Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca grozy na Dolnym Śląsku. Nawiedzone rezydencje, domy, lokale i ich ponure historie

Justyna Orlik
Justyna Orlik
O wielu z tych miejsc krążą legendy, czasem od stuleci. Przedstawiamy wam listę najbardziej nawiedzonych obiektów na Dolnym Śląsku. Przekonajcie się sami, czy jest się czego bać.
O wielu z tych miejsc krążą legendy, czasem od stuleci. Przedstawiamy wam listę najbardziej nawiedzonych obiektów na Dolnym Śląsku. Przekonajcie się sami, czy jest się czego bać. Jerzy Wójcik / Polska Press
O wielu z tych miejsc na Dolnym Śląsku krążą legendy, czasem od stuleci. Jest duch rycerza, który spadł z urwiska na zamku Chojnik, w Glince znajduje się pałac wisielców, a w poradzieckim szpitalu w Legnicy podobno wciąż słychać czyjeś głosy. Przedstawiamy wam listę najbardziej nawiedzonych obiektów na Dolnym Śląsku. Przekonajcie się sami, czy jest się czego bać. Na liście jest zamek Czocha, Dom Diabła, zamek Grodziec i Grodno, budynek dawnego Gestapo na Zakaczawiu oraz Pałac Samobójców. Wiele z tych miejsc jest otwartych dla zwiedzających. Inne wymagają specjalnego pozwolenia. Byliście w miejscach, które budzą dreszcze?

Spis treści

Białe damy, strzygi i inne upiory na zamkach na Dolnym Śląsku

Niektórzy z nas naprawdę lubią się bać i szukają miejsc, które są okraszone nutką tajemnicy. Świadczy o tym popularność nocnych atrakcji organizowanych na wielu zamkach. W ich trakcie turyści poznają legendy o dawnych księżniczkach, rycerzach i duchach dzieci, które błąkają się po komnatach. Mroczne historie wywołują dreszcze.

Zobacz też: Miasta widma na Dolnym Śląsku. Co się stało z ich mieszkańcami na przestrzeni lat? Na liście są też wymarłe wsie

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim i płacz dziecka w komnacie. Kiedyś to była stróżówka

Istnieje taka komnata w zamku, której bali się ochroniarze, pilnujący zamku. Nie chcieli w niej przebywać i tłumaczyli, że w środku panuje dziwny, przeszywający chłód. Dodatkowo słyszeli trzaski i przerażający dźwięk, przypominający płacz dziecka. Pomieszczenie zbadali przed kilkunastoma laty eksploratorzy. Potwierdzili podmuchy zimnego powietrza i pośpiesznie opuścili komnatę, w której mieli spędzić całą noc. Dziwne zjawiska mogą być związane z legendą o Małgorzacie, pięknej kasztelance i jej chciwym ojcu. Mężczyzna poszukiwał dla swojej córki bogatego męża, ale ona była zakochana w biednym giermku. Na nic zdały się błagania i płacz, bo wkrótce miała wyjść za mąż za bardzo bogatego i starego szlachcica. W trakcie spaceru z nim zepchnęła go z zamkowych murów w przepaść, a ojca powiadomiła o nieszczęśliwym wypadku. Ten nie uwierzył dziewczynie i zamknął ją w ciemnym lochu, skazując na śmierć głodową. Podobno do dziś Małgorzata płacze za swoim giermkiem i przechadza się po korytarzach zamku.

To głos córki kasztelana podobno słychać w komnacie na pierwszym piętrze. Ojciec zamknął dziewczynę w lochach i skazał na śmierć głodową.
To głos córki kasztelana podobno słychać w komnacie na pierwszym piętrze. Ojciec zamknął dziewczynę w lochach i skazał na śmierć głodową. Dariusz Gdesz

Jak dojechać do Zagórza Śląskiego? Mapa

Zagórze to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, położona w powiecie wałbrzyskim nad Jeziorem Bystrzyckim. Jest niezwykle malownicza.

Zamek Czocha miejscem wielu mrocznych legend. Gertruda i kondukt żałobników

Jedną z najgłośniejszych legend zamku Czocha jest ta o Gertrudzie, która w trakcie wojen husyckich nasłała na brata wrogów za woreczek ze złotem. Nie udało się im jednak odbić zamku, a rozgniewany brat zdecydował o skazaniu siostry na śmierć. Kat ściął jej głowę na oczach gapiów. Duch wyrodnej Gertrudy do dziś odwiedza komnaty i zawodzi przeraźliwym głosem. Uratować ją od wiecznego potępienia i zdobyć ukryte złoto może tylko osoba urodzona w niedzielę, ale jak dotąd nikt taki nie spotkał białej damy.

Kolejna legenda opowiada o psychopatycznym szlachcicu, który brał za żony kolejne młode kobiety, a następnie uśmiercał je za pomocą zapadni w małżeńskim łożu, umieszczoną po ich stronie. Ich płacz i jęki podobno do dziś słychać na zamkowych korytarzach.

Zobacz też:

Istnieje też opowieść o kondukcie żałobników, którzy w 1732 roku szli przez drewniany most. Konstrukcja zawaliła się pod nimi, a trumna z nieboszczykiem roztrzaskała się o skały. Nikt nie przeżył, a głosy żałobników do dziś dobiegają z różnych stron zamku.

Jak dojechać na zamek Czocha? Mapa

Średniowieczna budowla znajduje się w miejscowości Sucha niedaleko Leśnej. Na miejscu do dyspozycji zwiedzających oddany jest płatny parking.

Zamek Czocha. Mapa dojazdu do średniowiecznego zabytku

Ruiny radzieckiego szpitala w Legnicy w Lasku Złotoryjskim

To obiekt wybudowany przed wojną przez Niemców, a później przejęty przez Armię Czerwoną. W rękach Rosjan pozostawał do 1993 roku, dziś to własność Zabużan, którą otrzymali w ramach rekompensaty za mienie utracone na Kresach. Znajdujące się w Lasku Złotoryjskim ruiny przyprawiają o dreszcze i dziś przez nikogo nie są pilnowane, więc kompleks z roku na rok niszczeje i staje się celem dla bezdomnych, chuliganów i drobnych złodziejaszków, którzy wykradli z niego to, co jeszcze mogli. W dawnym szpitalu funkcjonował basen sportowy, sale szpitalne i operacyjne, a nawet kino. Do dziś można zobaczyć bezkresne korytarze, które liczą ponad 200 metrów długości, dawne prosektorium wraz z kaplicą oraz pozostałości po dawnych sklepach. W 2017 roku na miejscu pojawiła się ekipa Polish Paranormal TV. Jeden z eksploratorów słyszał czyjeś głosy i kroki oraz zauważył dziwne cienie, więc cała grupa zrezygnowała z dalszych poszukiwań.

Jak dojechać do szpitala w Legnicy? Mapa dojazdu

Kompleks znajduje się na obrzeżach Legnicy i z każdej strony jest otoczony drzewami. Na miejscu znajdziemy kilkanaście budynków.

Zobacz też:

Zamek Chojnik i legenda o księżniczce Kunegundzie

Zamek Chojnik staje się celem turystów, odwiedzających Jelenią Górę. Posadowiony na skale obiekt otoczony jest urwiskiem, które wpada do tzw. Piekielnej Doliny. Z tym miejscem wiąże się jedna z najstarszych legend o księżniczce Kunegundzie, która była bezlitosna w stosunku do rycerzy, próbujących zdobyć jej serce. Wymyśliła zadanie dla śmiałków, którzy na swoich rumakach mieli objechać zamek dookoła. Wielu z nich spadało w przepaść, a zadanie było praktycznie niewykonalne. Mijało wiele lat, a kolejni dzielni wojowie ginęli, spadając z urwiska. Pewnego dnia na Chojniku pojawił się szlachcic, w którym Kunegunda zakochała się od pierwszego wejrzenia. Była dla niego nawet skłonna poniechać wyzwania, ale rycerz z niego nie zrezygnował. Objechał na koniu pałacowe mury i dotarł do księżniczki. Kobieta rzuciła się w jego ramiona, mężczyzna ją jednak odepchnął. Powiedział, że nie spędzi swojego życia u boku kogoś, kto był tak bezlitosny w stosunku do jego braci. Zrozpaczona Kunegunda rzuciła się w przepaść, a dziś jej duch wraz z duchami rycerzy błąka się po zamku. Głosy słychać z Piekielnej Doliny, a ich echo odbija się w całej okolicy.

Przedstawienie wg scenariusza Waldemara Müllera na zamku Chojnik o losach księżniczki Kunegundy.
Przedstawienie wg scenariusza Waldemara Müllera na zamku Chojnik o losach księżniczki Kunegundy. fotopolska.eu

Jak dojechać na zamek Chojnik? Mapa dojazdu

Jakie inne miejsca budzą grozę? Z nimi związanych jest wiele przerażających legend. Przygotowaliśmy dla was listę najbardziej przerażających obiektów Dolnego Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska