MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tytanowe implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej robią personalizowane protezy dla pacjentów szpitali

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej robią personalizowane protezy dla pacjentów szpitali w mieście
Implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej robią personalizowane protezy dla pacjentów szpitali w mieście dr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska / Politechnika Wrocławska
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej po raz kolejny znaleźli praktyczne zastosowanie dla naukowych projektów. Na drukarkach 3D tworzą implanty stawów biodrowych i nie tylko. Te są idealnie spersonalizowane pod pacjentów wrocławskich szpitali, którzy mogą odzyskać pełną sprawność lub z ulgą zobaczyć swoją twarz w lustrze.

Spis treści

Dla niektórych pacjentów nadzieją na normalne funkcjonowanie jest zabieg wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana. W naszym kraju wykonuje się ich ponad 50 tysięcy rocznie. Jednak 8 procent pacjentów wraca do szpitala, a jednym z powodów najczęściej jest niedopasowanie protez do anatomii pacjenta.

- Nasz staw biodrowy przy zwykłym spacerze musi znieść obciążenie równe 4-5-krotności wagi naszego ciała. Jeszcze większe, nawet 10-krotne, w przypadku biegu lub jazdy na nartach. Pacjenci przychodzą z bólem, a chcieliby nadal cieszyć się życiem, być aktywnymi. Jako że nasze ciało nie jest maszyną, wszczepia się endoprotezy – mówi prof. Szymon Dragan, ortopeda z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i pracownik Politechniki Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska szyje protezy na miarę

Większość obecnie stosowanych implantów ortopedycznych ma znormalizowany kształt o określonych rozmiarach. To stanowczo za mało. Dlatego na Politechnice Wrocławskiej robi się spersonalizowane protezy. Badania nad implantami prowadzi dr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

– Aby jak najlepiej dostosować implant do pacjenta, musimy sięgnąć do medycyny spersonalizowanej. Dzięki technologiom przyrostowym, gdzie stosujemy cyfrowy model, bez użycia fizycznej formy, jesteśmy w stanie stworzyć implant „na wymiar”, uwzględniając unikalne cechy budowy każdego chorego – mówi dr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

Implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej robią personalizowane protezy dla pacjentów szpitali w mieście
Implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej robią personalizowane protezy dla pacjentów szpitali w mieście dr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska / Politechnika Wrocławska

Cały proces zaczyna się od zobrazowania chorego z wykorzystaniem tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Następnie inżynier w porozumieniu z chirurgiem, na podstawie uzyskanych danych 3D, opracowują idealny model implantu, dopasowany do ubytku w tkance kostnej, którą ma zastępować.  

– To są bardzo praktyczne badania. Odpowiadają na zapotrzebowanie nas, lekarzy, ale przede wszystkim naszych pacjentów – dodaje prof. Szymon Dragan.

Zobacz w galerii implanty wykonane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej

Protezy wytwarza się z tytanu na drukarce 3D

Podstawowy materiał do produkcji implantów długoterminowych w ortopedii i stomatologii to tytan. Nowe trendy w jego rozwoju przeznaczone do zastosowań w inżynierii biomedycznej umożliwiły rozwój stopów składających się z nietoksycznych (pozbawionych m.in. aluminium i wanadu) i niewywołujących reakcji alergicznych pierwiastków.

Takie implanty są następnie wygładzane. Jednak w tym przypadku lepiej tego nie robić. Celowo pozostawia się nierówności w postaci przyczepionych do ich powierzchni ziaren proszku. To wynika bezpośrednio z procesu wytwarzania protez.

– Implanty wykorzystane np. do rekonstrukcji stawów, powinny być idealnie gładkie, natomiast takie, które mają zastąpić ubytek i połączyć się z otaczającymi fragmentami tkanki kostnej „lubią” chropowatości. Dzięki drukowi 3D, chorzy, u których w wyniku m.in. choroby nowotworowej czy wypadku powstały rozległe ubytki w obszarze twarzoczaszki, dosłownie odzyskują swoje oblicze, mogą spojrzeć w lustro. Bo jesteśmy w stanie wykonać różne implanty, a nie tylko endoprotezy bioder – dodaje dr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska.

Narodowy Fundusz Zdrowia również zauważył potrzebę takiego rozwiązania. W danych za 2022 rok odnotowano, że sfinansował już 78 zabiegów z wykorzystaniem personalizowanych implantów.

Implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej robią personalizowane protezy dla pacjentów szpitali w mieście

Tytanowe implanty szyte na miarę. Naukowcy z Politechniki Wr...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska