Trwa remont dwóch podwórek na Ołbinie. Które będą następne? [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Tak wyglądają prowadzone prace na podwórku przy ul. Wygodnej. Ich koniec nastąpi jeszcze w tym roku
Tak wyglądają prowadzone prace na podwórku przy ul. Wygodnej. Ich koniec nastąpi jeszcze w tym roku Krzysztof Świercz / Wrocławskie Inwestycje
Podwórka otoczone ulicami: Jaracza, Lompy, Daszyńskiego i Orzeszkowej oraz podwórko przy ul. Wygodnej otrzymają nowe drogi wewnętrzne. Jak się okazuje nie są jedynymi podwórkami, które będą wyremontowane w tym roku. Mieszkańcy wciąż mogą się postarać o odnowienie własnego podwórka. Jak? Przeczytaj o tym poniżej.

Nowe drogi wewnętrzne w obu podwórkach to drugi etap remontu. W pierwszym zasadzono nowe drzewa, krzewy i rośliny ozdobne. We wnętrzu ulic Jaracza, Lompy, Daszyńskiego i Orzeszkowej powstał też plac zabaw, parking rowerowy, domki dla pszczół i ławki.

Podobnie było na podwórku przy ul. Wygodnej - tam oprócz zieleni, Wrocławskie Inwestycje postawiły plac zabaw i ławki.

Odnowienie dróg w obu inwestycjach jest finansowane z budżetu miasta - w kwocie blisko 900 tys. zł dla podwórka przy Jaracza i ponad 450 tys. zł dla podwórka przy ulicy Wygodnej. Prace w tych miejscach powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. W przypadku podwórza między ulicami Jaracza, Lompy, Daszyńskiego i Orzeszkowej, oprócz dróg, powstaną też nowe chodniki przy wyjściu z budynków.

Prowadzony remont to drugi etap prac w ramach projektu Grow Green, współfinansowanego przez Unię Europejską. Grow Green dotyczy przystosowania miasta do zmian klimatu. Inicjatywa przewiduje m.in. stworzenie przykładowych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych.

Które podwórka będą remontowane w najbliższym czasie?

Okazuje się, że remontów będzie całkiem sporo. Jeszcze w tym roku, również w ramach projektu Grow Green, zostanie ogłoszony przetarg na remont podwórka między ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego. Też dostanie ono nową nawierzchnię i drogę wewnętrzną.

W najbliższym czasie remontów możemy spodziewać się także przy podwórkach zarządzanych przez Zarząd Zasobu Komunalnego:

  • W obrębie ulic: Pobożnego, Trzebnickiej, Myśliwskiej, Jagiellończyka. Planowane prace to ukształtowanie terenu, chodników i placu, przebudowa nawierzchni drogi wewnętrznej oraz nowa organizacja ruchu. Oprócz tego ZZK zamierza naprawić oświetlenie, wybudować teren rekreacyjny, elementy małej architektury oraz posadzić nowe drzewa, krzewy (tawułę japońską oraz irgę poziomą), pojawi się też trawa ozdobna. Remont zakończy się w tym roku.
  • Podwórko w obrębie Hallera 125-137. Tutaj zostaną wyznaczone ciągi komunikacyjne i miejsca postojowe. Dodatkowo zbudowana zostanie instalacja odprowadzania wód opadowych. Na terenie podwórza staną urządzenia zabawowe i elementy małej architektury. W planach jest umieszczenie nowego oświetlenia, a nad śmietnikiem zawita zadaszona osłona. Posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy oraz pnącza. Mieszkańcy otrzymają swoje rabaty, w których sezonowo będzie można posadzić kwiaty. Pojawią się budki dla nietoperzy, schronienie dla kotów, czy hotele dla owadów. Prace zakończą się w połowie przyszłego roku.
  • Na prace przy podwórku otoczonym ulicami Pułaskiego, Traugutta i Mierniczą, ZZK planuje ogłosić przetarg jeszcze w tym roku.

Termin końca prac na rok 2021 został ogłoszony też dla podwórek, którymi zarządzają Wrocławskie Mieszkania. To tereny otoczone ulicami: Nauczycielską, Skłodowskiej – Curie i Nehringa oraz ul. Henrykowską, Nyską i Sernicką.

Do 2024 roku Wrocław planuje wyremontować w sumie 35 miejskich podwórek.

Jak starać się o remont swojego podwórka?

Sprawdźmy, kto zarządza naszym podwórkiem. Czy jest to Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocławskie Mieszkania, a może Zarząd Zieleni Miejskiej? Pamiętajmy też, że nie wszystkimi terenami zarządzają jednostki miejskie. To może być np. nasza spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

To właśnie do zarządcy należy wysłać wniosek o remont podwórka. Warto wiedzieć jakie kryteria bierze pod uwagę. Przykładowo ZZK ocenia m.in. stan techniczny podwórza i budynku podczas kontroli, liczne skargi mieszkańców, radnych oraz Rad Osiedli, a także ilość przekładanych obietnic ZZK i władz miasta z powodu braku funduszy na remont.

- Wszystkie wnioski dotyczące remontów, które wpływają od mieszkańców, są brane pod uwagę - zapewnia Aleksandra Lipertowska z Zarządu Zasobu Komunalnego.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
15 września, 20:24, Gość:

Budki dla nietoperzy, hotele dla owadów, schronienia dla kotów. A ławeczka dla ludzkiego elementu będzie?

dla młodych wersji ludzkiego elementu zrobiono piaskownicę i ławeczki na podwórku więckowskiego/traugutta, teraz służy głównie elementowi do chlania cały dzień w cieniu rosnących tam krzewów.

G
Gość
Budki dla nietoperzy, hotele dla owadów, schronienia dla kotów. A ławeczka dla ludzkiego elementu będzie?
Dodaj ogłoszenie