Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje Finanse: Jedno okienko, kilka formularzy

Anna Nagel
Jak założyć własną firmę?
Jak założyć własną firmę?
Cykl Twoje Finanse – abc małego biznesu. Odcinek 2.: Jak założyć firmę?

Dla tych, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mamy na początek dobrą wiadomość - jedno okienko naprawdę działa.

Wszyscy, którzy chcą otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, a także wspólnicy spółek cywilnych, muszą zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest prowadzona przez Ministerstwo Gospodarki. Rejestracja firmy jest darmowa.

Najpierw jednak należy zapoznać się z PKD, czyli Polską Klasyfikacją Działalności. PKD to długa lista, na której wyszczególniono setki rodzajów działalności.Musimy odnaleźć naszą planowaną działalność, a przypisany do niej numer wpisać do formularza rejestracyjnego w CEIDG. Warto poświęcić temu punktowi trochę więcej uwagi i zastanowić się, czy oprócz działalności głównej teraz lub w przyszłości nie planujemy jeszcze działalności w innej dziedzinie. Nie ma bowiem ograniczeń co do liczby deklarowanych zakresów działalności według PKD, ale nasza firma może działać tylko w zgłoszonej i zarejestrowanej branży.

Wniosek o wpis do CEIDG możemy złożyć, korzystając z formularza elektronicznego dostępnego na stronie firma.gov.pl. Cała procedura jest darmowa, jednak do załatwienia wszystkich formalności przez internet trzeba dysponować tzw. e-podpisem, a jego uzyskanie jest dość skomplikowane i kosztuje kilkaset złotych na rok. Dlatego na zakup e-podpisu decydują się przeważnie większe firmy działające już na rynku.

Inną możliwością jest rejestracja firmy za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej**ePUAP **- na stronie epuap.gov.pl założymy tzw. profil zaufany. Musimy go jednak na początku osobiście potwierdzić w jednym z tzw. punktów potwierdzeń. Zazwyczaj znajdują się one w urzędach skarbowych.

Najczęściej więc osoby prywatne rejestrują firmę osobiście, udając się do swojego urzędu miasta czy gminy. Sam formularz wpisu do CEIDG jest prosty, a w internecie znajdziemy wiele pomocnych i szczegółowych instrukcji jego wypełniania. Na jednym druku wnioskujemy o nadanie numeru statystycznego REGON, zgłaszamy naszą firmę do ZUS lub KRUS oraz do urzędu skarbowego, wnioskując o nadanie NIP (jeżeli go nie mamy) i wybierając formę opodatkowania (podatek według skali, liniowy, ryczałt, karta podatkowa).

Osobista rejestracja ma tę zaletę, że urzędnik nie tylko od ręki wprowadzi wniosek do systemu, ale sprawdzi też, czy poprawnie go wypełniliśmy. Nasza firma może rozpocząć działalność już w dniu złożenia wniosku lub w innym wskazanym przez nas terminie. Możemy zatem od razu świadczyć usługi, jednak nie możemy wystawiać faktur czy rachunków, zanim nie otrzymamy numerów identyfikacyjnych NIP i REGON. Na ich nadanie poczekamy przeważnie kilka dni, a o ich otrzymaniu zostaniemy powiadomieni listem poleconym.

Jeżeli chcemy być płatnikiem VAT, musimy jeszcze wypełnić specjalny formularz VAT-R i złożyć go - osobiście lub listem poleconym - we właściwym urzędzie skarbowym. Uwaga - ta rejestracja kosztuje 170 zł. Więcej o wyborze formy opodatkowania oraz o tym, kiedy musimy, a kiedy warto być płatnikiem VAT, napiszemy w kolejnym odcinku.

Każdy przedsiębiorca ma także obowiązek rejestracji w ZUS. Zgłoszenie składane przez nas przy okazji wypełniania formularza CEIDG to zgłoszenie płatnika, a bezpośrednio do ZUS musimy dostarczyć jeszcze druk ubezpieczonego (ZUS ZUA). Na złożenie tego formularza mamy siedem dni, liczone od momentu powstania obowiązku ubezpieczeniowego. Jeżeli na przykład zatrudnimy pracownika, to również w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia współpracy składamy formularz z danymi tej osoby. Więcej o kosztach związanych ze składkami ubezpieczeniowymi napiszemy za dwa tygodnie.

Jeżeli chodzi o konto bankowe, to jego posiadanie nie jest obowiązkowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą one dokonywać płatności ze swojego konta osobistego. Inaczej ma się rzecz z firmami rejestrowanymi w KRS, które mają obowiązek posiadania kont firmowych.

Pamiętajmy też o tym, że są pewne rodzaje działalności gospodarczej, których wykonywanie wymaga koncesji lub zezwolenia. Obejmują one najróżniejsze branże - od przewozów lotniczych, poprzez usługi ochroniarskie, po sprzedaż alkoholu. Zezwolenia lub koncesje wydają różne instytucje - w zależności od zakresu działalności. Listę rodzajów działalności objętych zezwoleniami i koncesjami znajdziemy w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Najprościej będzie jednak zapytać w urzędzie gminy, czy planowana przez nas działalność jest regulowana.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Oceń ten odcinek poradnika w skali od 1 do 10 i odpowiedz na pytanie: Ile wynosi opłata skarbowa za rejestrację firmy?

Osoba, która jako pierwsza w dniu publikacji tekstu wyśle do redakcji na adres [email protected] ocenę odcinka oraz prawidłową odpowiedź na pytanie, otrzyma od redakcji upominek książkowy lub płytowy.

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twoje Finanse: Jedno okienko, kilka formularzy - Kurier Lubelski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska