Trzynasta Emerytura 2020. Znamy już termin wypłaty. Tyle dostaną emeryci na rękę

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do ustawy o 13. emeryturze. Z kwietniowymi świadczeniami 9,8 mln emerytów i rencistów dostanie dodatkowo ok. 1000 zł "na rękę". W Kujawsko-Pomorskiem pieniądze trafią do ponad 400 tys. odbiorców.

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do ustawy o 13. emeryturze.
Z kwietniowymi świadczeniami 9,8 mln emerytów i rencistów oraz osób pobierających inne świadczenia z ZUS, dostanie dodatkowo 1200 zł brutto, czyli 981 zł "na rękę". To kwota dla osób, które przez cały rok mają stosowaną jedną ulgę podatkową. Od "trzynastki" potrącany jest podatek i składka zdrowotna.

Trzynasta emerytura - kto dostanie

Kto może liczyć na emerytalną "trzynastkę" - stanowi ustawa.
Są to m.in.:

 • emeryci i renciście ZUS, KRUS, systemów mundurowych
 • inwalidzi wojenni i wojskowi
 • osoby pobierające:
 • zasiłki i świadczenia przedemerytalne
 • renty rodzinne
 • renty socjalne (ok. 285 tys. osób)
 • emerytury matczyne (rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ok. 19 tys. osób)
 • emerytury pomostowe
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Jeśli ktoś pobiera dwa świadczenia - dostanie jedną "trzynastkę".

Czytaj także

Nie każdy uprawniony dostanie całą "trzynastkę". Jeśli renta rodzinna dzielona jest między kilka uprawnionych osób, to przysługuje jedno świadczenie, które dzielone jest między uprawnionych. Wtedy każdemu przypadnie w udziale mniejsza kwota.
Z jednym wyjątkiem - o ile wśród uprawnionych jest osoba pobierająca rentę socjalną, jest ona wyłączana z kręgu uprawnionych do "trzynastki", pieniądze dzielone są między pozostałych. Natomiast rencista socjalny dostaje całą "trzynastkę" do swojego świadczenia.

Przykład I: do renty rodzinnej uprawnionych jest troje dzieci. Wówczas 1200 zł brutto dzielone jest między trzy osoby.
Przykład II: do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby, ale jedna z nich otrzymuje rentę socjalną. Wówczas 13. emerytura dzielona jest pomiędzy 2 osoby, a rencista socjalny dostaje całą "trzynastkę" ze swoim świadczeniem.

Kogo ominie 13. emerytura

Nie wszyscy emeryci i renciści "13" dostaną. W myśl ustawy, świadczenie to przysługuje osobom, które na 31 marca mają prawo do określonych świadczeń i prawo to nie jest zawieszone.

Pieniędzy nie dostaną więc emeryci i renciści, którzy na 31 marca będą mieli zawieszone prawo do emerytur i rent, bo:

 • złożyli wniosek o emeryturę, ale dalej pracują u tego samego pracodawcy bez rozwiązania umowy o pracę
 • pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę, dorabiają i z powodu przekroczenia limitu zarobków prawo do świadczeń mają zawieszone.

Poza tym Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do ustawy o 13. emeryturze i ostatecznie uchwalił przepisy.
Oznacza to, że z kwietniowymi świadczeniami 9,8 mln emerytów i rencistów oraz osób pobierających inne świadczenia z ZUS dostanie dodatkowo 1200 zł brutto, czyli ok. 1000 zł "na rękę". .

Dodatkowego rocznego świadczenia nie dostanie też rodzina osoby, która co prawda 31 marca miała prawo do emerytury lub renty, ale zmarła przed otrzymaniem świadczenia.

Co z osobami, dla których 31 marca jest ostatnim dniem prawa do renty z powodu niezdolności do pracy i renta nie będzie im przedłużona, czyli w kwietniu nie dostaną pieniędzy z ZUS? W takiej samej sytuacji mogą być osoby, którym 31 marca kończy się prawo do świadczeń przedemerytalnych?

To musisz wiedzieć o waloryzacji emerytur w 2020 roku. Tyle ...

Spytaliśmy ZUS, jak sprawy te były rozwiązane w ubiegłym roku, bo przepisy są podobne. - Do jednorazowego świadczenia pieniężnego, zwanego "trzynastką" uprawnione były osoby, które w dniu 30 kwietnia 2019 r. miały prawo do świadczenia emerytalno-rentowego - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Jednorazowe świadczenie pieniężne nie przysługiwało do świadczeń, których wypłatę wstrzymano od 1 maja 2019 r. W takim przypadku świadczenie pieniężne zostanie wypłacone w miesiącu, w którym zostanie podjęta wypłata zawieszonego świadczenia.

- Z uwagi na to, że jednorazowe świadczenie wypłacane było z urzędu wraz ze świadczeniem za miesiąc maj 2019, dla jego wypłaty konieczne było także istnienie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego w maju 2019 r. - kontynuuje rzeczniczka regionalna ZUS. - W tym przypadku, jedynie odwieszenie wypłaty renty od 1 maja 2019 uruchomiłoby wypłatę także trzynastki. Jeśli osoba utraciła prawo do świadczenia przedemerytalnego z dniem 30 kwietnia 2019 i uzyskała od dnia 1 maja 2019 prawo do innego, np. do emerytury, jednorazowe świadczenie przysługiwało wraz z emeryturą przyznaną od 1 maja 2019.
- Analogiczne przepisy są w tym roku, tylko datą graniczna jest 31 marca - informuje Krystyna Michałek.

ZOBACZ TAKŻE:Waloryzacja 2020 w KRUS. O ile podniosą emerytury i renty rolnikom?

Postawmy więc kropkę nad i: w rzeczywistości trzeba spełnić dwa warunki, by otrzymać dodatkowe roczne świadczenie: nie tylko mieć prawo do określonych świadczeń 31 marca, ale otrzymywać te świadczenia także w kwietniu, bo pieniądze przekazywane są z wypłatami kwietniowymi.
Jeśli komuś renta skończy się 31 marca i nie zostanie przedłużona, ani ta osoba nie przejdzie na emeryturę - nie dostanie "trzynastki".

Emerytalna "trzynastka" w tym roku 1200 zł brutto (981 zł netto). Większość dostanie ją z kwietniowymi świadczeniami, niektórzy - w maju.

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaci dodatkowe jednorazowe świadczenie, jak szacuje, około 438,3 tys. swoich klientów: ok. 226,3 tys. w oddziale bydgoskim i 212 tys. w toruńskim. - To dane szacunkowe, ustalone na podstawie liczby świadczeń wypłacanych w styczniu 2020 roku - zastrzega Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS.
W ubiegłym roku ZUS w regionie wypłacił ok. 400 tys. emerytalnych "trzynastek".

Świadczenie przyznawane jest z urzędu, nie trzeba składać wniosków.
Według szacunków rządu do emerytów i rencistów trafi dodatkowo ok. 11,75 mld zł. W ubiegłym roku wydano na ten cel 10,8 mld zł.

Trzynastka – ekstra emerytura już w tym roku. Co warto wiedz...

Materiał oryginalny: Trzynasta Emerytura 2020. Znamy już termin wypłaty. Tyle dostaną emeryci na rękę - Gazeta Pomorska

Komentarze 217

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 marca, 18:50, Olo:

Szpitale sprzętu nie mają a te [wulgaryzm] pieniądze rozdawająco oni mają w głowach

No mają mają, muszą kupić wyborców, zostać przy władzy. Sprzętu wyborcy nie będą pamiętać, ale gest wydania naszych pieniędzy z naszego budżetu na prezenty na wybranych już będą. Tym bardziej, że ci wybrani to i tak wyborcy(ludzie starsi, ludzie korzystający z socjalu) partii akurat rządzącej, to jest takie utwierdzenie tych wyborców, że robią słusznie, tak na wypadek gdyby zwątpili czy dobrze głosują

G
Gość
26 marca, 22:42, Gość:

Niech się opozycja uczy jak się kupuje! Wypłaty przed wyborami! Wybory po trupach ale je tylko przeprowadzić i zostać przy korycie. Tak się rządzi!

Cwaniaki z PiS kupują głosy za kasę glosujących. A oni się cieszą

G
Gość
26 marca, 17:35, Emeryt:

Za kilka miesięcy zabraknie na emerytury,

ale na wyborcze 13 jeszcze styknie z rezerwy demograficznej!

27 marca, 9:39, Alex:

Bezmózgowiec z Waćpana.

Bezmózgiem to jesteś ty ĆWOKU.

P
POtościerwa

Kopertowicz w senacie ma w d..e emerytow.Ważne ,że on "piniędzy"nie dostał to chciał zablokować innym.

G
Gość

Niech się opozycja uczy jak się kupuje! Wypłaty przed wyborami! Wybory po trupach ale je tylko przeprowadzić i zostać przy korycie. Tak się rządzi!

M
Małgorzata

Jeden pan na R juz nie może się doczekać i to jest granda. Szkoda, że dla szpitali nie ma bo jak ci padną to umarł w butach,zawsze wszystko ludzie muszą wspomóc.

e
emeryt
25 marca, 18:54, Misiu:

Emeryt przepracował swoje lata i to mu się należy.

Należy się porządna emerytura a nie ochłapy

x
xxx

Teraz jest parę ważniejszych spraw niż kupowanie grup społecznych. Możecie zapomnieć na parę lat o socjalu. Niestety dojenie pracujących ludzi właśnie się skończyło. Szkoda, że akurat w takich okolicznościach. Nie martwcie się marnościami ( 500, 13 itp ) zadbajcie o zdrowie i trzymajcie kciuki, by lekarzom i pielęgniarkom jeszcze się chciało iść na służbę.

c
ciepły jarek
21 marca, 20:56, Emeryt:

Wszyscy co deklarują "a po co mi ta 13-tka" itp. niech mi dadzą aby raz do roku nie będę musiał oszczędzać na jedzeniu tylko godnie sobie pojem a ten co tak narzeka że euro drogie...w Polsce są złotówki, biedny nie jest skoro jeździ na wczasy ja bym musiał dostać 20-tkę żeby było mnie na taki luksus stać

Powodzenia. Pogadamy jak euro będzie kosztować 6,5 pln a dolar 5,4 pln. A za leki wyprodukowane z granicą to w rublach się płaci? Jak inflacja będzie 90% to pamiętaj kto doprowadził do katastrofy.

O
Olo

Szpitale sprzętu nie mają a te [wulgaryzm] pieniądze rozdawająco oni mają w głowach

G
Gość
18 marca, 22:29, Kapral:

Dlaczego ludzie a antyPIS pierd..olcem honorowo nie zrzekną się 13 emerytury i tak samo Ci którzy lecą po 500 a z drugiej strony sieją brednie ,że to rozdawnictwo i socjalizm?Czy Ci ludzie mają nierówno pod sufitem?

25 marca, 13:52, LooK:

Dlatego że uczciwie pracowali.

emeryci i rencisci placa podatki jak kazdy inny podatnik

L
LooK
18 marca, 22:29, Kapral:

Dlaczego ludzie a antyPIS pierd..olcem honorowo nie zrzekną się 13 emerytury i tak samo Ci którzy lecą po 500 a z drugiej strony sieją brednie ,że to rozdawnictwo i socjalizm?Czy Ci ludzie mają nierówno pod sufitem?

Dlatego że uczciwie pracowali.

E
Emeryt

Wszyscy co deklarują "a po co mi ta 13-tka" itp. niech mi dadzą aby raz do roku nie będę musiał oszczędzać na jedzeniu tylko godnie sobie pojem a ten co tak narzeka że euro drogie...w Polsce są złotówki, biedny nie jest skoro jeździ na wczasy ja bym musiał dostać 20-tkę żeby było mnie na taki luksus stać

G
Gość
18 marca, 21:08, 13ta garść srebrników:

Śpieszcie się wydawać te pieniążki.

Bo zegarmistrz światła purpurowy tuż tuż...

Damy radę , "Ty się nie boj" , jak mawiał pewienmądry facet.

G
Gość
19 marca, 06:29, R. Guereieo:

Ani 500 ani 13 emerutura NIE POWINNA BYC TERAZ WYPLACANA. Tak ja rzekłem Robert Guereiro

Zagraniczni za granicę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3