Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tymczasowe pokoje" dla uchodźców stanęły na dworcu głównym we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Przegrody tworzą tymczasowe pokoje, które dają uchodźcom prywatność.
Przegrody tworzą tymczasowe pokoje, które dają uchodźcom prywatność. Politechnika Wrocławska
Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali systemy przegród, które rozdzielają łóżka polowe w miejscach, gdzie nocują uchodźcy z Ukrainy. Kilkadziesiąt takich przegród stanęło w salach BWA na dworcu Wrocław Główny. Być może pojawią się w kolejnych miejscach.

Paper Partition System, czyli system papierowych przegród, zaprojektował światowej sławy japoński architekt Shigeru Ban. Sprawdziły się one już w wielu miejscach kryzysów humanitarnych - w halach, gdzie tymczasowo nocowały ofiary klęsk żywiołowych, m.in. w Fukuoka w 2008 r. oraz w regionie Tohoku w 2011 r. w Japonii po trzęsieniu ziemi i tsunami.

Teraz, pod okiem Shigeru Bana, który przyjechał do Polski, studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali podobne przegrody dla osób uciekających z objętej wojną Ukrainy. We Wrocławiu 60 sztuk stanęło w dworcowej galerii BWA. Akcję nadzorował i koordynował dr. inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Podobne systemy przegród stanęły kilka dni temu w hipermarkecie w Chełmie. Materiały na kolejnych kilkaset pojadą też do Lwowa.

"Zbudowaliśmy je z tekturowych słupów powleczonych polietylenem i belek powleczonych papierem typu kraft, czyli papieru siarczanowego wytwarzanego z makulatury albo włókien pierwotnych. Połączyliśmy je papierowymi łącznikami i taśmą zbrojoną" – mówi dr Jerzy Łątka.

Przekonuje, że to optymalne rozwiązanie wykorzystujące możliwe najcieńsze tuleje z papieru, ale gwarantujące bezpieczeństwo. Pomiędzy przegrodami rozwieszono tekstylne zasłony, które spełniają rolę „ścian”. Tego typu system jest nie tylko łatwy i szybki w montażu, ale później także w demontażu. Nie generuje dużych kosztów i - jako papierowy - spełnia oczekiwania ekologiczne.

"Głównym celem jest stworzenie namiastki własnego pokoju dla ludzi, którzy właśnie stracili swoje domy zniszczone w bombardowaniu albo musieli z nich uciekać, aby chronić życie swoje i bliskich. Te przegrody dają choć odrobinę prywatności, godności i bezpieczeństwa, a to ogromnie ważne" - dodaje dr Łątka.

Wolontariusze mogli przygotować przegrody dzięki zaangażowaniu firmy Corex Group, której polski oddział wyprodukował prawie 10 tys. tulei potrzebnych do zbudowania systemów. Pomógł także Wrocławski Park Technologiczny, gdzie studenci wspólnie z dr. Łątką zbudowali prototyp przegrody i gdzie nadal składowane są pozostałe tekturowe belki i poprzeczki.

Zainteresowanie systemem papierowych przegród jest duże. Już teraz o możliwość stworzenia podobnych rozwiązań u siebie pytają m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. Dr Łątka i inni zaangażowani w budowę przegród myślą o powołaniu „centrum logistycznego”, aby dobrze koordynować działania i zamówienia na potrzebne materiały.

Zobaczcie, jak system papierowych przegród sprawdza się na dworcu we Wrocławiu:

Przegrody tworzą tymczasowe pokoje, które dają uchodźcom prywatność.

"Tymczasowe pokoje" dla uchodźców stanęły na dworcu głównym ...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska