Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie XVII LO we Wrocławiu "przejęli" szkołę. Mogli poczuć się jak w Hollywood [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Występujących w auli uczniów i młodych osób łączy jeden cel. Chcą wkrótce nauczyć się teatralnej sztuki i występować w teatrze, filharmonii, operze lub w telewizji. Szlak wytyczają starsi koledzy i koleżanki, absolwenci liceum.
Występujących w auli uczniów i młodych osób łączy jeden cel. Chcą wkrótce nauczyć się teatralnej sztuki i występować w teatrze, filharmonii, operze lub w telewizji. Szlak wytyczają starsi koledzy i koleżanki, absolwenci liceum. Michał Perzanowski / Polska Press
W XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej już po raz 31 rozpoczął się "Przekręt", czyli Konkurs Twórczości Scenicznej Młodych. Na cały tydzień uczniowie "przejmują" szkołę, organizując sztuki teatralne i pokazy taneczne. Zgodnie z tradycją festiwal pomaga młodym ludziom zaprezentować swoje talenty, by w przyszłości mogli oni rozpocząć wymarzoną karierę.

Uczniowie XVII LO we Wrocławiu co roku organizują wyjątkowe wydarzenie

"Przekręt" jest organizowany w liceum przy ulicy Tęczowej od 31 lat. Opiera się wciąż na tym samym fundamencie - uczniowie teatralnej klasy od podstaw inicjują i organizują przegląd kultury młodych. Zapraszają szkoły podstawowe, młodzieżowe domy kultury oraz inne ośrodki.

- "Przekręt" to trik polegający na zamianie miejsc. Na cały tydzień dyrekcja i nauczyciele symbolicznie przekazują młodym ludziom klucze do szkoły i władanie nią. Uczniowie zaczynają od pomysłu, który następnie przerodzi się w całą koncepcję. Są pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia od podstaw aż po finałowy tydzień. Przygotowują również niezwykłe rzeczy: plakaty, dekorację, kawiarenkę i oprawy audiowizualne - mówi dyrektor Małgorzata Iwankiewicz.

Uczniowie zdobywają cenne doświadczenie pod względem organizacji eventów i otrzymują swobodę, na którą nie mogliby liczyć w każdej szkole. Grono pedagogiczne zapewnia niezbędne narzędzia, by ułatwić swoim podopiecznym możliwość chwilowego usamodzielnienia się i rozwinięcia swoich pasji. A w tej placówce gra muzyka, taniec, śpiew i przede wszystkim - teatr.

- Każdego roku nasuwa się pytanie, czy człowiekowi XXI wieku, w dobie niezwykle szybko rozwijającej się technologii, nowinek posiadających całej masy możliwości i nowych form przekazu, potrzebny jest tradycyjny teatr? Czy dowcip całkowicie odmienny od krótkich, śmiesznych filmików zamieszczanych co sekundę na TikToku kogoś jeszcze bawi? Podczas "Przekrętu" każdy może sobie szczerze na to odpowiedzieć - dodaje dyrektor XVII LO we Wrocławiu.

Absolwentów XVII LO możesz oglądać w telewizji

Występujących w auli uczniów i młodych osób łączy jeden cel. Chcą wkrótce nauczyć się teatralnej sztuki i występować w teatrze, filharmonii, operze lub w telewizji. Szlak wytyczają starsi koledzy i koleżanki, absolwenci liceum.

Oni ukończyli LO nr XVII im. Agnieszki Osieckiej:

  • Łukasz Mróz (Mrozu) - piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów,
  • Krzysztof Szczepaniak – aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy, uczestnik programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo",
  • Michał Paszczyk - aktor i artysta kabaretowy związany z kabaretem "Neo-Nówka" i "Paranienormalni",
  • Magdalena Pasierska – wokalistka z duetu "Me Myself And I",
  • Kamil Szeptycki - aktor telewizyjny i teatralny, nominowany do nagrody Telekamery,
  • Marika Klarman - aktorka występująca pierwszej w historii Teatru Polskiego wirtualnej premiery sztuki,
  • Magdalena Stefanowska - wokalistka i laureatka Grand Prix na XVI Ogólnopolskim Konkursie Piosenki KUMAK.

"Przekrętem" żyje cała szkoła

Wydarzenie jest głównym punktem roku szkolnego we wrocławskiej siedemnastce. Klasa teatralna od września rozpoczyna przygotowania, które na bieżąco śledzą inni uczniowie. Tłumy przyciągają również przedstawienia i występy taneczne. Zlokalizowana na trzecim piętrze aula na wszystkich występach jest przepełniona żywo reagującą widownią.

- Jeśli jest jeden widz, to jest teatr. Tak samo, jeśli jest jeden uczeń, to jest szkoła. Nie ma teatru bez widza, nie ma szkoły bez ucznia, a my łączymy dziś jedno i drugie - kończy pani Iwankiewicz.

Nie inaczej było w poniedziałek (13 marca), kiedy to odbyła się inauguracja "Przekrętu". Młodzi aktorzy z siedemnastki zaprezentowali adaptację "Balladyny". W najbliższych dniach odbędą się konkursy teatralne i taneczne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska