Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu zdobywają wiedzę poprzez gogle VR [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Świat VR (z ang. virtual reality) ma wiele możliwości. Może być stosowany do prowadzenia lekcji, projektowania modeli 3D, prowadzenia obliczeń, rysowania, tworzenia różnych koncepcji lub – po prostu – grania w gry.
Świat VR (z ang. virtual reality) ma wiele możliwości. Może być stosowany do prowadzenia lekcji, projektowania modeli 3D, prowadzenia obliczeń, rysowania, tworzenia różnych koncepcji lub – po prostu – grania w gry. fot. Michał Perzanowski / Polska Press
Wrocławski Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ulicy Worcella od początku roku szkolnego korzysta z gogli VR. Grupa miłośników technologii stara się zastosować nowoczesny sprzęt w nauce. Po wielu próbach nadeszły tego efekty. - Pracujemy nad wspólnymi lekcjami WF-u, geografii, angielskiego i matematyki oraz przedmiotach zawodowych – mówi Grzegorz Sołyga, który prowadzi zajęcia VR.

Do innej rzeczywistości w kilka sekund

Zajęcia VR prowadzone są w technikum przy ul. Worcella raz w tygodniu. Wszystkie pierwsze klasy są już zapoznane z ich zasadami i wiedzą, do czego wykorzystać urządzenia. Do końca tego roku szkolnego wszyscy uczniowie regularnie będą korzystać z wirtualnej rzeczywistości. A w jakim celu?

No właśnie! Świat VR (z ang. virtual reality) ma wiele możliwości. Może być stosowany do prowadzenia lekcji, projektowania modeli 3D, prowadzenia obliczeń, rysowania, tworzenia różnych koncepcji lub – po prostu – grania w gry.

- Gogle cieszą się największą popularnością na lekcjach WF-u. Uczniowie mogą toczyć pojedynki bokserskie lub brać udział w turniejach tenisowych, ale to nie wszystko. W ciągu zaledwie kilku sekund i kliknięć odbędą podróż do wirtualnego Londynu, aby szlifować swój angielski. Mogą również zaprojektować mebel, który następnie trafi do drukarki 3D – opowiada Grzegorz Sołyga, nauczyciel ZS Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu.

Zastosowanie VR na lekcjach:

  • wirtualna podróż do Londynu i nauka angielskiego,
  • projektowanie modeli 3D (budynki, meble),
  • ćwiczenia pracy w grupie (6 osób naraz może połączyć się w jednym kręgu),
  • lekcje geografii (podróż „palcem po mapie”),
  • lekcje biologii (życie zwierząt obserwowane „z bliska),
  • WF (gry indywidualne i zespołowe).

W otwartej w październiku 2022 roku sali VR znajduje się 18 urządzeń, które pozwalają się przenieść do wirtualnego świata. Jednocześnie może korzystać sześcioro uczniów. To ze względów bezpieczeństwa.

- Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ktoś obok nas może przechodzić. Chcemy unikać nieszczęśliwych wypadków i jednocześnie mieć kontrolę nad każdym z uczniów. Zawsze pytamy o wrażenia i nie spotkaliśmy się jeszcze z negatywną opinią – tłumaczy nauczyciel.

Praktyka przed rozpoczęciem kariery

W zespole szkół można na stałe zapisać się do ekipy VR, która spotyka się w każdy poniedziałek. Obsługę sprzętu mają już opanowaną do perfekcji, ale wciąż szukają jego zastosowań.

- Spotykamy się i wspólnie chcemy wykorzystać wirtualną rzeczywistość. Jedni szukają aplikacji mogących nauczyć czegoś praktycznego, inni sprawdzają je „na żywym organizmie”, czyli na sobie. Dopiero naszej weryfikacji korzysta z nich reszta uczniów – opowiada Weronika Kulawinek, uczennica klasy o profilu reklamowym.

VR to też rozrywka i gry, więc uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach.
VR to też rozrywka i gry, więc uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach. fot. Michał Perzanowski / Polska Press

Gogle mogą też przygotować do wykonywania „zawodów przyszłości”. Jak opowiada nam Patryk Szafrański, uczeń ZS Ekonomiczno-Administracyjnych, kilkanaście godzin nabranego przez ostatnie tygodnie doświadczenia może zapewnić przewagę na studiach.

- Już teraz istnieją kierunki z programowania z użyciem VR, są bardzo rozwojowe i można mieć po nich dobrze płatną pracę – opowiada uczeń.

Teraz ciekawostka, a wkrótce?

Pierwszy rok korzystania z gogli uczniowie i nauczyciele dali sobie na zapoznanie się ze sprzętem. Chcą, aby każdy czuł się komfortowo podczas zabawy. Niewykluczone, że w przyszłym roku szkolnym zajęcia z VR będą obowiązkowe.

- Pomysł z jednym WF-em w tygodniu przeznaczonym na biegi, tenis czy golf VR to może być zachęta dla dzieciaków na uprawianie sportu. Zwłaszcza że jest to coraz mniej popularna forma spędzania czasu – opowiada Grzegorz.

Byliśmy na jednej z pokazowych lekcji, choć zajęcia odbywają się też w każdy poniedziałek.
Byliśmy na jednej z pokazowych lekcji, choć zajęcia odbywają się też w każdy poniedziałek. fot. Michał Perzanowski / Polska Press

Koszt sali VR wyniósł 1,3 mln złotych i powstał ze wsparciem Fundacji Marzeń w ramach kampanii „Uczeń aktywny na rynku pracy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska