Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triennale Rysunku Wrocław 2022 wygrała Katarzyna Wójcicka

Błażej Organisty
Błażej Organisty
W Muzeum Współczesnym Wrocław rozdano nagrody i oficjalnie otworzono dwie wystawy w ramach Triennale Rysunku Wrocław 2022: pokonkursową i laureatki poprzedniej edycji. Wygrała studentka z Krakowa. Wśród nagrodzonych uczestników są artyści z Wrocławia.

Grand Prix jury przyznało – jednogłośnie - Katarzynie Wójcickiej za cykl pięciu rysunków „Etat”. Została nagrodzona za precyzję myśli oraz za zbudowanie formy metafory. Pociągające w jej rysunkach jest według jury mieszanie czystości i pesymizmu. Jest w nich postawiona dobra diagnoza problemów klasy współczesnej, a zarazem ironiczny dystans do pracy twórczej.

- To forma marzenia przyszłości. Chodzi o to, że prace wykonywane są drobnym, pojedynczym modułem, kiedy podczas rysowania liczę czas, który następnie przekładam na wartość finansową mojej pracy. W ten sposób, przy ustaleniu konkretnej godzinowej stawki, mogę wyliczyć wartość całego etatu. To forma strategii radzenia sobie z teraźniejszością i przyszłością – skomentowała laureatka, która jest studentką piątego (dyplomowego) roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Autorka narysowała „Etat” cienkopisem na papierze. Prace są monochromatyczne. - Rysunek jest dla mnie najfajniejszą optymalizacją finansową. Jest dość prosty i tani w wykonaniu, łatwy w transporcie, dostępny, bardzo uniwersalny, dlatego zdecydowała się na czerń i biel - wyjaśnia.

Katarzyna Wójcicka została wybrana spośród 38 uczestników, którzy przeszli pierwszy etap konkursu. W finale jury przyznało jeszcze trzy nagrody i pięć wyróżnień:

  • Marcin Mierzicki (absolwent ASP Wrocław) – „Obiekt w lustrze jest bliżej niż się wydaje” – nagroda rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu;
  • Jarosław Słomski (ASP Wrocław) – „Przepisany zeszyt” oraz Jarosław Grulkowski (ASP Wrocław) „new World Order” – nagroda dziekana Wydziału Grafiki ASP Wrocław;
  • Andrzej Kulig - „Wymiana głowy” - wyróżnienie;
  • Marcin Czarnopyś - „Rysunkowa teoria wielkiego powrotu”- wyróżnienie;
  • Not a Number „Ekran terytorium” - wyróżnienie;
  • Łukasz Głowacki „Forma nierównowagi” - wyróżnienie;
  • Justyna Mędrala „Sztuka, ślad człowieka” - wyróżnienie.

Prace wszystkich uczestników wiszą na 3. piętrze MWW do 23 maja. - Są bardzo interesujące, zróżnicowane pod względem formalnym i podejścia do tematu „Nie oglądaj się za siebie” – zachęca kuratorka, Patrycja Sap. - Mam nadzieję, że udało nam się zaprezentować najciekawsze, najbardziej aktualne zjawiska z zakresu współczesnego rysunku czy właściwie myślenia rysunkowego. Staramy się forsować ideę rozsadzania rysunku i prezentowania jego szerokiego spectrum – powiedziała na otwarciu.

Drugą częścią wystawy są prace laureatki poprzedniej edycji Triennale – Moniki Drożyńskiej. Są prezentowane na parterze MWW. Opisy wystaw i bogaty program wydarzeń towarzyszących (w tym warsztaty i oprowadzania): TUTAJ. Organizatorem Triennale jest ASP Wrocław. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1965 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska