Ujazdowski kandydatem na prezydenta Wrocławia. Chybicka nie...

  Ujazdowski kandydatem na prezydenta Wrocławia. Chybicka nie startuje

  Zdjęcie autora materiału

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kazimierz Michał Ujazdowski

  Kazimierz Michał Ujazdowski ©Bartek Syta

  Kazimierz Michał Ujazdowski - były wiceprezes PiS - będzie nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia - zapowiedział dziś lider PO Grzegorz Schetyna. Oznacza to, że Platforma rezygnuje z wystawienia w wyborach prof. Alicji Chybickiej. - Popieram - mówi nam Chybicka. Jest jednak wyraźnie zaskoczona, bo szerszego komentarza odmawia. Kazimierz Michał Ujazdowski miał być kandydatem, którego poprą też Rafał Dutkiewicz i Nowoczesna. Ale zarówno prezydent Wrocławia, jak i szefowa Nowoczesnej już na starcie taką możliwość wykluczają. Ujazdowskiemu dziwią się jego dawni koledzy z PiS. - To taktyka skoczka. Nie powinno się przechodzić z jednej partii do drugiej, z drugiej do trzeciej, a potem startować pod szyldem największego konkurenta - komentuje dla portalu GazetaWroclawska.pl Adam Lipiński, wiceprezes PiS.
  Kazimierz Michał Ujazdowski

  Kazimierz Michał Ujazdowski ©Bartek Syta

  - Wielu wrocławian w bezpośrednich rozmowach nalegało na to, bym przyjął większą odpowiedzialność za sprawy publiczne w kraju. Chcę odpowiedzieć na to wezwanie - mówi Kazimierz Michał Ujazdowski.

  - Będę rekomendował strukturom Platformy Obywatelskiej poparcie Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia - zapowiedział dziś Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platform Obywatelskiej. Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł wybrany z Wrocławia wejdzie też do Gabinetu Cieni PO. Wcześniej był politykiem Prawa i Sprawiedliwości i wiceprezesem tej partii, ale jego drogi z Jarosławem Kaczyńskim rozeszły się.

  - Przychodzi taki czas w którym ludzie, którzy kochają Polskę mają wspólne diagnozy i wspólnie myślą o Polsce zaczynają współpracować. Zaprosiłem Kazimierza Michała Ujazdowskiego do współpracy w Gabinecie Cieni - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

  - Polska potrzebuje ochrony praw samorządu przed centralizacją. W obliczu arogancji władzy i destrukcji prawa wielu obywateli czeka na nowatorską alternatywę dla PiS. Wezmę czynny udział w wyborach samorządowych i wesprę PO w pracach programowych ws. samorządu i rządów prawa - mówił Kazimierz Michał Ujazdowski.

  O ewentualnym starcie Ujazdowskiego w wyborach mówiło się od kilku miesięcy. Europoseł w ostatnim czasie bardzo interesuje się Wrocławiem, a miesiąc temu w mieście pojawiły się nawet ogromne billboardy reklamujące europosła Ujazdowskiego.

  Dzisiejsza konferencja potwierdziła też to, o czym mówiło się we Wrocławiu od jakiegoś czasu. Platforma rezygnuje z kandydatury prof. Alicji Chybickiej. Co na to Chybicka? - Popieram - tylko tyle napisała nam w SMS, gdy do niej zadzwoniliśmy nie odbierała telefonu.

  Sonda

  Czy Kazimierz Michał Ujazdowski to dobry kandydat na prezydenta Wrocławia?  Choć decyzję muszą podjąć lokalne struktury PO, to wydaje się, że sprawa jest już przesądzona, nikt bowiem oficjalnie nie odważy się sprzeciwić Grzegorzowi Schetynie. Nieoficjalnie jednak, nie wszyscy działacze Platformy akceptują Ujazdowskiego jako kandydata PO. Mówią, że Ujazdowski jako były wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości jest nie do zaakceptowania.

  Według planu PO, Ujazdowski miał być kandydatem, który połączyłby PO, Nowoczesną i środowisko Rafała Dutkiewicza. Wiadomo już jednak, że prezydent Rafał Dutkiewicz nie poprze Ujazdowskiego, tak jak wcześniej nie poparł Chybickiej.
  Ujazdowski realizował już wspólne projekty polityczne z Dutkiewiczem, ale bez większych sukcesów. W 2008 roku obaj panowie założyli stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI, na bazie którego powstał później Ruch Obywatelski Polska XXI. Ruch ten miał nawet swoje koło poselskie. Szybko przekształcił się w partię Polska Plus. Dutkiewicz do niej nie wstąpił.

  Niewielkie są też szanse, by Ujazdowskiego poparła Nowoczesna. - Platforma ma prawo do wymiany jednego swojego kandydata na drugiego. Nowoczesna ma swojego kandydata na prezydenta Wrocławia który w tym momencie bardzo intensywnie pracuje nad programem dla miasta. W tej sprawie nic się nie zmienia - mówi portalowi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Kandydatem tej partii jest poseł Michał Jaros.

  Zapewne decyzja władz Platformy nie satysfakcjonuje aktywistów miejskich, którzy mocno zaangażowali się w pracę w sztabie prof. Alicji Chybickiej. Teraz mają powody do rozczarowania.
  - Prezydent Wrocławia powinien być z Wrocławia, mieszkać we Wrocławiu i znać problemy osiedli oraz wrocławian - tak zmianę personalną komentuje Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego, który pracował w sztabie prof. Chybickiej.
  - Powiedzieć, że jesteśmy rozczarowani, to mało. Na pewno nie będę pracował w kampanii Kazimierza Michała Ujazdowskiego i na pewno go nie poprzemy. Osoby, które uważają, że jest to lepszy kandydat niż prof. Chybicka są w błędzie i myślę, że niedługo się o tym przekonają - dodaje Owczarek. Nie wyklucza, że środowiska miejskie wystawią w tej sytuacji swojego kandydata.

  Bartłomiej Ciążyński, szef wrocławskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej namawia środowiska centro-lelwicowe do zjednoczenia i wystawienia wspólnego kandydata.
  - Konserwatywna kotwica Grzegorza Schetyny została rzucona głęboko. Konserwatysta "z krwi i kości", europoseł z listy PiS Kazimierz Michał Ujazdowski ma być kandydatem PO na prezydenta Wrocławia. Bez mocnej centrolewicowej reakcji Wrocław zostanie oddany w ręce prawicy. Oto bowiem o prezydenturę będzie walczyła posłanka z PiS z europosłem wybranym z listy PiS.
  Trzeba przeciwdziałać. Trzeba sformować szeroko koalicję środowisk od lewicy do centrum, Centrolew, z udziałem Strajku Kobiet, organizatorów protestów w obronie Konstytucji, ruchów miejskich etc. Trzeba ekipy, która szanuje samorządność, demokracje, ma program dla Wrocławia. Trzeba schować wzajemne urazy, drobne różnicę, zrobić krok wstecz jeżeli chodzi o własne aspiracje - apeluje Ciążyński.

  Ze startu Kazimierza Michała Ujazdowskiego na pewno nie będzie zadowolone Prawo i Sprawiedliwość. Przypomnijmy, że Ujazdowski na początku 2017 roku wystąpił z partii. Wcześniej krytykował politykę Prawa i Sprawiedliwości. Krytycznie wypowiadał się m.in. o działaniach rządzącej partii wobec Trybunału Konstytucyjnego.

  - Nie akceptuję w polityce taktyki skoczka i trochę się dziwię Kazimierzowi. Powinien brać pod uwagę, że takich rzeczy nie powinno się robić w polityce, tzn. przechodzić z jednej partii do drugiej, z drugiej do trzeciej, a potem startować pod szyldem największego konkurenta - komentuje Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Nie sądzi też, żeby start Ujazdowskiego komplikował sytuację PiS we Wrocławiu. - Kto wie, może ją nawet ułatwi - mówi nam Lipiński.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (305)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmiech na sali

  Bronxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak można zaufać komuś kto skacze z kwiatka na kwiatek i jak chorągiewka leci tam gdzie więcej zyska??!!!!! Dla mnie PO się tym wyborem pogrążyła.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Ujzadowski to nie brat Rysia Czarneckiego?

  Kariera i koryto -to ich misja! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Przecież Ujazdowski życia nie zna...polityk od zawsze...oderwany od "ludzkich spraw". Jako prezydent będzie dbał tylko o własną dupę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Usuwają komentarze

  jak leci !!!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Po 5 Kwietnia są komentarze z 4 Kwietnia !!!!! Moderatar pogubil się totalnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ujazdowski i Schetyna - czyli z życia politycznego

  Animal Planet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  planktonu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To partia wybiera nie naród. Naród tylko głosuje !

  Dupokracja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Co to za wybory jak tylko prezes albo przewodniczący decyduje kto ma być prezydentem?!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co minusujesz debilu?

  W "Pośredniaku" byłeś hultaju? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  To rusz się gamoniu !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli Schetynie chodziło o ostateczne zatopienie tego

  Rozbawiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  groteskowego "konserwatysty" (chyba od tego że lubi konserwy) Ujazdowskiego - to ma szansę na sukces.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Kazimierz lubi zmieniać partie

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

  nawet jakby wygrał nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie odejdzie. Pójdzie zawsze tam gdzie więcej zapłacą...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozbawiony

  Wesoły (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Całe PO to zły wybór.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozżalony

  Żartowniś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Cały ito też zły wybór.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozżalony

  Żartowniś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Cały PiS to też zły wybór !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozsądek

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 20

  Ujazdowski to dobry wybór.
  Chybicka była kompletną pomyłką.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocław kiedyś temu "przyspieszył"... Ma się nieźle

  Wlove (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  I pls Nie s...rzcie tego rozgrywkami dla własnych interesów...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecane

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Wrocławskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Wrocławskiej

  12 potraw wigilijnych [LISTA]

  12 potraw wigilijnych [LISTA]

  Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie

  Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona