Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie gotowe na początek roku akademickiego 2021/2022. Niektóre zajęcia pozostaną zdalne

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Od października rozpoczną się zajęcia stacjonarne dla studentów uczelni wyższych w roku akademickim 2021/2022
Od października rozpoczną się zajęcia stacjonarne dla studentów uczelni wyższych w roku akademickim 2021/2022 Pawel Relikowski / Polskapress
Wrocławskie uczelnie wyższe z ulgą rozpoczną nowy rok akademicki 2021/2022. Na wszystkich uczelniach stacjonarnie będą ćwiczenia i laboratoria, wykłady jednak w większości planowane są zdalnie bądź z limitami słuchaczy. Maseczki pozostaną obowiązkowe.

Studenci od kilku dni zjeżdżają się do Wrocławia i mogą zajmować pokoje w akademikach. Ruch widać także na uczelniach, niektóre z nich rozpoczęcia roku dla studentów rozplanowały na kilka dni. Uroczysta immatrykulacja pierwszaków będzie w ograniczonym gronie, ale w każdej uczelni transmitowana online. Grupy podzielono wydziałami i rozłożono w czasie.

,,Przyjęliśmy na wszystkie wydziały około 7 tys. studentów. W piątek, 1 października, o godz. 12 uroczyście rozpoczynamy rok akademicki, ale w ograniczonym gronie jedynie na zaproszenie. Poza tradycyjną immatrykulacją studentów pierwszego roku wręczymy też wyróżnienia, których ze względu na pandemię nie mogliśmy wręczyć przez kilkanaście ostatnich miesięcy, np. doktorat honoris causa dla Rafała Dutkiewicza, byłego prezydenta Wrocławia, absolwenta Politechniki Wrocławskiej. Dopiero teraz mamy taką okazję.'' — mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej.

Studenci na ćwiczenia i laboratoria będą mogli przychodzić na uczelnię, ale z uwagi na konieczność zachowania dystansu społecznego i licznych grup słuchaczy, wykłady w większości szkół wyższych będą prowadzone zdalnie.

,,Na niektórych wydziałach nie udało się zrobić tak, żeby studenci mieli osobny dzień z ćwiczeniami, a w inny wykłady. Przygotowaliśmy harmonogram zajęć w taki sposób, żeby przed wykładami był czas na dojazd do domu. Studenci połączyć się na wykłady mogą też na miejscu. Dostępne są stanowiska komputerowe w Strefie Otwartej Nauki, która jest częścią nowoczesnego centrum, jakie mamy, czyli Bibliotech.'' — mówi Agnieszka Niczewska.

Niektóre uczelnie mają możliwość prowadzenia wykładów stacjonarnie - Mamy duże sale i wybieramy te największe na wykłady, więc mamy możliwość robienia ich na miejscu — zapewnia Małgorzata Moczulska, rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego. Wykłady na miejscu będą możliwe też na Uniwersytecie Wrocławskim, ale tutaj obowiązuje limit 30 osób. Z kolei na Uniwersytecie Ekonomicznym wszystkie wykłady prowadzone będą online.

,,Dodatkowo proces dydaktyczny wpierać będzie wirtualne laboratorium, umożliwia studentom korzystanie z oprogramowania np. dla księgowych. To rozwiązania technologiczne, które wprowadziliśmy jako pierwsza uczelnia na czas pandemii. Nie chcemy z tego rezygnować.'' — mówi Jolanta Nowacka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego.

Uczelnie przygotowane są na zmianę trybu nauczania w każdej chwili. Przygotowują także przestrzeń budynku by wyposażyć je w miejsca do dezynfekcji rąk, termometry czy automaty z maseczkami, które w pomieszczeniach pozostają obowiązkowe.

- Mamy automaty z maseczkami, a jeśli było niemożliwe zamontowanie, to zrobiliśmy zapasy dostępne dla wszystkich. Maseczki będą obowiązywać u nas w każdym miejscu, na wykładach i ćwiczeniach. Jeśli ktoś nie będzie się stosować do ich noszenia, to prowadzący może wyprosić taką osobę z sali, albo przerwać zajęcia. — mówi Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczelnie uczulają studentów na to, by nie przychodzić na zajęcia z wyraźnymi objawami. W razie jeśli zakażenie Covid-19 zostanie potwierdzone, należy sprawę zgłosić w uczelni i udać się na kwarantannę. Na kwarantannę będą musiały pójść jedynie osoby niezaszczepione z grupy zakażonego studenta, z którym były na zajęciach.

Niewybuch odkrył podczas prac remontowych pan Jakub, inwestor, który w piwnicznym lokalu planuje otworzyć gabinet fizjoterapii.

W kamienicy na Podwalu miał być niewybuch, tymczasem okazało...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska