. Tak się składa,...rozwiń całość

  W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Brakuje rąk do pracy. Ciekawe, kto będzie za kilkanaście lat utrzymywał cały system emerytalny. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest imigracja. Tak się składa, że mamy możliwość ściągania ludzi narodowości najbardziej chyba pod względem etnicznym pokrewnej Polakom. Byłoby skończoną głupotą z tego rezygnować i zacząć sprowadzać np. Turków czy Arabów tak jak robią to już od dawna Niemcy czy inne państwa zachodnie mające również problemy demograficzne. A już podręcznikowym wręcz przykładem jest ta rodzina opisana w artykule. Przecież te dzieci praktycznie już się spolonizowały. Zbrodnią byłoby skazywać je teraz na wyjazd z Polski na niepewny los. Czy nasze władze nie mogą zmienić prawa tak, żeby tego typu sytuacje nie stanowiły już problemu. Bo ciągle słyszy się właśnie o takich przypadkach. Bądźmy chociaż raz mądrzy przed szkodą.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anna

  Weller (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Dlaczego Polska nie troszczy sie tak o POLAKACH, mieszkajacych na Syberii, w Kazachstanie, ktory chca wrocic do Polski, ale nie maja jak! Banderowcy sa lepsze?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  papa żegnamy

  nie wracajcie tu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  wystarczy aby każda z tych gówniar wzięła przykład z bezmózgiej mamusi i za 10 lat będziecie mieć tu lawinowo, a za 15 lat po 50 ukraińców na utrzymaniu. Co ci ludzie mają z głową? tyle bachorów?...rozwiń całość

  wystarczy aby każda z tych gówniar wzięła przykład z bezmózgiej mamusi i za 10 lat będziecie mieć tu lawinowo, a za 15 lat po 50 ukraińców na utrzymaniu. Co ci ludzie mają z głową? tyle bachorów? chore, nienormalne, obrzydliwe bo przeciez to są dziady, mieszkają wszyscy na kupiezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nazwisko

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ukraińcy,ale nazwisko takie,że nawet nie wiem jak je wymawiać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z**.pl

  Wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  ile w ludziach nienawisci... jadu.. cynizmu. dajcie ZYC


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anna

  Weller (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W ukraincach - tak! Czy zapomnieliscie o tym, bo Kaczynski kazal? Wolyn nie wolno zapomnieć!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wno

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A "ZYJ" sobie, żyj, ktoś Ci broni? Po słownik sięgnij i po POLSKU się naucz pisać. Dziadu jeden.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polaczków nic nie nauczy rozumu!

  stevan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  Dalej chcą płacić na ludzi wątpliwych. Zapomnieli o historii. A, bo to miła rodzina. Miła do czasu, do czasu! Aż prezydentem Polszy zostanie Ukrainiec. Wtedy Polaczki won- na Kołymę, na Saharę.
  A...rozwiń całość

  Dalej chcą płacić na ludzi wątpliwych. Zapomnieli o historii. A, bo to miła rodzina. Miła do czasu, do czasu! Aż prezydentem Polszy zostanie Ukrainiec. Wtedy Polaczki won- na Kołymę, na Saharę.
  A Polaczki dalej nie wierzą w zło. Bardzo mało inteligentny, zapijaczony naród- taką spotkałem opinię. Dają się nabijać na stalowe garnki za 10 tys zł i kołdry po 12 tys (!). Już jest ustawa o podwyżce czynszów do cen rynkowych- będziecie płacić 5 tys za mieszkanie, podczas gdy przeciętny tłuk zarabia 2- 3 tys. zł. Podwyżka wchodzi od 2020- pisze o tym Gazeta Wrocławska 3 tyg temu.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wesoło

  Biały Pan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Nie pij....!Masz już zwidy ruski trollu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idę o zakład

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  te nienawistne wpisy to zapewne niewykształceni, niezaradni zawistnicy, których nie byłoby stać żeby wziąć swój los we własne ręce i uczciwie pracować na emigracji. Taka decyzja wymaga charakteru i...rozwiń całość

  te nienawistne wpisy to zapewne niewykształceni, niezaradni zawistnicy, których nie byłoby stać żeby wziąć swój los we własne ręce i uczciwie pracować na emigracji. Taka decyzja wymaga charakteru i samozaparcia. Lepiej siedzieć na zasiłkach, nic nie robić i pluć jadem, prawda? Bo wszyscy "obcy" są winni, że lokalnym chwiejom w życiu nie wyszło?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z**.pl

  Wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  zgadzam sie 100%

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  Sztefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Dura Lex sed Lex !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BARDZO DOBRZE !!!

  out out out (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

  Mamy utrzymywać siedmioro upaińskich bachorów? Niech razem z żoną wraca do siebie i walczy o swoją rodinę !! Do dziś ta dzicz nie przeprosiła za Zbrodnię Wołyńską, ale łapy wyciąga po nasze...rozwiń całość

  Mamy utrzymywać siedmioro upaińskich bachorów? Niech razem z żoną wraca do siebie i walczy o swoją rodinę !! Do dziś ta dzicz nie przeprosiła za Zbrodnię Wołyńską, ale łapy wyciąga po nasze pieniądze. Deportować natychmiast!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziesięcioro

  tych bachorów jest dziesięciowo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  stary częściej włazi na matkę niż się kąpie, obrzydlistwo. Dostają na pewno zasiłki, ulgi etc i 5 tysięcy do łapy na te bachory

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ojej

  Monika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jest w tobie bardzo dużo agresji. Spróbuj zachować spokój, bo to się wszystko odbije na twoim zdrowiu. Nienawiść powoli zabija.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płacą podatki

  Ellen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  Jakie twoje pieniądze? Jeśli tu pracują, to płacą podatki. A jeśli je płacą mają dostęp do wszystkich świadczeń.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mnie nie stać utrzymać dwoje dzieci,

  jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  a ich siedmioro? Już wiem na co idą moje podatki - nie na moją rodzinę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwi Polacy :(

  wojak5036 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 34

  Tragedią jest to co wypisuje część ludzi na tym forum. Zapomnieli jak w latach 80-tych setki tysiecy Polaków wyjeżdżało z różnych powodów na zachód Europy. Obecnie kilka milionow naszych obywateli...rozwiń całość

  Tragedią jest to co wypisuje część ludzi na tym forum. Zapomnieli jak w latach 80-tych setki tysiecy Polaków wyjeżdżało z różnych powodów na zachód Europy. Obecnie kilka milionow naszych obywateli żyje poza granicami kraju i puki co nikt ich nie deportuje do Polski. Ukraińcy pracują u nas legalnie...Płacą podatki w Polsce...Są w większości UCZCIWYMI i DOBRYMI ludźmi.../ wszędzie znajdą się wyjątki/ więc dlaczego nie pozwolić im żyć u nas jeśli tego chcą. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wno

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  to weź ich do siebie na kwadrat, zobaczymy, czy będzie Ci tak fajnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy nie mordowali angielskich kobiet i dzieci a także nie promują bandytów z Upa

  Agrestor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

  Taka różnica :(


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka różnica

  Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Nie mordowali obcych,mordowali swoich. W Polsce też czci się swoich bandytów,to takie patriotyczne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwi Polacy :(

  wojak5036 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Przepraszam za błąd...miało być " póki co "

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale wstyd

  - (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 31

  Skąd wśród Polaków komentujących na forum tylu sfrustrowanych, ponurych chamów? Co wam przeszkadza, że miła, pracowita rodzina chce mieszkać w Legnicy? Powodzenia, zapraszamy :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anna

  Weller (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To wszystko - za podatki Polakow!
  https://dziennikpolski24.pl/w-krakowie-przybywa-ukrainskich-uczniow-szybko-sie-ucza-polskiego/ar/11708730

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zaproś ich do siebie

  jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  niech mieszkają za darmo.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo