U nas czekasz na zabieg latami. Czesi przyjmują od ręki....

  U nas czekasz na zabieg latami. Czesi przyjmują od ręki. Płaci im NFZ

  Adrianna Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  U nas czekasz na zabieg latami. Czesi przyjmują od ręki. Płaci im NFZ

  ©Krzysztof Kapica

  Prawie 2200 pacjentów z Dolnego Śląska chorych na zaćmę i około 700 z chorobami urologicznymi skorzystało w 2017 roku z zabiegów na terenie Czech i Niemiec. Pacjenci wybrali leczenie w zagranicznych klinikach, bo tam czekali o wiele krócej niż w Polsce. Zapłacił za to NFZ. Łącznie NFZ musiał zwrócić pacjentom ponad 5,5 miliona złotych za leczenie poza Polską. To o dwa miliony więcej niż rok wcześniej.
  U nas czekasz na zabieg latami. Czesi przyjmują od ręki. Płaci im NFZ

  ©Krzysztof Kapica

  Nie ma się co dziwić Dolnoślązakom, którzy nie chcą czekać na zabieg. U nas z zaćmą wpisano do kolejki 59 tys. pacjentów stabilnych i 4 tys. pilnych. Czas oczekiwania na zabieg tych pierwszych to rok. Na szybszą operację mogą liczyć chorzy pilni - oczekują maksymalnie trzy miesiące. W Czechach praktycznie zrobią operację od ręki: najbliższy termin to 29 stycznia.

  Poza tym nasi sąsiedzi oferują usługi, których nie mamy zapewnionych w ramach leczenia „na fundusz” w Polsce.
  Operując się w Czechach, możemy dopłacić za lepszą soczewkę, korygującą np. astygmatyzm. Zdaniem okulisty, dr. Jarosława Miśkiewicza z wrocławskiej kliniki OKOM, polskie rozwiązanie jest nielogiczne.

  - Polski pacjent powinien w swoim kraju mieć najlepsze możliwości leczenia. Niestety, tak nie jest. Skoro pacjenci mogą dopłacać do leków, to dlaczego nie mogą do lepszych soczewek? - pyta okulista.

  Z roku na rok liczba Dolnoślązaków operowanych w czeskich klinikach rośnie. W 2015 roku było to 1335 osób, w 2016 roku - 2125, a 2017 roku aż 2196.

  - Operacje zaćmy w Czechach to rozwiązanie dobre dla pacjentów, bo nie muszą czekać, ale z drugiej szkodliwe dla rozwoju okulistyki w Polsce - przyznaje dr hab. Radosław Kaczmarek, dolnośląski konsultant okulistyki.

  Według niego pieniądze są z naszego budżetu odprowadzane i zasilają budżet sąsiada, zamiast zostawać w kraju i iść na skrócenie kolejek do zabiegów oraz nowe technologie w medycynie.

  Dolnoślązacy wyjeżdżają na operacje nie tylko do Czech. Coraz więcej decyduje się na zabieg w Niemczech. Są to głównie mężczyźni korzystający z usług urologów. Według danych NFZ najczęściej wykonywane zabiegi to przerost gruczołu krokowego, litotrypsja nerki, uretrocystoskopia i rozciągnięcie pęcherza bez biopsji.

  Popularność tych zabiegów w niemieckich klinikach nie dziwi naszych urologów.

  - W Polsce kolejki do operacji nowotworów urologicznych, jak i innych schorzeń, takich jak kamica układu moczowego, są bardzo długie, nawet trzymiesięczne. Dzieje się tak z powodu braku urologów w szpitalach - komentuje dr hab. Anna Kołodziej.

  Zaznacza, że w Polsce pacjent we wczesnym stadium choroby nie ma szans na wyleczenie. Właśnie przez zbyt długie kolejki. - Tracą na tym wszyscy. Społeczeństwo, bo tacy pacjenci po prostu umierają. Nasz budżet, bo leczenie pacjenta w zaawansowanej fazie choroby jest bardzo kosztowne - dodaje urolog.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak słów

  Marzena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Może mi ktoś wytłumaczyć ten fenomen? Mama dopiero co wróciła z zabiegu usuwania zaćmy przeprowadzonego w Czechach przez One Day Clinic - wszystko było na miejscu, całość trwała dwa dni, po 2...rozwiń całość

  Może mi ktoś wytłumaczyć ten fenomen? Mama dopiero co wróciła z zabiegu usuwania zaćmy przeprowadzonego w Czechach przez One Day Clinic - wszystko było na miejscu, całość trwała dwa dni, po 2 tygodniach otrzymaliśmy pozytywną decyzję o zwrocie kosztów z NFZ... Pytanie za 100 pkt. - skoro nfz stać na refundację, to jakim cudem tworzą się kilkumiesięczne kolejki (mam dostała termin na przyszły rok... mimo, że jest styczeń!) i ludzie muszą się miesiącami przepychać o prosty zabieg? Paranoja...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POlACKIE

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  CFANIAKI w KLiKtLACH=PRziSIENGA HIpoKOryTESSA i OPORTUNO RATA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kaplia

  hiena cmentarna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  polecam usługi zakładów pogrzebowych

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na realizm.

  Waldy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Wprowadzić stawkę % składki na ubezp. zdrowotnej jak w Czechach i skończą się problemy. Tylko bēdzie bolało.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chodzi mi po głowie...

  nawrócony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Powtarzam do znudzenia lekarze mają leczyć a do zarządzania potrzebni są świetni menadżerowie, to takie proste i w 100%%% skuteczne!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego nigdzie nie ma informacji

  Js (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 17

  Że to artykuł sponsorowany przez czeskie i niemiecke, prywatne kliniki?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlatego, że...

  Ktoś, kto umie czytac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dlatego, że najwyraźniej nie jest sponsorowany, tak? Jakby był sponsorowany, a Gazeta nie dałaby takiego oznaczenia, to by dostali mega kare za to. Skoro nie ma oznaczenia, artykuł jest od...rozwiń całość

  Dlatego, że najwyraźniej nie jest sponsorowany, tak? Jakby był sponsorowany, a Gazeta nie dałaby takiego oznaczenia, to by dostali mega kare za to. Skoro nie ma oznaczenia, artykuł jest od redakcji. Poza tym w tekście nie pojawiają ze nazwy klinik realizujących takie usług w Czechach. Gdzie tu reklama?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przychodnia Ulanowskiego

  12wroclaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  W przychodni przy ul. Ulanowskiego niebawem zabiegi będą robione od ręki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skorzystałem i polecam

  wyleczony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Polecam klinikę OneDayClinic z Wrocławia. Byłem. Świetna atmosfera. Profesjonalna i szybka obsługa. Wszystkie formalności w NFOZ załatwiają w imieniu pacjenta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A my nadal będziemy wybierać złodziei

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  zamiast kupić sprawnych managerów za granicą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jasne

  mara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27

  Proszę mi pokazać, gdzie we Wrocławiu pacjenci stabilni czekają na zaćmę rok, bo z doświadczeń w rodzinie, to oczekiwaniu 2letnim, pacjent zdecydował się na zabieg prywatny, gdyż czekałby dalej...rozwiń całość

  Proszę mi pokazać, gdzie we Wrocławiu pacjenci stabilni czekają na zaćmę rok, bo z doświadczeń w rodzinie, to oczekiwaniu 2letnim, pacjent zdecydował się na zabieg prywatny, gdyż czekałby dalej prawdopodobnie kolejne dwa lata...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pilny pół roku

  pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 4

  Nie jest też prawdą że pilny pacjent czeka do 3 miesięcy bo czeka pół roku :( dlatego za 2 tyg mój ojciec jedzie do Czech. Przykre ale takie są realia.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »