Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ufff, jak gorąco! Szef musi dać nam w pracy wodę do picia

Aleksandra Cieśla
Przy takich upałach jak dziś, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom wody do picia
Przy takich upałach jak dziś, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom wody do picia fot. Marcin Oliva Soto
Upał daje się we znaki wszystkim. Termometry we Wrocławiu pokazywały dziś chwilami nawet 35 stopni Celsjusza. Pogotowie ratunkowe ma o około 20 procent więcej niż zazwyczaj zgłoszeń o omdleniach i zasłabnięciach. Narażeni są na nie głównie osoby starsze oraz najmłodsi.

Ci, którzy są jeszcze w pracy też nie mają lekko. Okręgowa Inspekcja Pracy przypomina, że przy takich upałach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje, choćby wodę. - Dostęp do świeżej wody musi być w momencie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza - mówi Agata Kostyk - Lewandowska, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

Przepisy nie podają, o jakie ilości wody chodzi. Jednak pracownik nie może też mówić, że jemu jest potrzebna cała zgrzewka wody mineralnej. Pamiętajmy, że wykonując prace biurowe potrzebujemy ok 1,5 litra wody dziennie, przy pracach fizycznych - znacznie więcej. Pamiętajmy też, że gwarantowana przez pracodawca woda musi być bezpłatna, pracownik nie może też godzić się, że będą wypłacane mu pieniądze, za które sam kupi sobie niezbędne napoje.

Co możemy zrobić, jeżeli pracodawca nie gwarantuje nam napojów w takie upalne dni? - Z tym należy zgłosić się do nas - mówi Kostyk - Lewandowska. - My przeprowadzimy później kontrolę w takiej firmie. Zgłoszenie wprawdzie nie jest anonimowe, ale będący na inspekcji kontrolerzy nie podają nazwiska osoby, która się skarżyła. W tym przypadku mamy pewną anonimowość.

Pracodawca powinien też pamiętać o zabezpieczaniu okien przed promieniowaniem słonecznym. Klimatyzatory, czy wiatraki nie należą już do jego obowiązków, ale muszą one być sprawne, wyczyszczone i po przeglądzie. - Nie ma mowy o sytuacji, gdy klimatyzacja jest zagrzybiona - dodaje rzeczniczka OIP. Pracodawca musi też pamiętać, by różnica temperatur pomiędzy biurem, a poza nim, nie była zbyt duża.

Inaczej wygląda sytuacji z pracownikami fizycznymi pracującymi na zewnątrz. - Tutaj pracodawca mając na uwadze dobro pracownika może skrócić czas pracy lub zmienić jej rozkład, tak by swoje obowiązki zaczynali wcześniej i wcześniej też, przed upałami kończyli - dodaje Kostyk - Lewandowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska