Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzą „Niezwykłą krainę“ dzięki wsparciu ludzi

Materiał Partnera
Ośrodek prowadzony przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie jest znany w całym powiecie. Dzieci i dorośli rozwijają tu swoje pasje

14 października 2015r. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie rozpoczęło budowę Ośrodka Rehabilitacyjno – Opiekuńczo – Wychowawczego „ Niezwykła Kraina”.

Prezes Stowarzyszenia Karolina Szewczyk podkreśliła, że dzień wmurowania Kamienia Węgielnego pod fundamenty „Niezwykłej Krainy” nie odbyłby się, gdyby nie determinacja i upór heroicznej matki, kobiety, społecznika – Pani Elżbiety Berezy. Ta cicha i skromna osoba, pełna wiary w ludzi, dopięła swego celu, niosąc tym samym nadzieję dla wielu osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Pani Elżbieta była prekursorem utworzenia Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie. Obecnie, już trzecią kadencję, jest radną powiatu wołowskiego, ale przede wszystkim jest mamą 26-letniego niepełnosprawnego Tomasza. Chłopak potrzebuje dwudziestoczterogodzinnej, nieustannej opieki, systematycznej rehabilitacji i edukacji.
Od samego początku członkowie pracują na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, organizując zajęcia rehabilitacyjne, wycieczki integracyjne, edukacyjne, spotkania okazyjne – paczki świąteczne, poradnictwo, pomoc w wypełnianiu wniosków do różnych instytucji. Ośrodek znajduje się w budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 26. Placówka jest znana na cały powiat. Obecnie członkowie są na etapie budowania nowej ośrodka.

ROZMOWA
Na zakończenie budowy ośrodka brakuje nam jeszcze sporo pieniędzy

Działają Państwo już od ponad 20 lat. Do Waszego ośrodka przyjeżdżają dzieci i dorośli niepełnosprawni z całego powiatu!
Prowadzimy placówkę edukacyjną , gdzie niepełnosprawne, bardzo chore, potrzebujące ogromnego wsparcia rewalidacyjnego i edukacyjnego dzieci wypełniają obowiązek szkolny. Praca polega na realizowaniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych dostosowanych do możliwości i potrzeb każdego ucznia. Zajęcia mają formę indywidualną i grupową. Obejmują wspomaganie rozwoju umiejętności motorycznych, komunikacyjnych, poznawczych, samoobsługowych i emocjonalno – społecznych. Staramy się, aby czas spędzany na zajęciach był maksymalnie wykorzystujący i rozwijający możliwości uczniów, a jednocześnie dający im poczucie bezpieczeństwa oraz zrozumienia siebie i otaczającego świata. Dodatkowo prowadzimy Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziennego „Nasz Dom“, do którego uczęszczają osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Ma on na celu budowanie zaradności i samodzielności poprzez zajęcia samoobsługi oraz rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

Jakie Państwa działania dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego?
Otrzymaliśmy środki na projekt „Niepełnosprawny podróżnik“- osoby z niepełnosprawnościami z terenu powiatów wołowskiego i średzkiego wspólnie zwiedzały Warszawę. Dostaliśmy środki na organizowanie letnich warsztatów pedagogicznych „Tęczowe lato“ . Jednak największe wsparcie dostaliśmy na budowę nowego ośrodka opiekuńczo- wychowawczo-rehabilitacyjnego „Niezwykła kraina“. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podarował nam już 340 tys. zł, i mamy obietnicę dalszego dofinansowania tego ogromnego przedsięwzięcia. Urząd objął również honorowym patronatem Galę dobroczynności, która odbyła się na zakończenie pierwszego etapu budowy. Chcielibyśmy tym miejscu bardzo podziękować dr Tadeuszowi Samborskiemu za dotychczasową pomoc. Za to, że widzi potrzeby osób niepełnosprawnych i wspiera działania mające na celu polepszenie życia tych ludzi.

Kiedy planują Państwo otworzyć nowy ośrodek?
Chcielibyśmy, żeby zaczął funkcjonować pod koniec 2018 roku. Na razie postawiliśmy ściany. Udało się to zrealizować dzięki środkom urzędu marszałkowskiego oraz własnym- pozyskanym z darowizn oraz 1%. Dziękujemy za każdą złotówkę, bez wsparcia społecznego i zaangażowania wielu ludzi nie patrzylibyśmy teraz na te mury, które już stoją. Naszym dobrym aniołem jest aktor Cezary Żak, który wspiera nasze działania i motywuje w chwilach zwątpienia.Do stworzenia „Niezwykłej krainy“ zainspirowała nas historia trojga rodzeństwa Krysi, Andrzeja i Kazia. Od ponad 50 lat zmagają się ze swoją niepełnosprawnością, co ich nie ogranicza w czerpaniu radości z codziennych czynności. Największą troską ich matki są losy dzieci w momencie, kiedy jej już zabraknie. Realne jest zagrożenie, że w takiej sytuacji rodzeństwo zostanie rozdzielone m.in. domami opieki społecznej. Nie godząc się na takie działanie, wiedząc, że w powiecie wołowskim nie ma ośrodka, w którym kompleksowo udzielane byłoby wsparcie opiekuńcze, rehabilitacyjne i edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością oraz na fakt, że zrzeszamy ponad 100 osób niepełnosprawnych a obecne warunki lokalowe nie pozwalają nam na wsparcie wszystkich, którzy się do nas zgłaszają– rozpoczęliśmy budowę „Niezwykłej krainy“.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska