Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turniej piłkarski ku czci ppłk. Jana Kruka-Śmigli - żołnierza i piłkarza. Wygrali podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Zmagania piłkarskie drużyn wojskowych będą kontynuowane w przyszłości.
Zmagania piłkarskie drużyn wojskowych będą kontynuowane w przyszłości. Maciej Rajfur
Celem turnieju organizowanego przez wicewojewodę dolnośląskiego Jarosława Kresę było przypomnienie postaci zasłużonego oficera Wojska Polskiego II RP - podpułkownika Jana Kruka-Śmigli - kawaleria Virtuti Militari, ale też piłkarza i działacza piłkarskiego.

Turniej piłkarski pamięci pułkownika Jana Kruka-Śmigli w 108. rocznicę bitwy I Brygady Józefa Piłsudskiego pod Laskami, odbył się w weekend 21-22 października w Bielawie oraz we Wrocławiu.

- Myślę, że to ciekawa forma upamiętnienia. Płk Kruk-Śmigla był nie tylko świetnym oficerem, który został czterokrotnie ranny w walkach, ale również uwielbiał grać w piłkę nożną. W czasie kampanii na Wołyniu grywał w rozgrywkach piłkarskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pomagał organizować świat futbolu w Wilnie. Był działaczem i piłkarzem. Stąd to połączenie wojskowości oraz piłki nożnej. Po wojnie zamieszkał w Bielawie, a u schyłku życia przeniósł się do Wrocławia - opowiada Jarosław Kresa, wicewojewoda wrocławski.

Podkreśla, że w planach jest kontynuowanie pomysłu czyli organizacja następnych edycji. Do tej pierwszej nie trzeba było długo szukać chętnych. Jednostki wojskowe bez namawiania wzięły udział w rywalizacji.

Sam wicewojewoda także co jakiś czas wybiega na boisko.

- Kiedyś biegałem trochę częściej, ale zdarza mi się jeszcze pokopać piłkę. Marszałek Piłsudski uważał, że to bardzo dobry sport dla żołnierzy, uczący współdziałania, solidarności i ofiarności. Jak również myślę, że to piękny sport - podsumowuje J. Kresa.

Ostatecznym zwycięzcą okazała się drużyna Akademia Wojsk Lądowych, która w finale na stadionie OLKS Piast Żerniki pokonała 16. Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej.

- Ppłk. Jan Kruk-Śmigla - żołnierz II Rzeczpospolitej, oprócz tego, że był dowódcą piechoty i uczestnikiem kampanii wrześniowej - kochał sport, a szczególnie piłkę nożną, w którą grał z zapałem. Nasz bohater został pochowany we Wrocławiu i chcieliśmy uczcić jego pamięć właśnie poprzez sportową rywalizację żołnierzy. Sport jest nierozerwalnie złączony z wojskiem, a szczególnie jego odmiana zespołowa. Pozytywnie wpływa on na żołnierzy, wyrabiając zgranie, umiejętność współpracy i wzajemnej pomocy. To bardzo ważne w budowaniu morale wojska. A dochodzi do tego taktyka, wytrzymałość, wyszkolenie fizyczne - te elementy łączą boisko z żołnierskim szkoleniem - dodaje płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do współpracy przy organizacji został zaproszony Instytut Pamięci Narodowej.

- Ten turniej ma upamiętnić bohaterską postać ppłk. Jana Kruka-Śmigli. Przypomnijmy, że to jeden z pierwszych organizatorów grup partyzanckich w całym kraju. Dzielny żołnierz oraz pasjonat piłki nożnej, którą propagował w ciężkich czasach. O tym można przeczytać w jego dzienniku, który prowadził przez jakiś czas. Piłka nożna pozwalała mu odpocząć od ciężkich trudów wojennych. Mam nadzieję, że to dopiero początek tej inicjatywy - stwierdza Marcin Marczak, wicedyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska