Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźców w Görlitz jest coraz mniej. Nie dostają pozwoleń

Małgorzata Grabowska
Uchodźcy pochodzą z Syrii, Afganistanu i Iraku. O azyl starają się także Tunezyjczycy
Uchodźcy pochodzą z Syrii, Afganistanu i Iraku. O azyl starają się także Tunezyjczycy Pixabay
To już dwa lata, odkąd mieszkańcy Görlitz żyją tuż obok uchodźców z Afryki. Polskie granice są szczelnie zamknięte dla imigrantów, ale nasi sąsiedzi musieli nauczyć się z nimi żyć. To był duży test dla powiatu w Görlitz.

W okręgu Görlitz mieszka obecnie 1250 osób ubiegających się o azyl, czyli o połowę mniej niż w styczniu 2016 r. Jak wiemy, jeszcze trzy czwarte tych osób czeka na decyzję. Wielu nie otrzymało zgody na pobyt w Niemczech, ale z różnych powodów m.in. licznych odwołań od decyzji lub po prostu chorób pozostają jeszcze na terenie Görlitz, a miasto musi zapewniać im zakwaterowanie.

Największa grupa uchodźców pochodzi z Syrii - od nich w urzędowych szufladach spoczywa 896 wniosków. Na drugim miejscu jest grupa z Afganistanu - 133 wnioskodawców i z Iraku - 95 wniosków. Do Niemiec przyjeżdżają także tunezyjscy mężczyźni - obecnie 23 osoby czekają na decyzję, czy mogą tam zostać. Z biegiem czasu zmniejszyła się szansa na uzyskanie azylu w Niemczech. Jak podają niemieckie media, 6,5 procent mniej uchodźców takie pozwolenie dostaje.

Jeszcze rok temu okręg Görlitz przekazał pod wynajem 400 mieszkań dla azylantów. Dziś wystarczają tylko 92 mieszkania - w Zittau znajduje się 16 lokali, w Weißwasser - 15, w Görlitz - 14, w Rothenburg - 13 i w Löbau - 10. Osoby poszukujące azylu tymczasowo mieszkają w Löbau, Zittau, Markersdorf, Friedersdorf, Niesky i Weißkeißel. 734 osoby są zakwaterowane w sześciu budynkach socjalnych.

W Görlitz mieszka najwięcej obcokrajowców w porównaniu do innych saksońskich miast. Osoby ubiegające się o azyl stanowią jednak tylko jedną czwartą całej 12 tysięcznej grupy osób bez obywatelstwa niemieckiego. Największą grupą cudzoziemców są Polacy.

Odkąd do Europy dotarła fala uchodźców, zdecydowaną większość imigrantów stanowiły osoby z niskim wykształceniem. Liczy się, że w zeszłym roku, w Saksonii było 3500 tys. dzieci imigrantów w wieku szkolnym, bez niemieckich dokumentów. Taka liczba stanowi aż 7,4 proc. całkowitej liczby dzieci w opisywanej grupie wiekowej.

Według policji większość uchodźców zachowuje się dość „niepozornie”, ale wśród nich jest sporo osób, które wręcz wielokrotnie zostały ukarane. Najczęściej popełniane wykroczenia to jazda komunikacją miejską i podmiejską bez biletów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska