MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj we Wrocławiu jeszcze dojeżdża szambowóz. Kiedy wybudują kanalizację? Oto plany wrocławskiego MPWiK

Konrad Bałajewicz
Wrocław skanalizowany jest w 98 procentach. Są więc rejony miasta, gdzie kanalizacji brakuje.
Wrocław skanalizowany jest w 98 procentach. Są więc rejony miasta, gdzie kanalizacji brakuje. Mariusz Kapala / Polska Press
Na informację o budowie kanalizacji na Kłokoczycach mieszkańcy tego osiedla czekali od dawna. Okazuje się, że nie tylko tam dojeżdża jeszcze szambiarka. We Wrocławiu nadal istnieją miejsca, które potrzebują podobnych inwestycji.

Kłokoczyce z dostępem do kanalizacji. Kiedy ruszy budowa?

Do kanalizacji na Kłokoczycach zostanie podłączonych ponad 120 budynków, w których mieszka pół tysiąca osób. Budowa oznacza likwidację obecnych tam szamb. To nie tylko ogromne udogodnienie jakości życia mieszkańców, ale również niższe koszty utrzymania. Kanalizacja zostanie wybudowana przy ul. Kłokoczyckiej, Złotej Lilii, Czerwonych Maków, Czerwonej Róży i Białych Goździków.

- Zakres budowy obejmuje 3,3 km sieci kanalizacji sanitarnej, 1 km kanalizacji tłocznej, 0,9 km sięgaczy kanalizacyjnych do granic posesji. Łącznie to ponad 5 km nowych sieci – wylicza Martyna Bańcerek, rzecznik prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Do obsługi kanalizacji konieczne jest także wybudowanie przepompowni ścieków, której zadaniem będzie odbiór nieczystości i ich wtłoczenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. To pozwoli, aby dopłynęły do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, gdzie zostaną oczyszczone. Obecnie trwa postępowanie przetargowe. Od podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał 2 lata na zakończenie budowy kanalizacji na Kłokoczycach.

- Jeśli procedura przetargowa pójdzie sprawnie, jesienią będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą. Wówczas prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku – zapowiada Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Zobacz też:

Gdzie jeszcze będą budować kanalizację we Wrocławiu?

Wrocław skanalizowany jest w 98 procentach. Są więc rejony miasta, gdzie kanalizacji brakuje. Czy uda się ją uzupełnić? Zapytaliśmy o to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

- We Wrocławiu do skanalizowania pozostało ok. 2 proc. jego powierzchni. To tereny peryferyjne, oddalone od głównej sieci, z niskim współczynnikiem koncentracji. Wraz z rozwojem mieszkalnictwa i wzrostem liczby mieszkańców na peryferyjnych obszarach, podejmujemy kolejne działania w zakresie doprowadzenia sieci kanalizacji sanitarnej. W pierwszej kolejności dla tych terenów powstają koncepcje, na podstawie których później przygotowujemy dokumentacje projektowe – wyjaśnia Martyna Bańcerek.

W najbliższych latach MPWiK planuje wybudować około 10 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej we Wrocławiu. Będzie mogło podłączyć się do niej około 1500 osób. Wśród zaplanowanych zadań na najbliższe 2-3 lata, miejska spółka wyróżnia:

  • budowę kanalizacji sanitarnej na osiedlu Żerniki w ulicach: Rumiankowa, Osiniecka, Strachowicka, Objazdowa, Kardamonowa,
  • budowę sieci kanalizacyjnej na osiedlu Ratyń (etap III) w ulicach Gromadzkiej, Szkolnej, Miodowej – sieć kanalizacyjna będzie podłączona do sieci biegnącej na Jerzmanowie-Jarnołtowie, stąd w pierwszej kolejności konieczne było wybudowanie sieci na sąsiadującym osiedlu w 2023 r.,
  • budowę kanalizacji sanitarnej na osiedlu Marszowice (etap III) – w ulicach: Krzelowska, Małomicka i Łososiowicka.

W planach na najbliższe 2-3 lata są również mniejsze inwestycje kanalizacyjne, które uzupełnią sieć na osiedlach:

  • budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Mandżurskiej,
  • budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Zarembowicza,
  • budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Sieroszowickiej.

Na ukończeniu są dwie inwestycje w Leśnicy. Pierwsza z nich dotyczy ulic: Małoszyńskiej, Niepierzyńskiej, Sosnowej, Niemkińskiej i Mokrzańskiej. Tam MPWiK wybudowało kanalizację sanitarną o długości ponad 1,5 km. Natomiast druga dotyczy ul. Kąckiej, Stromej, Ślepej, Alojzego Majchra, Władysława Skoczylasa i Promenada. Tutaj wybudowano 2,5 km sieci kanalizacyjnej i przepompownię. Uzupełniane są także brakujące fragmenty kanalizacji na osiedlu Księże Małe – w ul. Popielskiego, Sosnowieckiej i Myszkowskiej.

- Największe zadania inwestycyjne dotyczące budowy nowych sieci kanalizacyjnych we Wrocławiu są już za nami. Przypomnę tylko, że w 2016 roku zakończyliśmy rozbudowę systemu kanalizacji na 16 osiedlach. Inwestycje objęły głównie północną i północno-wschodnią część miasta, to m.in. osiedla: Ratyń, Marszowice, Osobowice, Pawłowice, Polanowice, Zgorzelisko i Kowale. W 2023 roku ukończyliśmy budowę kanalizacji na Świniarach oraz na Jerzmanowie-Jarnołtowie, gdzie powstało 15 km sieci kanalizacji sanitarnej – zaznacza rzecznik MPWiK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska