Tyle kosztuje miejska spółka Wrocław 2012

Marcin RybakZaktualizowano 
W ubiegłym roku nowy, wrocławski stadion zaczął zarabiać na swoje utrzymanie
W ubiegłym roku nowy, wrocławski stadion zaczął zarabiać na swoje utrzymanie
Istniejąca od 2007 roku miejska spółka Wrocław 2012 otrzymała z budżetu Wrocławia już ponad 38 milionów złotych - wynika z naszych wyliczeń.

Rekordowy był rok 2010, kiedy firma - nadzorująca budowę wrocławskiego stadionu i przygotowująca arenę do turnieju Euro 2012 - dostała z miejskiego budżetu przeszło 12,2 mln zł.
Spółka nie podaje, ile zarabiają poszczególni członkowie jej władz. Wiadomo jednak, że w 2010 r. na pensje dla trzyosobowego zarządu wydano przeszło 733 tys. zł brutto. Daje to kwotę ponad 20 tys. zł brutto średniej miesięcznej pensji.
- Od 2009 roku nie było podwyżek i płace zarządu są zamrożone - mówi Magdalena Malara, rzeczniczka spółki Wrocław 2012.

Koszty wynagrodzeń dla pięcioosobowej Rady Nadzorczej to - jak wynika ze sprawozdań za 2010 rok - ponad 190 tysięcy złotych. Czyli przeszło 3 tysiące złotych brutto miesięcznie dla każdego z członków Rady.

W przeciwieństwie do warszawskiego Narodowego Centrum Sportu, które odpowiada za budowę stołecznego Stadionu Narodowego, we Wrocławiu nie wypłacano wysokich premii członkom władz.
Przypomnijmy, że wielkie emocje wywołały ostatnio informacje o półmilionowej premii dla Rafała Kaplera, odchodzącego ze stanowiska prezesa warszawskiego NCS.

O tym, że stadiony na Euro 2012 będą budowane przez powołane do tego firmy, zdecydowała specustawa o przygotowaniach do imprezy. Wrocław powołał swoją spółkę w grudniu 2007.
Początkowo zakładano, że firma ta będzie działać tylko do czerwcowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Miała dwa główne zadania: nadzorować budowę miejskiego stadionu i przygotowywać arenę do turnieju.

Wrocławski magistrat, jedyny udziałowiec tej firmy, do końca 2010 roku był też jej jedynym klientem. Zawarta była umowa, na podstawie której firma realizowała obydwa zadania. Pieniądze, jakie dostawała od magistratu, były wynagrodzeniem za usługę.

W ubiegłorocznym raporcie NIK o przygotowaniach do Euro 2012 można wyczytać, że wrocławska spółka stadionowa była najdroższą z trzech samorządowych firm nadzorujących budowę aren Euro. NIK podała dane za lata 2007-2010. W tym czasie Wrocław 2012 kosztował podatników 28 milionów złotych. Podobna spółka w Gdańsku 12,4 mln zł, a w Poznaniu - 6,8 mln.
Sytuacja wrocławskiej spółki zmieniła się, gdy władze Wrocławia zdecydowały, że po Euro nie zniknie. Firma ma zarządzać wybudowanym już stadionem.

Jeszcze w 2010 firma zaciągnęła półmiliardowy kredyt na dokończenie budowy. Stadion przestał być własnością miasta, bo został przekazany spółce. Od tego czasu magistrat nie płaci już za nadzorowanie budowy areny, bo firma buduje ją dla siebie samej.
Pozostało tylko wynagrodzenie za przygotowania do Euro 2012. W ubiegłym roku to ponad 10 mln zł.
W 2011 roku po raz pierwszy firma miała innych klientów, niż jej właściciel. Wynajęto pierwsze loże i powierzchnie handlowe, były też pierwsze imprezy z publicznością.

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 88

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec

W Poznaniu jest już CBA w związku z "nieprawidłowościami"z budową stadiony. A KIEDY WE WROCŁAWIU?

J
Jonasz

Gazeta wystraszyła sie tematu i spycha sprawę na dalsze miejsca? Pewnie tak, no przeca inaczej to będzie wojna z czarownikami tego miasteczka!

k
klient ZUS-u

wolny wybór. Właśnie zdecydowałem, że w marcu wykupię lekarstwa, a czynsz zapłacę w terminie późniejszym bo tak mi się podoba.

a
apud

zniknie szybciej niż myślisz!

L
L4

wy panBareja nie obrażajcie Misia. Misiu nie zasłużył na takie porównanie z "z działalnością" wyznawców Zeusa Ratuszowego
Swoją drogą, ten pan za co bierze kasę miejską?

J
Janusz Szachowski

Rzecz w tym,że jedynym wiarygodnym źródłem informacji o zakresie zadań Sp-ki w przedmiocie przygotowania i wykonania przedsięwzięcia Euro 2012 jest tzw.umowa powierzenia zawarta przez Miasto ze Sp-ką.I tylko znając ten zakres można się sprzeczać,czy, jak to Pan określa, "przejedzone" przez Sp-kę pieniądze są rażąco za duże. A co do tego, co pisze pan Rybak, odsyłam do mego komentarza powyżej.

J
Janusz Szachowski

Prostuję dane z Pańskiego artu:
1. do końca października 2011 r Sp-ka W-w 2012 otrzymała z budżetu Miasta nieco ponad 46 mln zł,
2. rekordowy był rok 2009, w którym Sp-ka dostała z miejskiego budżetu 14 mln zł,
3.średniomiesięczne wynagrodzenie trzyosobowego zarządu w całym okresie działania Sp-ki ( tj.grudzień 2007 - październik 2011 ) wyniosło nieco ponad 18 tys.zł brutto ze wszystkimi premiami,
4.w latach2007-2010 Wrocław 2012 kosztował podatników nieco ponad 32 mln zł.
Zalecam: więcej staranności w wyszukiwaniu faktów.

b
breslauer55

Jest to jawny przewał i płacenie za dubeltowe stanowiska dla familiantów i kolesi którzy w dodatku wszystko potrafią spieprzyć a pomysły na Wrocław mają jak by moozgi mieli wyżarte przez robale. Vide: tunele, metro, blokada budowy Mostu Wschodniego, Stadion 2012, AOW, Mosty Millenijny i Rędziński,...
GDZIE ŚPIĄ : nik, abw, cbś, policja, prokuratura ???

L
Leon Zaw.

proszę wczytać się w cele opisane na stronie spółki. Rzecz nie w zarządzaniu stadionem, a kwocie, która "przejadła" spółka, i o której to pisze pan Rybak....

J
Janusz Szachowski

Prezydent miasta gospodarza Euro 2012 w stosunku do spółki celowej wykonuje uprawnienia ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa i może ( choć nie musi ) rozwiązać spółkę celową po zrealizowaniu wszystkich przedsięwzięć Euro 2012 powierzonych spółce. Jeżeli prezydent miasta gospodarza Euro 2012 powierzy spółce celowej przed 31 grudnia 2012 r zarządzanie obiektami budowlanymi powstałymi w wyniku przedsięwzięć Euro 2012 spółki celowej nie rozwiązuje się. Ale przed wyłączeniem tego zarządu z umowy z SMG nie było możliwe powierzenie zarządzania stadionem przez Sp-kę Wrocław 2012- i tu chyba należy upatrywać źródeł zawirowania z dotychczasowym operatorem, t.j. SMG. Ale czy jest w tym coś złego, że stadion będzie zarządzany przez polską firmę, w dodatku od podszewki znającą obiekt? Czy inny operator ( polski czy zagraniczny ) robiłby to darmo? I gdzie gwarancja, że robiłby to za cenę uznaną przez komentujących za satysfakcjonującą, a więc niską?

a
a

że jeden lokalny dupas "trzyma w kieszeni" organa panstwa? Tym bardziej że to taki nieudacznik polityczny i outsider. Ty chyba naprawdę żartujesz. Prezydenta Niemiec dosięga, francuskiego ruchacza z finansjery, Kaddafiego, Czempinskiego, Ziobrę, Kwacha itd a ty myślisz że ten nasz wrocławski fajans to większa persona jest? Nie żartuj naprawdę....

L
Leon Zaw.

Status prawny Spółki pokazany na stronie spółki

Status prawny
powrót

Spółka Wrocław 2012 jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, powołaną przez Gminę Wrocław w charakterze inwestora zastępczego w celu przygotowania i wykonania oraz koordynowania i nadzorowania przedsięwzięć finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM, na warunkach określonych przepisami ustawy z dnia 7 września 2007r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 TM (Dz. U. Nr 173, poz. 1290).

a tak "wygląda" informacja o spółce znajdujaca się na jej stronie:

Wrocław 2012 Sp. z o.o. jest spółką celową, powołaną 3. grudnia 2007 roku przez Miasto Wrocław do sprawnej realizacji inwestycji, jaką jest budowa stadionu na Maślicach. Spółka została powołana na mocy Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO2012 ™. Status prawny pozwala spółce na pełnienie roli inwestora zastępczego dla inwestycji związanych z EURO 2012™. Działalność Spółki nie obejmuje budowy dróg publicznych oraz linii kolejowych. Do szczegółowych zadań spółki należy:

Wykonywanie praw i obowiązków, wynikających z zawartej przez Miasto Wrocław umowy o wykonanie prac projektowych z JSK Architekci Sp. o.o.
Przygotowanie i przeprowadzenie postępowań zmierzających do wyłonienia Wykonawców, którzy dokonają wybudowania Przedsięwzięcia EURO 2012™, a także do zawarcia w imieniu i na rzecz Miasta umów, w tym umów o roboty budowlane z tak wyłonionymi Wykonawcami
Wykonywanie obowiązków inwestora zastępczego w procesie inwestycyjnym budowy stadionu.
Przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, przedmiotem którego będzie wybór operatora Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, w zakresie powierzonych Spółce zadań związanych z przygotowaniem turnieju.

Dobre!

m
mieszkaniec nr 3800

Moje losy wrocławiania sa podobne do "rodowitego" . Zdrojewskiego mozna pochwalić, chociaż miał tez i wady, ktore nadmiernie eksponuja jego przeciwnicy, nie było tak zle jak oni to przedstawiają. Znałem tez poprzedników od roku 1968, żadny nie był tak nadety i arogancki jak obecny. Zadny nie gardził plebsem i go przyjmował, a ten oswiadczył publicznie że Prezydent nie musi przyjmowac ston, obraża tym tym KPA ba Konstytujcę, puki co bezkarnie! Czy ten najeżdzca długo będzie jeszcze szkodził mieszkańcom i miastu. Kto to jest, kto na niego głosował co to za obywatele a było ich około 120 tys. KWW Rafała Dutkiewicza dla gazety wrocławskiej! Zobacz odpowiedzi kandydata na nasze pytania. Czy prezydent powinien regularnie przyjmować mieszkańców na specjalnych dyżurach?
NIE *)Prezydent powinien spotykać się z mieszkańcami, nie musi tego robić w wyznaczonych godzinach - rocznie spotykam się z około 3 tysiącami osób, większość z tych osób to wrocławianie

k
kibic

Domagajmy się rozliczenia stadionu i odpowiedzialnych za takie przekroczenie kosztów oraz władze odpowiedzialne za ten stan. Za te wysokie zarobki zarząu spółki/najwyższe w polsce przy budowie stadionów/ toż to jawne złodziejstwo. DOMAGAJMY SIĘ NA MECZACH, bo niedługo nie bedzie nas stać na zakup biletu z uwagi na cenę,

w
wrocławianin-rodowity

Nie tak do końca z tą listą rezerwową.być może jest w tym jakaś prawda, ale prace skończona to Państwo pieniązki musi przelać. Chyba ,ze rzeczywiscie Platforma robi wybiegi aby przejąć władze . Są do tego zdolni jak 2+2=4.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3