Tysiące uczniów chodzą do tysiąclatek we Wrocławiu

  Tysiące uczniów chodzą do tysiąclatek we Wrocławiu

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  50 lat temu zaczęła się budowa pierwszej placówki. We Wrocławiu na tysiąclecie powstało 50 szkół.
  Dokładnie 50 lat temu, 12 kwietnia 1959 roku, wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej szkoły tysiąclatki we Wrocławiu. Szkoła Podstawowa nr 71 powstała już rok później, u zbiegu ulicy Kołłątaja i Podwala. Do dzisiaj w jej murach kształcą się młodzi wrocławianie. Tak samo, jak w większości szkół, które powstawały w latach 60. ubiegłego wieku.

  Skąd nazwa tysiąclatka? Chodziło o to, żeby wybudować tysiąc szkół na rocznicę tysiąclecia państwowości Polski, która przypadała na 1966 rok. W sumie we Wrocławiu jest około 50 takich szkół. Dokładnej liczby nie znają nawet w wydziale edukacji. Wszystko dlatego, że budowane były na przestrzeni 10 lat.

  Do dzisiaj wygląd tych szkół wywołuje emocje. Niektóre projekty podobają się architektom, a inne - wręcz przeciwnie. Wśród najbardziej cenionych jest SP nr 71 przy ul. Kołłątaja, którą zaprojektowała Jadwiga Hawrylak-Grabowska, znana wrocławska architekt. Spod jej ręki wyszedł też Wrocławski Manhattan, czyli wieżowce na pl. Grunwaldzkim.

  - To jedna z najciekawszych tysiąclatek - opowiada Agnieszka Zabłocka-Koch, wrocławska historyk sztuki. Przygotowała listę budynków powstałych w czasach PRL, które - jej zdaniem - powinny zostać wpisane do rejestru zabytków. - Ten obiekt na to zasługuje, bo projekt jest niebanalny - opowiada. - Tak samo, jak gmach szkolny przy ul. Górnickiego. Architekturą nawiązuje do przedwojennego modernizmu.

  Co w tych budynkach jest nadzwyczajnego? Obszerne sale, sam układ zaprojektowany tak, że najmłodsze dzieci zajmowały parter, a starsze górne kondygnacje. W szkole przy ul. Górnickiego klasy mają okna po dwóch stronach, dzięki czemu są dobrze oświetlone.
  W jednej szkole może się uczyć nawet ponad tysiąc dzieci.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo