Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar mózgu - nie czekaj, reaguj! Liczy się szybka pomoc medyczna

Kazimierz Sikorski
Niekiedy udar mózgu kończy się niedowładem kończyn czy zaburzeniami mowy
Niekiedy udar mózgu kończy się niedowładem kończyn czy zaburzeniami mowy 123RF
Ta chwila przychodzi niespodziewanie i spotkać to może praktycznie każdego. Chodzi o udar mózgu - chorobę, która w Polsce jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu u osób powyżej 40 roku życia. Taką diagnozę słyszy rocznie ponad 60 tysięcy osób. W postępowaniu terapeutycznym ważny jest czas - zarówno jak najszybsze dotarcie do szpitala i wdrożenia leczenia, jak i późniejsze rozpoczęcie rehabilitacji. Jednym z integralnych elementów procesu terapeutycznego, w którym czas też odgrywa istotną rolę, jest odpowiednie odżywianie się chorego.

Udar mózgu, krwotoczny lub niedokrwienny, to nagłe wystąpienie krwawienia do określonego obszaru mózgu lub niedokrwienia w tym obszarze. Część osób po przebytym udarze boryka się z niewielkimi problemami neurologicznymi np. opadającą powieką czy niewielką niesprawnością kończyny, inni stają się niepełnosprawnymi, np. z poważnymi niedowładami kończyn, zaburzeniami mowy czy połykania. Zaburzenia połykania, czyli dysfagia, występuje nawet u co drugiego chorego.

Przebieg i rokowania są różne, pacjentów często łączy wspólny problem- niedożywienie, które dotyczy nawet 62 proc. osób po udarze mózgu. Brak odpowiedniego odżywienia organizmu może prowadzić do poważnych konsekwencji, do jego wyniszczenia, zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań, przedłużenia czasu hospitalizacji, opóźnienia procesu rekonwalescencji oraz obniżenia jakości życia. Problem niedożywienia w dużej mierze dotyka osób z dysfagią neurogenną. Utrudnione połykanie niesie nie tylko ryzyko zachłyśnięcia, ale powoduje też, że pacjenci nie są w stanie przyjmować pokarmów w odpowiednich ilościach, co w konsekwencji prowadzi do niedoborów składników odżywczych.

ZOBACZ TAKŻE: Nie czekaj, reaguj! Objawy udaru mózgu

(Źródło: Dziennik Łódzki
Dostawca: TVN)

Dieta po udarze - dlaczego jest tak ważna?

Niezwykle istotne podczas terapii jest odpowiednie odżywianie pacjenta. Osoba, której brakuje odpowiednich składników pokarmowych, ma bowiem mniej sił w walce z chorobą, czego konsekwencją może być mniej efektywne leczenie i rehabilitacja.

Specjaliści wykazali, że osoby po udarze mózgu wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko i energię. Zapotrzebowanie energetyczne w fazie ostrej udaru wzrasta do 25-35 kcal/kg należnej masy ciała na dobę, a białka 1,2 do 1,5 g/kg masy ciała na dobę, co jest dwukrotnością wymaganej podaży wobec osoby zdrowej. Kiedy tradycyjna dieta z różnych przyczyn okazuje się niewystarczająca, powinno się sięgnąć po wsparcie, którym są specjalistyczne preparaty odżywcze i stosować je jako uzupełnienie diety.

Prawidłowe odżywienie, w tym dostarczenie odpowiedniej ilości białka, może wywierać pozytywny wpływ na skuteczność prowadzonej rehabilitacji, w tym na procesy związane z funkcjonowaniem komórek nerwowych mózgu oraz mięśni. Zastosowanie specjalistycznego wsparcia żywieniowego może mieć wpływ na poprawę jakości życia nie tylko pacjenta, ale i jego opiekuna, który niejednokrotnie musi poświęcić cały swój czas na pielęgnację chorego - uważa neurolog dr n. med. Aleksandra Karbowniczek.

Anna Ławecka, której mąż przeszedł udar mózgu, wspomina, że dieta szpitalna jej męża ograniczała się praktycznie tylko do kleiku, jajka na twardo i zamrożonego serka topionego. Dlatego w domu przygotowywała posiłki i przynosiła je mężowi do szpitala. Mąż pani Anny cierpiał na zaburzenia przełykania, a ona wtedy nie wiedziała o czymś takim jak żywienie medyczne. Jak wspomina, gdyby wiedziała o tym wcześniej, na pewno byłoby to dla niej dużym ułatwieniem, pozwoliłby nie tylko zaoszczędzić czas, ale i być może przyspieszyłoby proces rekonwalescencji męża.

To też problem opiekuna

Opiekunowie chorych neurologicznie często sami znajdują się w trudnej sytuacji i nie są przygotowani do pełnienia nowej funkcji. Z wyników ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród opiekunów wynika, że ponad dwie trzecie z nich musiało ograniczyć swoją aktywność i życie towarzyskie. Wynika to z faktu, że chorzy neurologicznie wymagali szczególnej opieki i poświęcenia im dużej ilości czasu. Aż 55 procent ankietowanych wskazywało, że robi to kosztem czasu dla pozostałych członków rodziny.

Od miażdżycy do udaru mózgu

Udar jest często związany miażdżycą owym naczyń, które doprowadzają krew do mózgu. Miazdżyca powoduje, że ścianki naczyń staja się grubsze, twardsza, mniej elastyczne, a jego światło zwęża się. Udar może powstać w naczyniach, które są w mózgu, jak i w naczyniach, które do niego prowadzą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Udar mózgu - nie czekaj, reaguj! Liczy się szybka pomoc medyczna - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska