MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ty też możesz być dawcą

Kacper Chudzik
Już po raz kolejny w Głogowie zorganizowana została akcja, podczas której wolontariusze poszukiwali potencjalnych dawców szpiku dla osób chorujących na białaczkę. Przez dwa dni w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie mieszkańcy miasta i okolic zapisywali się do ogólnopolskiej bazy danych dawców szpiku.

Na pozostawienie swojej próbki DNA zdecydowało się nieco ponad 30 osób. Możliwe, że któraś z nich będzie bliźniakiem genetycznym osoby chorującej na nowotwór i dzięki niej człowiek ten będzie miał szansę na normalne, zdrowe życie.
Samo pobranie próbki zajmuje chwilę i jest bezbolesne. Wystarczy zebrać ślinę z wewnętrznych stron policzków za pomocą dwóch pałeczek z wacikami.

Na zarejestrowanie się w bazie danych potencjalnych dawców szpiku kostnego zdecydowała się m.in. Paulina Kot z Nielubi.

- Studiuje we Wrocławiu. Koleżanka z uczelni jest mocno zaangażowana w promowanie akcji rejestrowania się do bazy danych dawców szpiku. Postanowiłam sprawdzić, czy mogę to zrobić bliżej domu. Okazało się, że akcja prowadzona jest właśnie w Głogowie. Dlatego tutaj przyszłam - opowiadała pani Paulina. - Oczywiście wolałabym, żeby to nigdy nie musiało się przydać. Nie chcę, by ludzie chorowali. Ale jeśli okaże się, że mój szpik może komuś pomóc, wtedy z radością zostanę dawcą.

Niestety, nie każdy kto chce, może zostać dawcą. Wolontariusze zbierający próbki w Głogowie musieli wykreślić z przyczyn zdrowotnych jedną z kobiet. Co dyskwalifikuje chętnych? Najczęściej jest to cukrzyca oraz rzecz jasna przebyty nowotwór. Dawcą nie może być też osoba chorująca na stwardnienie rozsiane.

Co zrobić w przypadku, gdy zdecydujemy się na dodanie naszych danych do bazy, a w okolicy nie ma akurat organizowanej podobnej akcji? Z tym także nie ma problemu. Wystarczy wejść na stronę internetową Fundacji DKMS, zajmującą się wspieraniem osób chorujących na białaczkę i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zostanie nam wtedy przesłany sprzęt do pobrania próbki DNA. Wystarczy zrobić to w domowym zaciszu, szczelnie zapakować, odesłać z powrotem i czekać. Może to właśnie my ocalimy komuś życie?

Znalezienie tzw. genetycznego bliźniaka dla osób chorujących na białaczkę nie jest proste. W bazie zarejestrowanych jest blisko 570 tys. osób, a do przeszczepu wybrano z nich zaledwie 1600. Im więcej osób w bazie, tym jednak większa szansa na to, że wśród nich znajdą się ludzie z potrzebnym materiałem genetycznym. Szacuje się, że w Polsce na białaczkę choruje rocznie około 6 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska