Tramwaj na Swojczyce? Miasto odrzuca wniosek mieszkańców

  Tramwaj na Swojczyce? Miasto odrzuca wniosek mieszkańców

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oficjalnie odrzucił wniosek mieszkańców o zabezpieczenie terenów pod linię tramwajową na Swojczyce. - Nie rozumiem decyzji urzędników. Będziemy składać protesty - mówi nam Mariusz Tokarz, wiceprzewodniczący Rady Strachocin-Swojczyce-Wojnów.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Mieszkańcy Swojczyc, Strachocina i Wojnowa oficjalnie wnioskowali o zabezpieczenie gruntów pod budowę torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Swojczyckiej od mostów Chrobrego do ul. Bazaltowej. We wniosku mieszkańcy argumentują, że takie zabezpieczenie "stanowi jedyną rozsądną alternatywę dającą możliwość przedłużenia projektowanej/planowanej linii tramwajowej do Swojczyc i dalej do osiedli Strachocin i Wojnów".

  Wniosek dotyczący zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mieszkańcy złożyli w marcu tego roku. Jednak Rafał Dutkiewicz swoim zarządzeniem odrzucił propozycję mieszkańców.

  - Jesteśmy zdziwieni - komentuje sprawę Mariusz Tokarz, wiceprzewodniczący Rady Strachocin-Swojczyce-Wojnów i dodaje, że po decyzji prezydenta nie widzi realnej szansy na to, by tramwaj na Swojczyce pojechał. - Miasto od początku nie miało pomysłu na tramwaj na Swojczyce. Najpierw mówiono, że nie ma w ogóle takiej możliwości. Potem jednak się okazało, że to da się zrobić. Dziwnie się ta decyzja zbiegła w czasie z odrzuceniem dofinansowania unijnego na most Wschodni. Właśnie z powodu braku torowiska. Sądzę, że urzędnicy na szybko wpisali więc tramwaj na nowej przeprawie mostowej na Swojczyce, tak by uzyskać dofinansowanie unijne - podejrzewa Tokarz.

  Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu miasto zadeklarowało, że przez nowe mosty Chrobrego (CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI) pojedzie tramwaj.

  - Tramwaj do Bazaltowej to jedyne realne połączenie, gdyż dzięki temu mieszkańcy mogliby sprawnie przesiadać się z kolei na tramwaj - zauważa Tokarz i dodaje, że tylko taka trasa tramwaju ma sens. - Przeciągnięcie linii tramwajowej tylko przez most nic nie da, bo nikt na tym nie zyska. Dla mieszkańców Swojczyc to nadal jest duża odległość, a mieszkańcy odległych bloków Olimpii Port mieliby do tramwaju prawie kilometr - wyjaśnia Tokarz.

  Mieszkańcy już zapowiadają protesty i chcą prosić prezydenta o wyjaśnienie.

  Zapytaliśmy w magistracie o treść zarządzenia i jego uzasadnienie. - Wnioski zostały odrzucone ze względów formalnych, ponieważ nie dotyczą terenu w granicach opracowywanego MPZP - wyjaśnia Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu i dodaje, że celem zmiany obowiązującego MPZP w rejonie zespołu urbanistycznego Swojczyce Południe we Wrocławiu jest wprowadzenie m.in na wnioski mieszkańców nowego przeznaczenia terenów i dopuszczenie usług tj. handel małopowierzchniowy, gastronomia oraz usługi sportu i rekreacji.

  Magistrat zapewnia też, że tramwaj na Swojczyce pojedzie. - Tramwaj na Swojczyce jest planowany i w tej kwestii nic się nie zmienia. Co więcej tramwaj na Swojczyce jest wpisany w kierunkach rozwoju Nowego Studium jako trasa obowiązkowa. Polityka mobilności miasta jest nastawiona na rozwój komunikacji miejskiej jako alternatywy dla transportu indywidualnego - deklaruje Małgorzata Szafran.

  Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego tak komentuje zarządzenie Rafała Dutkiewicza: - Prezydent Dutkiewicz nie pierwszy raz oszukał mieszkańców. Jego decyzja szkodzi przyszłym pokoleniom. Rafał Dutkiewicz kładzie kłody pod nogi tym, którzy w przyszłości chcą na tym terenie zbudować linię tramwajową - komentuje Owczarek.

  Jego zdaniem tramwaj na Swojczyce jest niezbędny. - Prezydent nie rozumie widocznie, jakie korki tworzą się na Swojczycach. Czekam na wyjaśnienia ze strony urzędu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (73)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "oszukał mieszkańców"

  Krasnal Adamu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Owczarek, odkąd współpracuje z PO, już tylko ujada. A może by tak odniósł się MERYTORYCZNIE do odpowiedzi mówiącej o przyczynach formalnych?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kowale

  Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Może taniej byłoby przedłużyć linię tramwajową z pl. Kromera na Kowale aż do Swojczyc? Przywrócić ruch pasażerski na stacji PKP Wrocław Swojczyce?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przecież każde dziecko wie

  że (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  deweloperzy zawsze maja pierwszeństwo w zakupie wszelkich gruntów;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mikstacki dureń oczywiście wie lepiej, czego chcą - jak mawia - mieszkańcy tego miasta.

  pokaż mi swego prezydenta, a powiem ci, kim jesteś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Może mieszkańcy kolejnego osiedla zaczną myśleć przy urnach wyborczych i dadzą kopa w mikstacką d...
  Oczywiście mikstacki i dymaniczni magistraccy będą szukać prawnych wybiegów i kłamać ile...rozwiń całość

  Może mieszkańcy kolejnego osiedla zaczną myśleć przy urnach wyborczych i dadzą kopa w mikstacką d...
  Oczywiście mikstacki i dymaniczni magistraccy będą szukać prawnych wybiegów i kłamać ile wlezie, co jest coraz trudniejsze w sytuacji powszechnego dostępu do informacji w internecie (vide wypowiedź niejakiej Szafran).
  Ostatecznie mikstacki wysupła kolejne miliony na tzw. renomowane kancelarie i procesowanie się bez końca.
  A tak btw.: zniszczone w z woli durnia kosztem 15 milionów przejście na Swidnickiej znowu jest poprawiane. Za te 15 milionów mozna było zrobić dużo dobrego dla wrocławian.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  A jaki to ma związek z wnioskiem dotyczącym obszaru poza uchwalanym MPZP, wklejaczu-ujadaczu? "Wybiegiem" byłoby przyjęcie takiego wniosku, co następnie uwaliłby każdy sąd.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co się śmieciu wpierdalasz

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Liż dupę łysej szmacie CBA blisko

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manipulacja Pani Szafran

  W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pani Szafran w Gazecie Wrocławskiej mówi "że celem zmiany obowiązującego MPZP w rejonie zespołu urbanistycznego Swojczyce Południe we Wrocławiu jest wprowadzenie m.in na wnioski mieszkańców nowego...rozwiń całość

  Pani Szafran w Gazecie Wrocławskiej mówi "że celem zmiany obowiązującego MPZP w rejonie zespołu urbanistycznego Swojczyce Południe we Wrocławiu jest wprowadzenie m.in na wnioski mieszkańców nowego przeznaczenia terenów i dopuszczenie usług tj. handel małopowierzchniowy, gastronomia oraz usługi sportu i rekreacji.":
  wTo są mieszkańcy:
  § 1. Wniosek złożony do projektu zmiany planu przez Archicom Spółka
  akcyjna pismem w dniu 13 marca 2017 r.:
  § 2. Wniosek złożony do projektu zmiany planu przez Womak Gamma
  Sp. z o.o. pismem w dniu 14 marca 2017 r.:
  a to handel małopowierzchniowy, gastronomia oraz usługi sportu i rekreacji.:
  "a) rozszerzenia przeznaczeń dla terenów U/2 i U/3 o handel detaliczny
  małopowierzchniowy B o powierzchni sprzedaży do 2000 m²,
  b) dopuszczenia dojazdu do terenu U/3 także od ulicy Swojczyckiej;"
  Oburzająca manipulacja!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzetelność - zapomniane słowo

  Eryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Mieszkańcy popełnili we wniosku błędy formalne, więc to naturalne, że przy tak dużej inwestycji nie może być przyjęty wniosek z błędami. Tylko, gdyby tak napisać nie byłoby kontrowersji, a jak...rozwiń całość

  Mieszkańcy popełnili we wniosku błędy formalne, więc to naturalne, że przy tak dużej inwestycji nie może być przyjęty wniosek z błędami. Tylko, gdyby tak napisać nie byłoby kontrowersji, a jak widać ona jest najważniejsza...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem jest po stronie Urzędasów z Magistratu

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  takie wnioski trzeba czytać ze zrozumieniem - a tej umiejętności nie posiadają wykonują tylko rozkazy jego Ekscelencji Rafała Najwspanialszego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Jeśli wniosek dotyczy innego obszaru niż obecnie rozpatrywany to żadne "czytanie ze zrozumieniem" nie pomoże. Ujadasz sobie dla ujadania na "Rafała", niekoniecznie z sensem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lizodupy ścierwa łysego w akcji

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Minusujcie i tak PiS zrobi czystkę w skorumpowanym UM

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adrianka... Był j.polski w podstawówce ?

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Dziwnie się ta decyzja zbiegła w czasie z odrzuceniem dofinansowania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko tramwaj ???

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 20

  A dlaczego nie metro ??? Osobiście sugeruje także dodatkowo WODOLOT do przystani na Piasku. Tylko sami zrzućcie się na to , nie okradajcie reszty wrocławian, to WY wybraliście sobie mieszkanie na...rozwiń całość

  A dlaczego nie metro ??? Osobiście sugeruje także dodatkowo WODOLOT do przystani na Piasku. Tylko sami zrzućcie się na to , nie okradajcie reszty wrocławian, to WY wybraliście sobie mieszkanie na pierdziszewie, dlaczego wszyscy mają płacić za Wasze wygody ???zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak. TYLKO tramwaj

  Aneta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  ,,dlaczego wszyscy mają płacić za Wasze wygody???" ano..... dlatego, że my płacimy też za owe ,,wygody" w tych częściach miasta ,gdzie Nas nie ma :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1`11`11

  1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nikt was nie zmusza do bywania "w innych częściach miasta". Jakoś my do was na wieś się nie pchamy :)))))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamiast tramwaju wybudowana

  Magistrat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  zostanie Droga Dla Rowerów po obu stronach Strachocińskiej aż do Wojnowa oraz trzy symboliczne monumentalne Bramy Wjazdowe do miasta z tego kierunku - koszt każdej bramy nie przekroczy 15 milionów...rozwiń całość

  zostanie Droga Dla Rowerów po obu stronach Strachocińskiej aż do Wojnowa oraz trzy symboliczne monumentalne Bramy Wjazdowe do miasta z tego kierunku - koszt każdej bramy nie przekroczy 15 milionów - więc jest to śmiesznie taniozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jebać Dupkiewicza

  tyle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  w temacie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  każdy robi to co lubi...

  Sisu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie, dziękuję. Nie ma mowy. I raczej nie będę zainteresowany też w przyszłości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko uważaj

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  głupota jest chorobą zakaźną

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo