Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twarze na Uniwersytecie Ekonomicznym zastąpiło szkło. Kiedy otwarcie nowego budynku?

Błażej Organisty
Biała elewacja z twarzami, płyty gipsowo-kartonowe na korytarzach i skrzypiące siedzenia w salach wykładowych to już przeszłość budynku Z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nad ulicą Ślężną góruje już odnowiony, szklany, 36-metrowy wieżowiec. Trzeba jeszcze tylko wykończyć wnętrze. Będą multimedialne sale oraz pokoje dla wszystkich pracowników jednego z wydziałów. Przedstawiciele uczelni zapewniają, że Zetka będzie gotowa na inaugurację roku akademickiego. Remont pochłonął 19 milionów złotych.

Po 15 miesiącach zakończyły się wszystkie etapy przebudowy budynku Z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu od strony ul. Ślężnej. Szklano-aluminiowa elewacja wieżowca jest już gotowa.

- Wykonawca remontu, spółka AKBiK, wywiozła dziesiątki ton gruzu i złomu. Łącznie około trzech tysięcy pokuszonego betonu, którym możnaby przykryć boisko piłkarskie do blisko metrowej wysokości. Wzmocniona została konstrukcja fundamentów i szkielet budynku – informuje Jolanta Nowacka, rzecznik uczelni.

Na 8 piętrach budynku trwają prace wykończeniowe. Oficjalne otwarcie Zetki zaplanowano na inaugurację nowego roku akademickiego w październiku. Na stałe wprowadzą się do niego pracownicy Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów, którzy do tej pory byli rozproszeni po kilku budynkach kampusu uczelni. Rzecz jasna, z nowego obiektu skorzystają także studenci.

ZOBACZ TAKŻE: WRONY NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu ostrzega studentów przed ptakami, które na terenie kampusu zbudowały sobie gniazda. W obronie piskląt ptaki atakują ludzi. Zaatakowanych miało być już kilkanaście osób, a o powietrznym niebezpieczeństwie uczelnia ostrzega na plakatach.

VIDEO //get.x-link.pl/594d5c67-378b-d4e7-aed4-a983ed93858f,2519e038-e935-2cc0-4b68-3d8d0d73325f,embed.html

- W tym momencie, kiedy one składają jajka, wykluwają się pisklęta, one pilnują tych gniazd. Traktują nas jak intruzów, bo im tu przeszkadzamy - powiedziała Jolanta Nowacka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Zdaniem ekspertów, takie zachowanie jest naturalne dla wielu gatunków ptaków.

- Na parterze powstaje strefa chilloutu – miejsce spotkań i odpoczynku między zajęciami. Na pierwszym piętrze znajdują się laboratoria komputerowe i multimedialne sale dydaktyczne, na drugim dziekanat, pokoje dziekanów oraz pracowników dziekanatu, na trzecim sala rady Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów, a na kolejnych piętrach sale instytutów, pokoje pracowników naukowo-dydaktycznych oraz administracji wydziału – wymienia Nowacka. Rzecznik dodaje, że budynek Z będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Historia Zetki sięga końca lat 70-tych XX wieku. Wtedy pod wieżowiec został wmurowany kamień węgielny. Budynek Z zaprojektował wrocławski architekt Stanisław Knysza.

- Była to największa i najdłużej trwająca budowa w historii uczelni – wspomina Jolanta Nowacka.

Prace nad budową wstrzymało wprowadzenie stanu wojennego. Uczelnia rozważała wtedy wyburzenie niedokończonego budynku. Udało się jednak tego uniknąć. Budowę zabezpieczono, dzięki czemu po kilku latach wznowiono prace. Pojawił się jednak kolejny problem. Uczelnia nie miała pieniędzy na dokończenie górnej części inwestycji. Zetka w całej okazałości powstała ostatecznie w 1992 roku. Nie uchodziła jednak za wizytówkę uczelni. Studenci wspominają stare płyty gipsowo-kartonowe, obdrapane ściany klatek schodowych i ławki w salach wykładowych, które skrzypiały przy każdej próbie zajęcia na nich miejsca. Później na elewacji od strony ul. Ślężnej pojawiły się twarze studentów i pracowników UE. Była to jednak ozdoba tymczasowa.

Po 25 latach od ukończenia budynku Z widać jego nową odsłonę. Wieżowiec ma 36 metrów długości i 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Jego przebudowa kosztuje 19 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska