Ukraińska rodzina po czterech latach wyrzucona z Polski. Sąsiedzi piszą do prezydenta

Mateusz Różański
Ukraińskie małżeństwo z siedmiorgiem dzieci ma opuścić Polskę. To decyzja władz. Ukraińcy po czterech latach pobytu w naszym kraju przegrali z biurokracją. Sąsiedzi i przyjaciele rodziny nie dają jednak za wygraną. - Chcemy zgromadzić jak najwięcej podpisów i napisać pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby cofnął decyzję o deportacji - mówią.

Rodzina Kopyshchyk przyjechała do Legnicy z Ukrainy. Bo nie czuli się tam bezpieczni. Sprzedali co mieli i na Dolnym Śląsku kupili nieduże mieszkanie, które z pomocą przyjaciół wyremontowali. Tu rodzice znaleźli zatrudnienie, a dzieci szkołę i przyjaciół. Chwalą ich sąsiedzi oraz nauczyciele.

Niestety, sielanka skończyła się wraz w styczniu, kiedy to rodzina otrzymała decyzję zobowiązującą Olenę Kopyshchyk, jej męża i siedmioro dzieci do dobrowolnego powrotu na Ukrainę. Termin wyznaczono na 30 czerwca.

Sprawa zaczęła się 1 października 2018 roku. Wtedy do ich drzwi zapukali funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Legnicy. Była to rutynowa kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Ale jej następstwa są poważne.

- Posiadane przez rodzinę Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca wydane przez komendanta placówki Straży Granicznej w Legnicy w związku ze złożonym przez cudzoziemców wnioskiem o status uchodźcy straciło ważność. Ponadto ustalono, że cudzoziemcy nie wyjechali z Polski, po otrzymaniu decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej - informuje mjr SG Joanna Konieczniak.

Olena Kopyshchyk zapewnia, że z tygodniowym wyprzedzeniem wystąpiła do wojewody z wnioskiem o przedłużenie zgody na tymczasowy pobyt. Niestety, coś się stało i decyzja nie została wydana. Wówczas machina ruszyła.

W takich sytuacjach cudzoziemcy mają zazwyczaj dwa tygodnie na opuszczenie kraju. - Państwo Kopyshchyk nie zwrócili się o dłuższy niż 15-dniowy termin dobrowolnego powrotu, jednakże ze względu na wyjątkową sytuację osobistą cudzoziemców, wynikającą z pobierania przez ich nieletnie dzieci nauki w placówkach szkolnych na terytorium RP, Komendant Placówki Straży Granicznej w Legnicy określił termin dobrowolnego powrotu do dnia 30 czerwca 2019 roku, tj. dnia zakończenia roku szkolnego - dodaje mjr Joanna Konieczniak.

Cudzoziemcy od decyzji zobowiązującej ich do opuszczenia Polski odwołali się już do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który procedował będzie odwołanie.

Z pomocą przyszli również sąsiedzi i nauczyciele, którzy na co dzień pracują z dziećmi państwa Kopyshchyk. - Tu jest nasz dom, chcielibyśmy zostać w Polsce na stałe - deklarują Olga i Vadim Kopyshchyk. - Legnica to ciepłe miasto, nieduże, cywilizowane, z umiarkowanymi cenami. Ludzie są tu dobrzy. Najlepsze miasto w Polsce - wyliczają.

Rodzice opiekują się siedmiorgiem dzieci w wieku 7-17 lat. Wszystkie chodzą do legnickich szkół, świetnie się uczą i znakomicie posługują się już językiem polskim.

Legniccy sąsiedzi i przyjaciele rodziny rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją, w której apelują do władz, żeby rodzina mogła pozostać w Legnicy. - Chcemy zgromadzić jak najwięcej podpisów i napisać pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby cofnął decyzję o deportacji.

- Rodzina zintegrowała się ze społeczeństwem, dzieci tu mają przyjaciół - mówi Piotr Budzianowski, inicjator akcji. - Te dzieci to prawdziwy wzór, rodzina się kocha. Nie dopuszczam do siebie myśli, że będą musieli wyjechać z naszego kraju - dodaje.

Zobacz też:
Emerytury dla matek

Jacek Sutryk ogłasza rewolucję w MPK. Oto szczegóły

Najpiękniejsze dziewczyny na studniówkach 2019 we Wrocławiu [zdjęcia]

Wideo

Komentarze 243

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 lutego, 12:42, gó:

to weź ich do siebie na kwadrat, zobaczymy, czy będzie Ci tak fajnie

Racja

J
Januszz4

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Brakuje rąk do pracy. Ciekawe, kto będzie za kilkanaście lat utrzymywał cały system emerytalny. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest imigracja. Tak się składa, że mamy możliwość ściągania ludzi narodowości najbardziej chyba pod względem etnicznym pokrewnej Polakom. Byłoby skończoną głupotą z tego rezygnować i zacząć sprowadzać np. Turków czy Arabów tak jak robią to już od dawna Niemcy czy inne państwa zachodnie mające również problemy demograficzne. A już podręcznikowym wręcz przykładem jest ta rodzina opisana w artykule. Przecież te dzieci praktycznie już się spolonizowały. Zbrodnią byłoby skazywać je teraz na wyjazd z Polski na niepewny los. Czy nasze władze nie mogą zmienić prawa tak, żeby tego typu sytuacje nie stanowiły już problemu. Bo ciągle słyszy się właśnie o takich przypadkach. Bądźmy chociaż raz mądrzy przed szkodą.

g

to weź ich do siebie na kwadrat, zobaczymy, czy będzie Ci tak fajnie

g

A "ZYJ" sobie, żyj, ktoś Ci broni? Po słownik sięgnij i po POLSKU się naucz pisać. Dziadu jeden.

n
nie wracajcie tu

wystarczy aby każda z tych gówniar wzięła przykład z bezmózgiej mamusi i za 10 lat będziecie mieć tu lawinowo, a za 15 lat po 50 ukraińców na utrzymaniu. Co ci ludzie mają z głową? tyle bachorów? chore, nienormalne, obrzydliwe bo przeciez to są dziady, mieszkają wszyscy na kupie

t
ta patola

zaczęła produkować bachory około roku 2000, nie 1900. Syf i malaria, pieprzą się przy tych bachorach i klepią nowe, coś obrzydliwego

G
Gość

stary częściej włazi na matkę niż się kąpie, obrzydlistwo. Dostają na pewno zasiłki, ulgi etc i 5 tysięcy do łapy na te bachory

M
Marek

Ukraińcy,ale nazwisko takie,że nawet nie wiem jak je wymawiać.

L
Leszek

Nie mordowali obcych,mordowali swoich. W Polsce też czci się swoich bandytów,to takie patriotyczne.

j
jurek

niech mieszkają za darmo.

j
jurek

a ich siedmioro? Już wiem na co idą moje podatki - nie na moją rodzinę.

W
Wro

zgadzam sie 100%

W
Wro

ile w ludziach nienawisci... jadu.. cynizmu. dajcie ZYC

B
Biały Pan

Nie pij....!Masz już zwidy ruski trollu!

s
stevan

Dalej chcą płacić na ludzi wątpliwych. Zapomnieli o historii. A, bo to miła rodzina. Miła do czasu, do czasu! Aż prezydentem Polszy zostanie Ukrainiec. Wtedy Polaczki won- na Kołymę, na Saharę.
A Polaczki dalej nie wierzą w zło. Bardzo mało inteligentny, zapijaczony naród- taką spotkałem opinię. Dają się nabijać na stalowe garnki za 10 tys zł i kołdry po 12 tys (!). Już jest ustawa o podwyżce czynszów do cen rynkowych- będziecie płacić 5 tys za mieszkanie, podczas gdy przeciętny tłuk zarabia 2- 3 tys. zł. Podwyżka wchodzi od 2020- pisze o tym Gazeta Wrocławska 3 tyg temu.

Dodaj ogłoszenie