Ubój rytualny? Ci dolnośląscy posłowie głosowali przeciwko (LISTA)

Agata Wojciechowska
Janusz Wójtowicz
W piątek odbyło się głosowanie nad rządowym projektem dotyczącym zmiany ustawy o ochronie zwierząt, dopuszczającej ubój rytualny. Niektórzy z dolnośląskich posłów PO mieli odwagę głosować zgodnie ze swoim sumieniem.

- Nawet gdyby była dyscyplina partyjna, głosowałbym przeciwko ubojowi rytualnemu – mówi Maciej Zieliński, poseł PO. - Po pierwsze należę do Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Po drugie uważam, że w XXI wieku w Polsce nie może dochodzić do uśmiercania zwierząt w sposób zwiększający ich cierpienia. Zagłosowałem zgodnie z moimi moralnymi przekonaniami i jestem przygotowany na ewentualne konsekwencje.

Z dolnośląskich posłów przeciwko ubojowi rytualnemu głosowali m.in.: Ewa Drozd, Roman Kaczor, Marek Łapiński, Jakub Szulc i Ewa Wolak. Reszta posłów PO poparła ubój rytualny. Zgodnie ze słowami wrocławian, którzy brali udział w manifestacjach w Warszawie, trzeba ich będzie z tego głosowania przy najbliższych wyborach rozliczyć.

ZOBACZ JAK GŁOSOWALI POSŁOWIE (LISTA)

Przypomnijmy. - Zwierze potrafi być przyjazne wobec opiekuna, można też zobaczyć szczęśliwego konia albo kota - mówi Zenon Niedziółka, jeden z wrocławian, który uczestniczył w proteście w Warszawie. - Nawet rybki w akwarium podpływają do opiekuna, jak się zbliża. Mogę sobie wyobrazić, co czuje zarzynane rytualnie zwierzę: strach, niewyobrażalne cierpienie i znikąd pomocy. Powolne umieranie, coraz cichsze ryki, ale zanim ucichną trwają niewyobrażalnie długo. Gdy się cierpi, sekundy są wiecznością, a tu umieranie jest powolne, bo z wykrwawienia. I dokonują tego ludzie, mężczyźni, ojcowie rodzin. To nie jest zawód jak każdy inny. Mordowanie zwierząt, bo tym jest dla mnie ubój rytualny, to także mordowanie własnej wrażliwości, własnego człowieczeństwa. Jakoś trudno mi uwierzyć, że ten obciekający krwią w pracy człowiek, słuchający dzień w dzień konających zwierząt przyjdzie do domu i pobaraszkuje z własnymi dziećmi, zapyta, co w szkole... przytuli ciepło żonę...

Zobacz: Nie dla uboju rytualnego. Wrocławianie będą protestować w Warszawie

Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przeciw ubojowi rytualnemu
Przeciwko ubojowi rytualnemu wypowiedziała się również Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W komunikacie napisano: "Jako biolodzy, świadomi mechanizmów funkcjonowania i złożoności organizmów stanowczo protestujemy przeciwko akceptacji przez polskie prawodawstwo praktyk niosących ze sobą niepotrzebne i nieuzasadnione cierpienie zwierząt. Sposób prowadzenia uboju zwierząt bez wcześniejszego pozbawienia ich świadomości, zwłaszcza zaś praktykę uboju rytualnego, uważamy za barbarzyński a jego dopuszczenie na terenie RP za nielicujące z aspiracjami nowoczesnego państwa XXI wieku".

- Postęp w badaniach nad neurobiologią, fizjologią, etologią i biologią ewolucyjną sprawił, że nie da się dłużej utrzymywać poglądu, według którego odczucia takie jak strach, ból czy radość są specyficzne wyłącznie dla człowieka – tłumaczy dr Bartosz Borczyk. - Wręcz przeciwnie. Są to bardzo podstawowe, pierwotne odczucia i fizjologiczny mechanizm ich wzbudzania czy aktywność konkretnych ośrodków nerwowych są u kręgowców zasadniczo takie same, tak u karpia, jaszczurki czy krowy jak i u człowieka. Wniosek, jaki z tego płynie jest prosty: te zwierzęta potrafią cierpieć i panicznie się bać (i z drugiej strony zdolne są też do świadomego odczuwania przyjemności) tak samo jak ludzie. Jeśli kładziemy nacisk na zachowanie dobrostanu wykorzystywanych przez nas zwierząt, nie mogę zgodzić się na legalne funkcjonowanie praktyk, które zawierają elementy celowego znęcania się nad i tak skazanym na śmierć zwierzęciem - mówi doktor Borczyk i dodaje, że decydując się na jedzenie mięsa, staramy się do minimum, przynajmniej w teorii, ograniczyć cierpienie zwierząt rzeźnych. Zwierzęta z założenia, w rzeźni mają być szybko ogłuszone, a zabijane są, będąc już nieświadome (kilkadziesiąt lat temu to też nie było oczywiste). - Przecież osoby czerpiące satysfakcję z zadawania innym istotom cierpienia uznajemy za sadystów i socjopatów i pociągamy do odpowiedzialności karnej lub wysyłamy na leczenie psychiatryczne - tłumaczy doktor.

Czytaj dalej Czym jest ubój rytualny?
Czym jest ubój rytualny?
W praktyce uboju rytualnego podrzyna się gardło żywemu i świadomemu zwierzęciu. W przypadku takich zwierząt jak krowy, świadoma agonia może trwać nawet dwie minuty, a do wymaganego przez rytuał przecięcia tchawicy i tętnic potrzeba od kilku do kilkudziesięciu cięć noża. W tym momencie rwane są (świadomemu, unieruchomionemu zwierzęciu) duże wiązki nerwowe, żyły, tętnice i ścięgna.

Z powodu przecięcia tchawicy zwierzę nie może nawet ulżyć swojej niedoli rykiem. Co więcej, często zwracana pod wpływem stresu treść żołądka wlewa się właśnie do rozharatanej tchawicy, podobnie jak krew z przeciętych tętnic, powodując dalsze męki. - Jest to dla mnie, jako człowieka, humanisty i biologa, procedura niemożliwa do zaakceptowania. Nie mogę się pogodzić również z tym, że aby garstka pozbawionych skrupułów ludzi mogła zarobić na czyiś religijnych urojeniach jesteśmy gotowi zgodzić się, jako państwo, na legalne torturowanie zwierząt. Jeśli mamy zamiar zjeść jakieś zwierzę, to wystarczy je zabić, starając się przy tym oszczędzić mu cierpienia tak bardzo, jak tylko jest to możliwe, a nie pastwić się nad nim przed śmiercią.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

!!!

Jasne, kobieta na ma prawa, niezależnie od sytuacji. To nie jest popieranie aborcji. Pomyśl trochę.

M
MoistVonLipwig

Brzydko ale dosadnie: mam w d**** co mówią żydzi i muzułmanie. Dla mnie liczy się to, że Polscy parlamentarzyści zadziałali na szkodę gospodarki Polski i to w czasie największego kryzysu gospodarczego ostatnich 100 lat. Że kierowani tanim populizmem dopuścili do likwidacji miejsc pracy i utraty miliardów przychodów z eksportu. Wytłumaczcie mi, dlaczego Francja nie ma takiego zakazu? Ich też nazwiecie barbarzyńcami?

s
sufler

Mówisz o szukaniu semickiego spisku? Nie odwracaj kota ogonem, wystarczy przeczytać wypowiedzi AJC - Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego i ADL - Ligi Przeciw Zniesławieniom, obie te organizacje działają w USA. A do tego histeryczną wypowiedź naczelnego rabina Polski grożącego podaniem się do dymisji bo wolność Żydów jest ograniczana! sic! Dla Żydów każda wypowiedź która jest dla nich niewygodna staje się wypowiedzią antysemicką. Piszesz że "90% Polaków ma w d...ie skąd się wzięło mięso na ich stole", Właśnie o to chodzi. Może nawet 100%. I nie byłoby problemu i całej wrzawy gdyby tyle samo Żydów też miało to w d..ie. Spróbuj to żydku zrozumieć i nie wciskaj nam swojej semickiej propagandy.

M
MoistVonLipwig

Szukanie wszędzie semickiego spisku kwalifikuje do leczenia. Wyzywanie od barbarzyńców to jest dopiero demagogia. 90% Polaków ma w d**** skąd się wzięło mięso na ich stole, a co dopiero w jaki sposób mięsem się stało.
A skąd się tu wzięła aborcja? Sprawdź sobie proszę profile największych i najaktywniejszych krzykaczy przeciwnych ubojowi rytualnemu. Zorientuj się jakie naprawdę w większości macie poglądy. Bardziej obłudnych ludzi trzeba by ze świeczką szukać ;)

s
sufler

Świat się zmienia, stosunek ludzi do zwierząt też. W każdym razie tych którzy mają swój własny światopogląd i nie ulegają prymitywnej demagogii jaką tu uprawiasz. Nie zmieniają się tylko prymitywne, barbarzyńskie, od setek czy nawet tysięcy lat, obrzędy uprawiane przez religijnych muzułmańskich czy żydowskich ekstremistów, których zresztą są wśród wyznawców każdej religii. Dążenie do zminimalizowania bólu zabijanych zwierząt nie ma nic wspólnego z antysemityzmem jak wrzeszczą rozhisteryzowane żydowskie organizacje. Podobnie jak nie ma nic wspólnego z aborcją o której wspominasz w populistycznym komentarzu. Nazywasz tych którzy mają inne zdanie niż ty "bandą zakłamanych tępaków" a kim ty q..wa jesteś?! "obrzezany starszy brat w wierze"? LOL

M
MoistVonLipwig

Wyjaśnij mi może jak to z wami jest naprawdę: Jesteście przeciwko zabijaniu zwierząt, ale popieracie aborcję w imię praw kobiet. Wasze argumenty niby są kulturalne i rzeczowe, ale w sprawach aborcji wasi przeciwnicy to katole, ciemnogród i idioci? To nie jest humanitaryzm, tylko po prostu zoofilia. Jesteście takimi samymi oszołomami jak opluwani przez was nacjonaliści, nie różnicie się w poziomie dyskusji czy argumentach. Różnią was tylko poglądy, choć nie sposób ich artykulacji i obrona. Jedni i drudzy powtarzacie bezmyślnie zasłyszane frazesy, a tak naprawdę jesteście bandami zakłamanych tępaków.

o
obiektywny

Dość obłudy i agresji ze strony niektórych polityków w wypowiedziach medialnych do ludzi którym prawa zwierząt i przeciwdziałanie okrucieństwu też jest ważne i protestują zasadnie .Każde zabijanie w celu konsumpcyjnym jest okrutne ale wybiera się metodę bardziej humanitarną a taką jest ubój poprzez ogłuszanie .Obstawanie przy uboju rytualnym z czasów barbarzyńskich i biblijnych ma znamiona okrucieństwa i znęcania się nad zwierzętami . Mając na uwadze także wątek religijny bo muzułmanie i żydzi głoszą ,że to tradycja i wyznanie wiary to pytam się ich czy Bóg na którego się powołują życzył by sobie aby były takie praktyki i cierpienia zwierząt w dwudziestym pierwszym wieku cywilizacji ? Mieliście pretensje z PSL- u gdy wprowadzano chów klatkowy z odpowiednią powierzchnią dla kur ! Mieliście PSL- owcy pretensje do wszystkich gdy zakazano tucz gęsi na siłę ! Na wsi jest jeszcze sporo przypadków złego traktowania zwierząt rzeźnych i psów patrz doniesienia medialne i spostrzeżenia wzrokowe gdy widzimy osobiście takie dyskusyjne gospodarstwa .Dlaczego mówicie ,że rolnicy są zbulwersowani zakazem uboju rytualnego dając odczucie medialne jakoby dotyczyło to wszystkich rolników i wszyscy rolnicy trudnili się takim ubojem a wiemy ,że jest to mały procent rzeźników i ich sympatyków takiego uboju . Nie może być przyzwolenia na zysk z cierpienia zwierząt i na masowy ubój rytualny .Ogłuszenie zwięrząt kopytnych czy odcięcie głowy ptactwu mięsnemu powoduje ograniczenie bólu i cierpienia do minimum a ubój poprzez podcięcie szyi i powolnego wykrwawiania skazuje zwierzę na ból ,męki ,cierpienia .W dodatku kręcenie krowy obrotowo czy żywej krępowanie i ciągnienie za nogi często do góry w celu lepszego wykrwawienia się , aż do zerwania ścięgien i mięśni bo takie przypadki też są jest karygodne i niedopuszczalne .Po co robić tyle złego - skoro zwierzę z poderżniętym gardłem ale świadome bólu i męczone wydala tyle samo krwi co zwierzę ogłuszone i nieświadome cierpienia ? Zastanówcie się posłowie PSL czy jesteście dobrymi i prawymi ludźmi czy dajecie dowód ,że najgorszym zwierzęciem na ziemi jest człowiek w relacji ludzie ludziom i ludzie zwierzętom .Ataki słowne ze strony PSL-u i odszczekiwanie się w telewizji posłom PO i innym posłom z innych partii przeciwnym okrucieństwu jest celowe i haniebne .Podciąganie osób przeciwnych okrucieństwu wobec zwierząt do antysemitów jest chwytem propagandowym mającym wmówić nietolerancję do żydów a nie do uboju rytualnego i co mają wspólnego cierpienia zwierząt do antysemityzmu ? Będzie oceniona ta wasza stronniczość i hipokryzja myślę ,że prawidłowo przez większość Polaków - tym bardziej ,że " bitwa" medialna na kontrargumenty za ubojem rytualnym została przez was przegrana . Propagowanie przez was nielogicznej ,płytkiej i kontrowersyjnej polemiki w celu podważenia wrażliwości i prawości Polaków jest słyszalne . Poseł Kosiński ostatnio jest tego dowodem w czasie wywiadu w telewizji dał upust swojej fantazji i zacietrzewienia w celu obrony uboju rytualnego.

M
MoistVonLipwig

Po pierwsze - te zwierzęta i tak zostaną zabite w ten sposób. Zarobią na tym Czesi, Słowacy czy choćby Ukraińcy i Rosjanie. Ale nie Polacy. Nie, nam zbywa na przychodach z eksportu.
Po drugie - rozumiem, że wszyscy ci dumni humaniści z gębami pełnymi frazesów o biednych zwierzętach oddadzą swoje stanowiska pracy tym ludziom, którzy za ich poglądy teraz stracą pracę. Łatwo jest walczyć o swoje poglądy kosztem innych. Ta sama duma i odwaga w oczach jak wśród oszołomów wykrzykujących na ulicach "precz z komuną" w czasach kiedy nie ma komuny i nie trafi się za to do więzienia. Jesteście tak samo puści i bezmyślni.

a
arek

W polskiej tradycji nie ma uboju rytualnego, więc nie widzę powodu żeby wprowadzać coś co ma służyć zachciankom przyjezdnych bo to głownie z ich wniosku w europie wprowadza się ubój rytualny. Tolerancja wobec mniejszości polega na tolerowaniu ich obecności, to oni mają się dostosować do kraju docelowego w tym wypadku Polski.

A
A później

będziecie płakać, że nie ma swobód obywatelskich

r
romasowski

Zapamiętajmy te nazwiska i zagłosujmy na tych ludzi w kolejnych wyborach! Tak, to muszą być raczej dobrzy ludzie. Pewności nie mam (któż ufa do końca politykom?), ale tutaj pokazali się z bardzo dobrej strony.
Powiem szczerze, do niedawna nawet nie byłem świadomy, że w Polsce mamy takie średniowiecze w ubojniach... Dobrze, że to się skończy.

j
ja

No wlasnie.. Najpierw OGLUSZAJA, a potem zabijaja.

f
fef

to tens meic z wroka zielinski byly pseudokoszykarz jest w u postkomuchow? k.a sprzedawca jeszcze tam siedzi neirob j..y!!!!!!banda kmitow komuszych do u.....nia!

J
Jabol

Ciekawe jak zabijesz karpia na swieta.Juz widze kolejki przed rzezniami,kture przed zabiciem karpia(tez zwierze)narpierw ogluszaja a potem odcinaja glowe.Tradycja zydow to cos bardzo zlego a Polaka katolika godne aprobaty.Kali ukrasc krowe to dobrze ale jak Kalemu ukradna krowe to zle.

k
kazek

jak zydzi chca miec mieso koszerne nieck sobie sami je choduja rekawy zakasaja i do pracy a smieszy mnie ta propaganda z miejscami pracy i tymi straconymi zlotowkami puknijcie sie w czolo durny narodzie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3