Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych fragmentów średzkiego skarbu nigdy wcześniej nie widzieliśmy

Małgorzata Matuszewska
Wykonana w XIV wieku korona została zamówiona z okazji ślubu
Wykonana w XIV wieku korona została zamówiona z okazji ślubu materiały prasowe
Skarb średzki, z trzema niepokazywanymi wcześniej fragmentami, będzie można zobaczyć od 1 października w Muzeum Narodowym.

Dwa oryginalne fragmenty korony: orzeł z trzema perłami i kwiaton łączący dwa segmenty, a także pierścień z perłą zostały odnalezione przez służby śledcze dziewięć lat temu, do czasu zakończenia procedur sądowych i konserwatorskich nie mogły być prezentowane publicznie.
– Orzeł z trzema perłami prawdopodobnie był zwieńczeniem centralnego segmentu korony – mówi Jacek Witecki, kurator prezentacji. – Pierścień, powstały na początku XIII w., jest uszkodzony, opatrzono go tajemniczą inskrypcją w alfabecie łacińskim, która jest bardzo trudna do odczytania – dodaje.
Po konserwacji orzeł z trzema perłami i kwiaton zostaną włączone do zrekonstruowanej korony. Wykonana w XIV wieku korona jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Prawdopodobnie jej ostatnią właścicielką była Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV. Drugim pod względem wartości klejnotem jest kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem orła. Dookoła kamei oraz na zewnętrznym kręgu zapony umieszczone są szlachetne kamienie – granaty i szmaragdy. W kręgu zewnętrznym zachował się szafir oraz perły w wieńcach szmaragdów i granatów. Takie zapony służyły do spinania ceremonialnych płaszczy dworskich oraz szat koronacyjnych i liturgicznych. Na wystawie pokazane zostaną też dwie złote zawieszki z końca XII wieku używane jako ozdoba głowy kobiecej (zdobione filigranem oraz szafirami, cytrynami, granatami i perłami), druga skromniejsza para zawieszek, złote pierścienie, sygnet z motywem półksiężyca i gwiazdy, taśma zdobnicza i część odnalezionych złotych monet.
Wystawa czynna będzie w Muzeum Narodowym (pl. Powstańców Warszawy 5) od 1 października do 28 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska