Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont kolegiaty Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Elewacja jednego z najstarszych wrocławskich zabytków jest odnawiana i widać już efekty prac. Tam, gdzie prace jeszcze trwają, widać jak potrzebne było czyszczenie. W Kolegiacie Św. Krzyża i Św. Bartłomieja ze środków z dofinasowania realizowane są prace konserwatorskie i restauratorskie. To obiekt wyjątkowy nie tylko dla Wrocławia, stanowi gratkę dla turystów z całego świata. Taką dwupiętrową konstrukcję spotkać można tylko w kilku miejscach w Europie. Według legendy, wrocławski zabytek, przynosi szczęście.

Wybudowany przez księcia Henryka Probusa w drugiej połowie XIII wieku Kościół pod wezwaniem Św. Bartłomieja , patrona Piastów Śląskich, miał być pamiątką zakończenia ostrego konfliktu z biskupem wrocławskim Tomaszem II, który chciał oddzielenia władzy kościoła od książęcej. Podczas kopania fundamentów, znaleziono korzeń, który przypominał krzyż z postacią Chrystusa, co kler uznał za znak i postulował by nowopowstała świątynia była pod wezwaniem Św. Krzyża. Książę wrocławski podjął decyzję by wybudować dwa kościoły, jeden na drugim bo jak przypuszczają niektórzy, chciał w ten sposób pojednać się z Kościołem, ale też złożyć ofiarę Św. Bartłomiejowi, aby miał w opiece chore dzieci księcia.

Kościół służył też za magazyn i stajnię

Podczas budowy zdarzył się jeszcze inny cud. Jeden z pracowników potknął się, będąc na dużej wysokości i stracił równowagę, nic mu się jednak nie stało. Na płaszczu, jak na spadochronie bezpiecznie zleciał na ziemię.

Świątynia uznana za przynoszącą szczęście miała też zły okres, dolna część wykorzystywana była jako magazyn, stajnia dla koni czy schron dla ludności. Podczas działań wojennych budynek uległ częściowemu zniszczeniu, zachowało się jednak dużo zabytków gotyckich i dobudowanych elementów barokowych.

Aktualne prace w Kolegiacie Św. Krzyża i Św. Bartłomieja realizowane są dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane środki to 520 tys. zł, a prace polegały na odnowieniu elewacji budynku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska