Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trumny i ludzkie szczątki na budowie w centrum Wrocławia. W tym miejscu znajdował się cmentarz choleryczny [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

RP
1942 schron p-lotn., kościół i breslauerzy.
1942 schron p-lotn., kościół i breslauerzy. fot. fotopolska.eu
W ostatnią środę MPK ogłosiło, że prace przy przebudowie torowiska przy ulicy Złotoryjskiej (w pobliżu Legnickiej) zostają wstrzymane. W trakcie prac operator koparki odkrył trumny i ludzkie szczątki. Dopiero po pracach archeologicznych, robotnicy znów będą mogli wrócić na plac budowy. Co dawniej się tam znajdowało?

Na starych mapach Wrocławia widać, że w tym miejscu w XIX wieku zlokalizowany był Cmentarz św. Barbary. Nekropolia funkcjonowała w latach 1852-1867. Epidemia cholery z roku 1866 szybko wypełniła cmentarz, który położony wtedy poza miastem stał miejscem pochówku ofiar. W 1867 roku ze względów sanitarnych cmentarz został zamknięty. Pamięć o funkcji, jaką pełnił w okresie panowania choroby, odzwierciedliła się w jego późniejszym określeniu „Cholera Friedhof”. Cmentarz został zlikwidowany po 1903 roku.

1942 schron p-lotn., kościół i breslauerzy.

Trumny i ludzkie szczątki na budowie w centrum Wrocławia. W ...

Warto przypomnieć, że w miejscu placu Strzegomskiego w latach 1911-1913 został zbudowany potężny kościół św. Pawła z 1400 miejscami siedzącymi. Charakterystyczne dwie wieże o wysokości 65 metrów były w tym rejonie najwyższym punktem miasta. W latach 1930 i 1940 był ośrodkiem oporu przeciwko władzy nazistowskiej, tutejszy pastor Kurt Bornitz został rozstrzelany z rozkazu Gestapo w styczniu 1945.

ZOBACZ TAKŻE: WROCŁAW ZBUDOWANO NA CMENTARZACH

Wrocław zmienia się cały czas, przybywa nowych inwestycji. W wielu wypadkach, podczas budowy, ekipy liczą się z tym, że trafią na pozostałości dawnych nekropolii i często już tak bywało. Ostatnio przy ul. Legnickiej czy Krakowskiej. We Wrocławiu na przestrzeni wieków cmentarze były zlokalizowane w różnych miejscach. Ocenia się, że w całym Wrocławiu jest około 100-120 miejsc, w których zlokalizowane były cmentarze. I nie ma tu specjalnie znaczenia czy mówimy o dzisiejszym ścisłym centrum czy o obrzeżach, są one niemal na każdym dzisiejszym osiedlu. Przygotowaliśmy dla Was galerię z lokalizacjami tych największych nekropolii w mieście, dziś już formalne nieistniejących. Zobaczcie, bo warto o tym pamiętać.Po galerii wrocławskich dawnych cmentarzy można się płynnie poruszać przy pomocy strzałek lub gestów na telefonie komórkowym

Powojenny Wrocław powstał na cmentarzach. Tu były nekropolie...

W czasie II wojny światowej kościół został zamieniony na strażnicę (wieżę obserwacyjną), większość zabudowań parafialnych wysadzono pod koniec oblężenia Festung Breslau. Mocno uszkodzony podczas wojny budynek kościoła, oceniony wówczas jako obiekt bez wartości zabytkowej, został wyburzony w latach 60. XX wieku.

Obecnie na miejscu kościoła znajduje się Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska