18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twarze baroku w Muzeum Miedzi w Legnicy

Grzegorz Chmielowski
Wystawa dzieł Knechtla w Legnicy potrwa do 29 marca
Wystawa dzieł Knechtla w Legnicy potrwa do 29 marca Piotr Krzyżanowski
Jeremias Joseph Knechtel czasu nie marnował. Był twórcą może nawet kilkuset obrazów, które wykonał na zamówienie zakonów, parafii, szlachty, mieszczan zachodniej części Dolnego Śląska. Ale słuch o nim i o większości jego dzieł na wiele lat zaginął. W Legnicy, gdzie żył i tworzył przez pół wieku, pozostał tylko jeden jego obraz.

Naukowe śledztwo i poszukiwania dzieł Knechtla oraz wiadomości o artyście prowadziła Emilia Kłoda. Poświęciła mu swoją pracę magisterską u prof. Andrzeja Kozieła w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po "zgromadzeniu materiału dowodowego" dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Andrzej Niedzielenko uznał, że warto iść za ciosem. Ruszyły dalsze poszukiwania. W efekcie powstała wystawa oraz książka "Jeremias Joseph Knechtel (1679-1750). Legnicki malarz doby baroku". Ekspozycję 30 obrazów - uwaga, tylko do 29 marca - można obejrzeć w salach legnickiej Akademii Rycerskiej. Tam też dostępna jest książka pod red. Andrzeja Kozieła i Emilii Kłody, zawierająca katalog wszystkich znanych dziś dzieł malarza (160) oraz eseje na temat Knechtla i jego epoki.
Barok na Dolnym Śląsku kojarzy się głównie z twórczością Michaela Willmanna z Lubiąża, zwanego śląskim Rembrandtem. Jeremias Joseph Knechtel, świetny kolorysta, tworzył w czasach późniejszych. Sprowadził się do Legnicy z Czech, był artystą wziętym, zwłaszcza w mniejszych miastach. Sprzyjał mu los, bo trafił na okres rozbudowy katolickich świątyń oraz zakonów, gdzie nie żałowano pieniędzy na dzieła malarzy. Obrazy świętych, sceny historyczne, portrety spod ręki Knechtla trafiły do kilkudziesięciu miejscowości. Choć głównie zamawiano je w Legnicy oraz Świdnicy. W świdnickiej katedrze można oglądać cykl ośmiu obrazów świętych jezuickich: Stanisława i Wacława.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska