Ty też możesz zrobić biznes jak ojciec Rydzyk. Sprawdź, jak

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Ojciec Rydzyk otrzymał w sumie 46 mln złotych wsparcia na budowę w Toruniu ciepłowni geotermalnej i rozbudowę miejscowej sieci ciepłowniczej.
Ojciec Rydzyk otrzymał w sumie 46 mln złotych wsparcia na budowę w Toruniu ciepłowni geotermalnej i rozbudowę miejscowej sieci ciepłowniczej. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Co najmniej 600 mln złotych chce rozdać lub pożyczyć firmom Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oto warunki, na jakich można starać się o pieniądze.

Można już starać się o pieniądze w ramach nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą - Polska Geotermia Plus. Na wsparcie geotermalnych inwestycji zarezerwowano 300 mln zł na dotacje i drugie tyle na pożyczki, czyli w sumie 600 mln zł. NFOŚiGW nie wyklucza zwiększenia tej puli. Ideą programu – jak podkreślają przedstawiciele Funduszu - jest przyczynienie się do rozwoju i zwiększenia wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce.

Co prawda program skierowany jest do firm (np. firm ciepłowniczych, zajmujących się energetyką odnawialną), ale nie żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o ich wielkość czy doświadczenie na rynku. Warto próbować, zważywszy na casus ojca Rydzyka, który – nie mając dużego doświadczenia w dziedzinie energetyki geotermalnej - otrzymał w sumie 46 mln złotych wsparcia na budowę w Toruniu ciepłowni geotermalnej i rozbudowę miejscowej sieci ciepłowniczej. Ojciec Rydzyk i kierowana przez niego fundacja Lux Veritatis, chce w ten sposób zagospodarować 20 proc. tamtejszego rynku ciepła. Ciepła woda ma popłynąć w części toruńskich kaloryferów już w przyszłym roku. Przychody ojca Rydzyka z tego tytułu mogą przekroczyć w ciągu roku nawet 40 mln złotych.

Na co dokładnie będzie można pożyczyć pieniądze?

*Pomysły i przedsięwzięcia, które mają szansę na dofinansowanie, autorzy programu podzielili na obligatoryjne i fakultatywne. Wśród tych pierwszych są:

*budowa nowej, rozbudowa lub modernizacja istniejącej ciepłowni, elektrociepłowni, elektrowni geotermalnej, opartej na źródłach geotermalnych.

*modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię, elektrociepłownię, elektrownię geotermalną, opartych na źródłach geotermalnych.

*wykonanie lub rekonstrukcja otworu geotermalnego z wyłączeniem pierwszego odwiertu - badawczego.

Pod określeniem projekty fakultatywne, kwalifikujące się do wsparcia w ramach Polskiej Geotermii Plus, kryją się: modernizacja sieci ciepłowniczych, poprawa efektywności energetycznej istniejących instalacji, budowa instalacji OZE, przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji do atmosfery z działalności przemysłowej (nie związanej bezpośrednio ze źródłami spalania paliw), a także wykonanie pierwszego odwiertu badawczego.

Możliwe są dwie formy dofinansowania

Po pierwsze można starać się o bezzwrotne dotacje – nawet do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (tutaj Fundusz określa maksymalny koszt poszczególnych inwestycji na przykład odwiertów, prac przygotowawczych czy badań i ekspertyz hydrologicznych). Tutaj wysokość dotacji może sięgnąć nawet kilkunastu milionów złotych. Na dotacje wstępnie zaplanowano przeznaczyć 300 mln złotych w skali całego kraju.

Po drugie Fundusz będzie udzielał pożyczek – nawet do 100 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. W przypadku pożyczek – niezależnie czy będzie to 1 mln czy nawet 300 mln zł - oprocentowanie wyniesie: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 2 proc. przy okresie finansowania nie dłuższym niż 20 lat. Tak więc warunki pożyczki są bardzo korzystne.

Program Polska Geotermia Plus ma być realizowany przez sześć najbliższych lat, przy czym zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 2023 r., a wydatkowanie środków przewidziano do 2025 r. Wnioski, które można już składać w NFOŚiGW (w tym we Wrocławiu), będą przyjmowane do 20 grudnia lub do momentu wyczerpania środków.

Geotermia na Dolnym Śląsku? Głównie w Sudetach i na przedgórzu

Nasz region nie należy do najbogatszych w Polsce, jeżeli chodzi o źródła geotermalne, ale z danych opracowanych przez Politechnikę Wrocławską w raporcie „Bezpieczeństwo energetyczne regionu – potrzeby, wyzwania, problemy”, wynika, ze mamy co najmniej kilka miejsc o sporym potencjale. Wody termalne, które można by wykorzystać w o wiele większym stopniu niż obecnie, znajdują się w okolicach Turowa, w Cieplicach Śląskich niedaleko Jeleniej Góry, a także rejonie Lądka Zdroju i Dusznik Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej.

Jeżeli chodzi o opłacalność budowy instalacji geotermalnych, to z wyliczeń zaprezentowanych w raporcie wynika, że przejście na ogrzewanie budynku mieszkalnego z energii elektrycznej na geotermalną zwraca się już po 3-4 latach, a w przypadku gazy po 10. Polska wciąż pozostaje na dalekim miejscu jeżeli chodzi o wykorzystanie źródeł geotermalnych w Europie. W tej dziedzinie zdecydowanie przodują Szwedzi, Niemcy, Francuzi, Finowie czy Austriacy.

ZOBACZ TEŻ:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-09T20:33:39 02:00, Igma:

Cytat:

"Ty też możesz zrobić biznes jak ojciec Rydzyk. Sprawdź, jak"

To Proste.

Oni sprzedają od 2000 lat,

to,

czego nie ma.

Nie ma to Rzeszy i Cesarstwa Niemieckiego.

I nie będzie póki jest Polska.

Daliśmy odpór sowietyzacji to damy radę z germanizacją

G
Gość
2019-07-10T00:36:11 02:00, Rr:

Zamknąć tego księżulka - przecież to typ -bezczelny naciągacz ,oszust ——babcie otwórzcie oczy -//głupi ten naród

Ale to te bacie i Rydzyk doprowadziły do tego że w Polsce nie obowiązuje jeszcze język niemiecki choć media, banki, zakłady pracy, handel itd są już w 85% niemieckie.

Głupi naród ogląda tefałeny sterowane z ośrodków wrogich Polsce.

To tańsze niż bombardowanie a po co bombardować jak to am wrócić do Niemiec.Żydzi widząc pazerność Niemców sami nakazują Polsce oddać co kiedyś było żydowskie uchwalając ustawę 447 w USA.

Sępy czekają aby się Polska podzielić jak przed zborami.

Z okazji chcą skorzystać też masoni i lewacy oraz pedały i feministki.

Głupi naród w sporej części głosuje na zdrajców.

Tak samo kilka milionów głupców wcześniej zapisało się do PZPR.

PO robi dokładnie to samo co kiedyś PZPR tylko że kolaboruje z innym wrogiem Polski.

Nie przeszkadza to aby jak dawniej oboje wrogowie podpisywali tajny pakt o współpracy energetycznej.Teraz energia to nowa broń.A sprzedawczyki takie same jak przed zaborami

G
Gość
2019-07-10T06:16:28 02:00, Pamiętam was:

Gazetka Robotnicza już zapomniała czasy jak w winiecie miała: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się. W sumie nic się nie zmieniliście, wciąż kłamstwa, półprawdy lub ćwierć prawdy. Komuna u was wiecznie żywa.

To nie komuna tylko scenariusz tajnych służb Niemiec czyli wojna propagandowa i informacyjna w celu podzielenia Polaków co ma ułatwić ekspansję ekonomiczną Niemiec na Polskę a z czasem wykupienie tego co Niemcom zabrano w Jałcie.

Rydzyk się uczył robić biznesy w Niemczech

G
Gość

Gratulacje dla ojca Rydzyka. On pierwszy zrobił to do czego od lat namawiali geolodzy.

Z jego odwiertów tryskają ogromne masy wody o temperaturze 64 stopni.

Można tym ogrzać pół Torunia.

Lewaccy ekolodzy powinni Rydzyka nie tylko po rekach ale i nogach całować.Ile to pociągów węgla spalonego mniej?

Dobrze że Oo przechodzi do lamusa historii bo przez PO opóźniono inwestycje gdyż PO zabrało dotacje tak z ohydnej zawiści.

Dopiero UE przywróciła krytykując wrednego fałszywego Tuska który jemy znanych przyczyn storpedował te ekologiczna inwestycję. Polska geologia wydal przez dziesiątki lat prawie 300 mld na odwierty a Tusk chcial koncesje na gaz łupkowy oddać za 1 mld.

Szaleniec.

Darmowa energia jest pod naszymi nogami.Z każdym rokiem technologie wiertnicze są lepsze i tańsze.

Coraz więcej gmin naśladuje ojca Rydzyka.

trudno o lesze wykorzystanie środków publicznych zamiast kupować zielone certyfikaty i kary za emisje CO2, które będą powodować drożenie energii i dobijanie polskiego przemysłu

P
Pamiętam was

Gazetka Robotnicza już zapomniała czasy jak w winiecie miała: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się. W sumie nic się nie zmieniliście, wciąż kłamstwa, półprawdy lub ćwierć prawdy. Komuna u was wiecznie żywa.

R
Rr

Zamknąć tego księżulka - przecież to typ -bezczelny naciągacz ,oszust ——babcie otwórzcie oczy -//głupi ten naród

G
Gość
2019-07-09T19:43:03 02:00, TW Oskar:

Eee tam! Najlepiej wiedzieć z kim się kumać i biesiadować z nimi przy ośmiorniczkach w "Sowie", biznesy omawiać na cmentarzu z Rysiami i Zbysiami, by nie robić za 6 tysięcy "jak idiota lub złodziej", bo "za 10 tysięcy można żyć godnie tylko na prowincji".

2019-07-09T19:45:29 02:00, 50letnia sasiadka:

w d byles

i

g widziales

na prowincji cwierc etatu :)

i pierdzisz w fotel

przed teve

Naucz się pisać po polsku, ruski najemniku od Putina

G
Gość
2019-07-09T20:30:07 02:00, TVPiS!:

Starać się możesz ale i tak kasę dorastają swoi zawsze wierni najlepiej z TVPiS!

Kolejny UB-ek

K
Krys

Super gość. Oby jak nadłużej naprawialPolskę

G
Gość
2019-07-09T19:43:03 02:00, TW Oskar:

Eee tam! Najlepiej wiedzieć z kim się kumać i biesiadować z nimi przy ośmiorniczkach w "Sowie", biznesy omawiać na cmentarzu z Rysiami i Zbysiami, by nie robić za 6 tysięcy "jak idiota lub złodziej", bo "za 10 tysięcy można żyć godnie tylko na prowincji".

To prawda, po takim biesiadowaniu można nawet zostać kandydatem na premiera w PO lub premierem w PiS. huehuehue

I
Igma

Cytat:

"Ty też możesz zrobić biznes jak ojciec Rydzyk. Sprawdź, jak"

To Proste.

Oni sprzedają od 2000 lat,

to,

czego nie ma.

T
TVPiS!

Starać się możesz ale i tak kasę dorastają swoi zawsze wierni najlepiej z TVPiS!

A
Akard.
2019-07-09T19:43:03 02:00, TW Oskar:

Eee tam! Najlepiej wiedzieć z kim się kumać i biesiadować z nimi przy ośmiorniczkach w "Sowie", biznesy omawiać na cmentarzu z Rysiami i Zbysiami, by nie robić za 6 tysięcy "jak idiota lub złodziej", bo "za 10 tysięcy można żyć godnie tylko na prowincji".

2019-07-09T19:45:29 02:00, 50letnia sasiadka:

w d byles

i

g widziales

na prowincji cwierc etatu :)

i pierdzisz w fotel

przed teve

Umyj doope i nie otwieraj jej, bo nie idzie ci publiczne wypowiadanie się :)

T
Temat tabu?

Co tam rydzyk, dla czego nie napiszecie że czosnkowi z swoją ustawą 447 ustawili swój światowy rekord dochodowy

50letnia sasiadka
2019-07-09T19:43:03 02:00, TW Oskar:

Eee tam! Najlepiej wiedzieć z kim się kumać i biesiadować z nimi przy ośmiorniczkach w "Sowie", biznesy omawiać na cmentarzu z Rysiami i Zbysiami, by nie robić za 6 tysięcy "jak idiota lub złodziej", bo "za 10 tysięcy można żyć godnie tylko na prowincji".

w d byles

i

g widziales

na prowincji cwierc etatu :)

i pierdzisz w fotel

przed teve

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3