Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj jedzie ulicą Skłodowskiej-Curie czy Curie-Skłodowskiej?

Marcin Walków
Czytelnik Tomasz
- Jechałem dziś rano tramwajem linii 10. Dlaczego na tablicy w środku jest napisane "Skłodowskiej-Curie" skoro ulica nazywa się Curie-Skłodowskiej i tak jest na tabliczce? - pyta nasz Czytelnik Tomasz. Odpowiedzi szukał reporter, Marcin Walków:

Z pytaniem pana Tomasza zwróciliśmy się do Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia - to jego pracownicy odpowiadają m.in. za planowanie tras komunikacji miejskiej i oznakowanie.

- Obie formy są dopuszczalne, dlatego stosujemy je zamiennie. Zdarza się, że na niektórych mapach jest napisane "ul. Skłodowskiej-Curie" a na innych "Curie-Skłodowskiej". Każdy z tych dwóch zapisów jest prawidłowy - tłumaczy Adam Więcek z Wydziału Transportu UMW.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ulica Curie-Skłodowskiej czy Skłodowskiej-Curie? Jak jest poprawnie

Prof. Bernard Jancewicz jeszcze jako przewodniczący komisji nazewnictwa Towarzystwa Miłośników Wrocławia komentował dla nas ten przypadek uważa, że chociaż w polskiej tradycji przyjęte jest umieszczanie nazwiska panieńskiego przed mężowskim, to w tym przypadku można mówić o wyjątku. Noblistka sama zrezygnowała z używania nazwiska panieńskiego i na całym świecie znana jest jako Maria Curie.

O zmianie nazwy wrocławskiej ulicy nie ma mowy. Wiązałaby się bowiem z wymianą dowodów osobistych, praw jazdy, numerów NIP i regon zameldowanych tam mieszkańców. Ponadto trudno jest wykazać, że pisanie Maria Curie-Skłodowska jest jakimkolwiek błędem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska