Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy z Wrocławia świętują Boże Narodzenie

Redakcja
Prawosławne Boże Narodzenie. Na zdjęciu Jurij Kyrylenko i Wladek Sokolow
Prawosławne Boże Narodzenie. Na zdjęciu Jurij Kyrylenko i Wladek Sokolow Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Wrocławscy katolicy świętowali 6 stycznia dzień Trzech Króli, tymczasem wyznawcy prawosławia i grekokatolicy obchodzili Wigilię Bożego Narodzenia. We Wrocławiu to święto było obchodzone wyjątkowo licznie - Boże Narodzenie świętuje teraz większość Ukraińców. A pracuje ich w mieście już około 60 tysięcy. Wielu z nich dostanie dodatkowe wolne od pracodawców. - Bardzo dobrze czuję się we Wrocławiu i mam nadzieję, że moje pierwsze święta w tym mieście nie będą ostatnimi - mówi Jurij Kyrylenko. Na jego wigilijnym stole nie zabraknie pierogów z kapustą i kutii.

Wyznawcy prawosławia i grekokatolicy świętują Boże Narodzeni tak jak katolicy - 25 grudnia - ale według kalendarza juliańskiego, w którym inaczej oblicza się czas. Dlatego różnica między Bożym Narodzeniem w obrządku łacińskim a Bożym Narodzeniem obchodzonym przez kościoły wschodnie to 13 dni.

- Prawosławni do świąt przygotowują się poprzez 40-dniowy post, nazywany Postem Filipowym - tłumaczy ksiądz mitrat Jerzy Szczur, proboszcz Katedry Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, która mieści się przy ul. Świętego Mikołaja we Wrocławiu.

W trakcie postu wierni nie powinni jeść mięsa, ale także nabiału i ryb. Powinni także większą uwagę poświęcać modlitwie.

W piątek świętowali Wigilię Bożego Narodzenia. W Boże Narodzenie uroczystą liturgię zaplanowano na godz. 10. Ona będzie trwać ponad 2 godziny.

Te święta będą wyjątkowe, chociażby dlatego, że we Wrocławiu bierze w nich udział wyjątkowo duża grupa wyznawców prawosławia. Z danych urzędów pracy wynika, że na Dolny Śląsk od początku roku przyjechało do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys z nich to Ukraińcy.

Większą liczbę wiernych w świątyni zauważa także ksiądz mitrat Jerzy Szczur. - Wzrost liczby obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali we Wrocławiu jest bardzo widoczny. Na nabożeństwach mamy od 30 do 40 procent więcej wiernych. To co najmniej kilkaset osób więcej niż jeszcze dwa, trzy lata temu - zauważa proboszcz katedry prawosławnej.

Jurij Kyrylenko od ponad pół roku mieszka we Wrocławiu i nie ukrywa, że te święta są dla niego wyjątkowe. - Nie spędzam ich z najbliższą rodziną, ale zrobiłem wszystko, żeby atmosfera była taka jak w domu. Do kolacji wigilijnej usiądziemy wspólnie z moimi współlokatorami, także Ukraińcami. Będzie uroczyście przystrojony stół i tradycyjne dania - mówi Jurij. Podczas kolacji nie zabraknie potraw, które trzynaście dni temu znalazły się na stołach polskich rodzin. - Obowiązkowo będą pierogi z kapustą, kutia - mówi Jurij Kyrylenko.

Wyznawcy prawosławia i grekokatolicy Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. W piątek obchodzi się Wigilię, w sobotę - Boże Narodzenie Pańskie. W niedzielę będą czcili Maryję jako Matkę Bożą. W poniedziałek wspomną pierwszego męczennika świętego Stefana.

Jurij, który pracuje w fabryce Volvo nie pójdzie do pracy w poniedziałek. - Mamy naprawdę dobrego pracodawcę, który rozumie, że teraz obchodzimy bardzo ważny dla nas okres. Nie było problemu, żeby w zakładzie otrzymać wolne - mówi obywatel Ukrainy, dla którego Wrocław stał się drugim domem.

- Bardzo dobrze się czuję w tym mieście i mam nadzieję, że to moje pierwsze święta we Wrocławiu, ale na pewno nie ostatnie - mówi Jurij Kyrylenko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska