Uczelnie digitalizują się w zawrotnym tempie. A przynajmniej uczący się na nich studenci, bo ze stroną administracyjną bywa różnie. Czasy, w których najważniejszym miejscem na uczelni był punkt ksero minęły już bezpowrotnie. Nie znaczy to jednak, że na wartości straciła najcenniejsza studencka waluta, czyli notatki. Zmienił się jedynie sposób notowania, kopiowania i dystrybuowania treści. Dziś wielu studentów notuje na wykładach nie odręcznie, tylko komputerowo. A ci, którzy nadal cenią sobie papier i długopis, dla wygody i bezpieczeństwa również skanują swoje notatki i zapisują je w formie elektronicznej.

Część wykładowców korzysta również z cyfrowych pomocy naukowych, udostępnia studentom skrypty i inne materiałydydaktyczne. W dobie digitalizacji zasobów bibliotecznych książki naukowe krążą również w obiegu w postaci elektronicznej, a materiały dydaktyczne mają również formę audio czy wideo. Wielu studentów, zwłaszcza słuchowców, nagrywa wykłady, aby na podstawie nagrań móc w spokoju powtórzyć materiał, czy podzielić się nim z kolegami, którzy nie dotarli na wykład. W efekcie - tak, jak kiedyś po korytarzach uczelnianych i między pokojami w akademikach krążyły segregatory i teczki pełne skserowanych notatek, trudno dostępnych książek, czy innych pomocy naukowych, dziś te same treści krążą w sieci pod postacią elektroniczną. Zeskanowane dokumenty i nagrania tworzą pliki o dużych rozmiarach, a zmniejszenie ich odbyłoby się kosztem utraty ich jakości, co przy notatkach pisanych odręcznie i w pośpiechu lub w przypadku kopii starych wydań książek naukowych może stworzyć poważne problemy z odcyfrowaniem. Przesyłanie tak dużych paczek informacji w załączniku mailowym często jest niemożliwe. Rozwiązaniem jest TransferXL. Dzięki tej bezpłatnej usłudze można szybko i bezpiecznie udostępnić w sieci dowolne, nawet bardzo duże pliki.

Fenomen TransferXL polega na jego prostocie. Przejrzysty interfejs kieruje nas krok po kroku do celu. Wystarczy przeciągnąć lub przenieść z wybranego folderu dane do przesłania, wpisać adres nadawcy oraz adresy odbiorców i gotowe. Dla chętnych dostępne są dodatkowe opcje – napisania wiadomości towarzyszącej transferowi, zaszyfrowania transferu i nadanie hasła umożliwiającego otworzenie plików, czy wyboru regionu przechowywania danych. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby skorzystać z tych udogodnień. TransferXL daje użytkownikowi pełną kontrolę nad przesyłanymi plikami. Od opcjonalnego szyfrowania jeszcze przed wysyłką, poprzez zarządzanie transferami z możliwością dodawania i usuwania poszczególnych plików, aż po możliwość anulowania danego transferu. Dzięki temu to nadawca decyduje o tym, co się dzieje z jego danymi. Historia przesłanych transferów przedstawiona na osi czasu daje nam przegląd przesłanych materiałów. Odbiorca natomiast ma do dyspozycji funkcjonalności, które ułatwiają korzystanie z systemu. Może na przykład pobrać jedynie wybrane pliki z danego transferu. Poza tym system TransferXL prezentuje przesłane zdjęcia i filmy w formie miniatur, co ułatwia odbiorcy identyfikację zawartości i oszczędza czas nadawcy eliminując konieczność nadawania nowych nazw przesyłanym plikom.

Bezpieczeństwo przesyłanych danych to priorytet dla twórców systemu TransferXl. Każdy użytkownik ma możliwość zaszyfrowania plików jeszcze na swoim komputerze, tak aby żadne nieszyfrowane dane nie były przesyłane do chmury. Odszyfrowywanie danych odbywa się za pomocą hasła, do którego dostęp ma odbiorca transferu. Hasło możemy nadać samodzielnie lub wygenerować unikalne hasło systemowe za pomocą jednego kliknięcia w panelu obsługi. TransferXL to nie tylko bezpieczeństwo, ale i szybkość działania. Nowoczesne technologie, z których korzysta system pozwalają na osiąganie konkurencyjnych wyników jeżeli chodzi o prędkość przesyłu danych. Kompresowanie plików jeszcze na komputerze nadawcy, szeroka sieć rozsianych po całym świecie serwerów pozwalają na błyskawiczne przesłanie nawet bardzo dużych plików
TransferXL pozwala na bezpłatne przesłanie 5 GB danych w jednej wiadomości, a 10 GB danych dziennie. Jest to wystarczające dla większości użytkowników prywatnych. Serwis oferuje jednak również płatne abonamenty o różnych parametrach, które pozwalają na zwiększenie wielkości transferu aż do 100 GB w jednorazowej wiadomości. Zaletą rozwiązania abonamentowego jest to, że nie wiąże ono klientów długoterminowo – opłata jest miesięczna a z subskrypcji można w każdej chwili zrezygnować.

Zintegrowanie konta z portalami społecznościowymi pozwala na dzielenie się plikami na Twitterze, Facebooku, LinkedIn i w innych serwisach. W przypadku studentów to doskonała opcja do udostępniania notatek i innych materiałów. Możemy je udostępnić na przykład w grupie na Facebooku skupiającej kolegów z roku, czy z uczelni. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo naszego profilu – TransferXL nie opublikuje niczego bez naszej zgody.