10 najtrudniejszych kierunków studiów. Gwarantują dobrze płatną pracę?
Eksperci z Personnel Service, zajmujący się rekrutacją pracowników dla firm z wielu branż w Polsce, przeanalizowali 10 trudnych do studiowania kierunków pod kątem wynagrodzeń osiąganych w pierwszym roku po dyplomie.
– Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, w roku akademickim 2023-2024 prawie 442 tys. studentów w Polsce rozpoczęło studia pierwszego i drugiego stopnia. Najchętniej wybierane przez nich kierunki to informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski i prawo - mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.
Na liście najtrudniejszych kierunków znalazły się:
- inżynieria lotnicza i kosmiczna,
- prawo,
- architektura,
- chemia,
- medycyna czy farmacja.
Ile zarabia się po popularnych, a ile po najtrudniejszych kierunkach studiów? Kwoty znajdziesz w naszej galerii >>>>
Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze we Wrocławiu? Aż 24 osoby na jedno miejsce
które kierunki są najpopularniejsze? Liczbę kandydatów trzeba podzielić na liczbę dostępnych miejsc. Przykładowo: na Politechnice Wrocławskiej najpopularniejsza w tym roku była automatyka i robotyka z 6,6 os. na jedno miejsce. Następne w kolejności były studia w języku angielskim: informatyka stosowana (z 5,9 os. na miejsce)
Na Uniwersytecie Wrocławskim aż 24,7 osób na miejsce oblegało psychologię (2714 kandydatów). Koreanistykę chciało w tym roku studiować ponad 400 osób (ok. 16,7 os. na miejsce) a chemię i toksykologię sądową prawie 300 (ok. 9,7 os. na miejsce). Nieco mniejszym zainteresowania (8-9 osób na miejsce) cieszyły się prawo, komunikacja wizerunkowa oraz dziennikarstwo.
14 kandydatów na miejsce zanotował kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym. 3-5 osób na miejsce oczekuje przyjęcia na studia ekonomiczne na wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym największym zainteresowaniem cieszy się weterynaria (5,3 os. na miejsce)
– Trudność kierunku studiów nie jest jedynym czynnikiem determinującym wysokość przyszłych zarobków. Kluczowa jest też uczelnia, na którą się zdecydujemy. System ELA pokazuje, że informatyk po Uniwersytecie Wrocławskim zarabia 15,9 tys. zł brutto w rok po uzyskaniu dyplomu, podczas gdy absolwent Politechniki Gdańskiej na północy kraju dostaje o 1 tys. zł brutto mniej - dodaje Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Tyle zarabia się w tych zawodach rok po uzyskaniu dyplomu >>>>
* W galerii zamieściliśmy przeciętne wynagrodzenie w województwie dolnośląskim.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?