Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tropikalna pogoda we Wrocławiu. Jak chronić się przed upałami? (FILM)

Grzegorz Demczyszak
Magistrat jak zawsze wystawia kurtyny wodne. Będziemy mogli schłodzić się pod wodą w północnej i południowej pierzei Rynku. Urzędnicy tym razem zapowiada jednak niespodziankę.
Magistrat jak zawsze wystawia kurtyny wodne. Będziemy mogli schłodzić się pod wodą w północnej i południowej pierzei Rynku. Urzędnicy tym razem zapowiada jednak niespodziankę. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
W sobotę były 34 stopnie, a w temperatura w mieście ma dojść nawet do 36 stopni. Sprawdziliśmy, co zrobić, aby poradzić sobie z lejącym się z nieba żarem. I na co uważać, żeby słońce nie była dla nas groźne.

Magistrat jak zawsze wystawia kurtyny wodne. Będziemy mogli schłodzić się pod wodą w północnej i południowej pierzei Rynku. Urzędnicy tym razem zapowiada jednak niespodziankę. - Wczoraj zainstalowaliśmy starą kurtynę, lecz mamy dwie nowe. Jeśli uda nam się je w piątek podłączyć, to mieszkańcy będą mieli dodatkową atrakcję - mówi Konrad Antkowiak z wodociągów. Jaka to będzie atrakcja, szczegółów nie chce zdradzać.

CZYTAJ: Nawet 36 stopni we Wrocławiu (OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE)

Wrocławianie nie zaznają za to ochłody w fontannach miejskich. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przypomina specjalnymi naklejkami o zakazie kąpieli i picia wody z fontanny. Wszystko to w obawie o ludzkie zdrowie. - Woda w fontannach znajduje się w obiegu zamkniętym, dlatego musimy dodawać do niej środki chemiczne pozwalające powstrzymać rozwój bakterii, rzęsy wodnej, glonów oraz preparaty zapobiegające osadzaniu kamienia - ostrzega Krzysztof Kubicki ze ZDiUM. Ostrzega również, że w fontannach mogą znajdować się ostre, niebezpieczne element.

Oczko wodne w parku to nie jest basen

Sadzawki i oczka wodne w parkach miejskich też nie są przeznaczone do kąpieli. - Ze względu na naturalne warunki środowiskowe, takie zbiorniki nie są odmulane, co stwarza zagrożenie. Poza tym to nie są kąpieliska rekreacyjne, które muszą być pod opieką ratownika - tłumaczy Małgorzata Szafran z urzędu miejskiego.

Za kąpiel w miejscach niedozwolonych policjanci i straż miejska mają prawo ukarać mandatem. - Polecamy kąpiele tylko w sprawdzonych i oznakowanych miejscach. Na oficjalnych kąpieliskach, gdzie znajdujemy się pod okiem ratownika - zachęca Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Prawdziwej ochłody można zaznać na kąpieliskach miejskich takich jak: Morskie Oko, Kłokoczyce, Glinianki i Królewiecka. Oczywiście, otwarte będą też baseny miejskie i uczelniane pływalnie.

Profesor Jakubaszko ostrzega

W czasie upałów trzeba uważać, by nie przesadzić z kąpielą słoneczną. - Osoba, u której dochodzi do stopniowego przegrzewania się, może mieć krótkotrwałe zaburzenia świadomości, zaburzenia czucia, nudności, wymioty, a nawet utracić przytomność. To bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia, gdyż może prowadzić do udaru mózgu i zawału serca - ostrzega prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Aby uniknąć takich sytuacji, profesor poleca szukać cienia, zakładać czapki, pić dużo wody mineralnej i stosować kremy z filtrem. Dostęp do pitnej wody wrocławianie mają w zdrojach ulicznych: w Rynku przy ul. Oławskiej, na pl. Solnym, pl. Jana Pawła II, pl. Dominikańskim, a także na pl. Grunwaldzkim i przy Stadionie Miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska