Trwa pilotaż konkursu „Nasz zabytek”. Masz jeszcze 2 tygodnie na zgłoszenie zabytku z Twojej okolicy – nie zwlekaj!

Materiał informacyjny fundacji Most the Most
Stary wiatrak, zaniedbana wieża ciśnień, popadający w ruinę dwór, a może zabytkowy park… Znasz takie miejsce w swojej okolicy? Masz pomysł na to, jak przywrócić mu świetność? Weź udział w pilotażu konkursu „Nasz zabytek”, organizowanym przez Fundację Most the Most. Już dziś zgłoś wyjątkowy lokalny zabytek - to właśnie dzięki Tobie może on jeszcze odegrać znaczącą rolę w życiu Waszej społeczności!

Zaangażuj się: zostań lokalnym bohaterem!

Wiekowe, często zaniedbane i opuszczone zabytkowe miejsca wcale nie są skazane na zapomnienie i ruinę. Dzięki wspólnej inicjatywie, zaangażowaniu i kreatywności lokalnych aktywistów mogą one bowiem zostać odremontowane i stać się na przykład miejscową klubokawiarnią, salą warsztatową czy biblioteką – w zależności od potrzeb, pomysłów i preferencji okolicznych mieszkańców. Biorąc udział w konkursie „Nasz zabytek”, to właśnie Ty, Twoi znajomi i sąsiedzi możecie zdecydować, jak ma wyglądać i funkcjonować Wasza przestrzeń. Czas przystąpić do działania i zostać lokalnym bohaterem!

Dlaczego aktywny udział społeczności w kształtowaniu jej najbliższego otoczenia ma tak duże znaczenie? Jak mówi Beata Kuchcińska, prezes Fundacji Most the Most: - Zaangażowanie mieszkańców jest ważne nie tylko przy zgłaszaniu zabytku do rewaloryzacji, ale także do wykreowania jego funkcji społecznej. W drugim etapie konkursu „Nasz zabytek” mieszkańcy zdecydują, w jaki sposób będzie im służyć wybrane miejsce. To przede wszystkim przez nich ma być ono użytkowane, dlatego głos lokalnej społeczności będzie szczególnie ważny. Udział w naszym konkursie to pierwszy krok, by przekonać się, że działania społeczne mogą przynieść wspaniałe, namacalne efekty.

Wyślij swoje zgłoszenie już dziś!

Od 7 czerwca do 5 lipca 2021 r. trwa pilotażowa edycja konkursu „Nasz zabytek” w województwach podlaskim i dolnośląskim. Celem akcji jest wyłonienie jednego zabytku w województwie, który powinien zostać poddany renowacji, a następnie wybór najlepszego pomysłu na jego nową funkcję społeczną. Zwycięski zabytek otrzyma od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN), które zostanie przeznaczone na jego rewaloryzację i adaptację zgodnie z zaproponowanym projektem.

Znasz takie miejsce? Chodzi Ci po głowie pomysł na jego rewaloryzację? Nie czekaj na ostatni moment – wyślij swoje zgłoszenie już dziś i zainicjuj pozytywne zmiany w otaczającej Cię przestrzeni! Twoje zaangażowanie może odmienić życie Twojej okolicy.
Jak to zrobić? Przed Tobą 3 proste kroki:

  • Znajdź zabytek w swojej okolicy. Powinien być to zabytek nieruchomy (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy i kurhanów), wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, który jest własnością publiczną.
  • Zrób zdjęcie lub nakręć film, przedstawiający wybrany przez Ciebie zabytek.
  • Wypełnij i wyślij zgłoszenie konkursowe z opisem wybranego zabytku i uzasadnieniem Twojego wyboru.

Formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowe informacje na temat konkursu „Nasz zabytek” oraz jego regulamin i dokładny harmonogram znajdziesz na stronie internetowej Fundacji Most the Most: http://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.

- Zachęcam wszystkich gorąco, by rozejrzeli się wokół siebie i zastanowili się, co mogą zrobić dla siebie i dla innych. Dzięki udziałowi w naszym konkursie można zmienić na lepsze swoją okolicę, wydobyć jej potencjał, dać nowe życie miejscom, które są dla Was ważne i które są świadectwem dziedzictwa, historii i kultury – przekonuje Beata Kuchcińska. - Zbudujmy wspólnie most między historią a nowoczesnością. Przemieniajmy zapomnienie w pamięć, ruinę w piękno, smutek w radość. Połączmy siły i róbmy to razem!

Masz jeszcze dwa tygodnie na to, by zgłosić wybrany przez siebie zabytek do konkursu i dać mu szansę na nowe życie pełne ekscytujących wyzwań. Podejmij próbę stworzenia zupełnie wyjątkowej, inspirującej przestrzeni, która zapewni optymalne warunki, by dobrze i mądrze spożytkować energię i potencjał tkwiące w lokalnej społeczności. Warto wykorzystać tę szansę - wyślij swoje zgłoszenie jak najszybciej! Powodzenia!

Dodaj ogłoszenie