Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy tramwaje poza torami. Ekspert: To wina urzędników

Weronika Skupin
Poranne wykolejenie Skody na Krupniczej
Poranne wykolejenie Skody na Krupniczej fot. Internauta Aleksander Kuś
Fatalny dzień na wrocławskich torach. Trzy wykolejenia tramwajów we Wrocławiu jednego dnia i to w ciągu zaledwie pięciu godzin. Dziś wozy MPK wypadały z szyn na ul. Trzebnickiej i Krupniczej (na tej drugiej dwukrotnie w tym samym miejscu!). Kto za to odpowiada? Zdaniem eksperta dr. inż. Igora Gisterka z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej, winne są zaniedbania miasta. Jak mówi, nikt należycie nie dba o tory.

Dziś we Wrocławiu wykoleiły się aż trzy tramwaje. Pech? Zdaniem eksperta Igora Gisterka z Politechniki Wrocławskiej, wykolejenia we Wrocławiu to już norma i zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić. Ale to nie znaczy, że w dużym mieście z dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną takie rzeczy mogą się zdarzać nagminnie. Wręcz przeciwnie - miasto zaniedbuje torowiska.

Czytaj więcej o dzisiejszych wykolejeniach (ZOBACZ ZDJĘCIA):

Wrocław: Na Krupniczej tramwaj wypadł z szyn (ZDJĘCIA)

Wrocław: Tramwaj linii 7 wykoleił się na ul. Trzebnickiej (ZDJĘCIA)

Wrocław: Tramwaj po raz drugi wykoleił się na Krupniczej. Znów są utrudnienia i objazdy (ZDJĘCIA)

Nie pojedziesz tramwajem przez ul. Krupniczą. Torowisko będzie naprawiane w nocy

– Przykład z dzisiaj pokazuje dobitnie, że wykolejenia we Wrocławiu to problem. Wynikają one z tego, że raport o stanie torowisk wykonuje się co pięć lat, a ostatni był robiony trzy lata temu. Powinno się go publikować najrzadziej co roku. Stan torowisk się pogarsza, Wrocław notuje zjazd w dół, a bardzo mało się w tej kwestii robi ku poprawie stanu torów – uważa dr inż. Igor Gisterek.

Dodaje, że powodem dzisiejszych wykolejeniem był z dużym prawdopodobieństwem zły stan torowisk. Wśród ulic we Wrocławiu, wzdłuż których leżą torowiska w najgorszym stanie, wymienia ul. Trzebnicką, Krupniczą i Nowowiejską, zaznacza jednak, że miasto ma na szczęście w planach ich remont.

Czy wykolejeń nie powinno być w ogóle? Zdaniem Gisterka nie da się ich całkowicie wyeliminować. – Wykolejenia powinny być jednak rzadsze. Trzy na dzień to zdecydowanie powyżej normy – mówi.

EKSPERT: ZA MAŁO PIENIĘDZY IDZIE NA TOROWISKA - CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:
Jego zdaniem urzędnicy przeznaczają na odnawianie torowisk za mało pieniędzy. – To środki na bieżące utrzymanie torowisk, które powinny się co roku znajdować w budżecie. Roboty, które pozwalałyby na utrzymanie szyn w dobrym stanie, należy prowadzić stale – wyjaśnia Gisterek.

Jakie są to prace? To szeroki zakres inwestycji - od czyszczenia i szlifowania torów, przez wymianę zwrotnic, po kładzenie nowych szyn.

Wykolejeń we Wrocławiu w samym styczniu było już co najmniej kilka.
Świeradowska, 17 stycznia: Wrocław: Tramwaj Plus wypadł z torów na Świeradowskiej. Były utrudnienia w ruchu (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska