Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj 23 wraca na swoją trasę. Zobaczcie zdjęcia z gotowego odcinka trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór

Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego przystanku przy ulicy Robotniczej.
Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego przystanku przy ulicy Robotniczej. Paweł Relikowski / Polska Press
Próbny przejazd tramwaju Skoda, który odbył się w czwartek (13 maja), potwierdził, że torowiska na ulicach: Złotoryjskiej i Robotniczej są gotowe do użytku. Trasa była zamknięta przez 16 miesięcy.

"Trasa, którą pokonał tramwaj to wspólna inwestycja Wrocławskich Inwestycji i MPK. Dzisiaj przejechaliśmy przez zmodernizowany odcinek od Legnickiej przez Złotoryjską i 700-metrowym fragmentem świeżo wybudowanej trasy autobusowo-tramwajowej do pętli Wrocławski Park Przemysłowy" – powiedział Wojciech Kaim Kierownik Projektu WI.

Przy ulicy Robotniczej pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego przystanku "Wrocławski Park Przemysłowy" (dawny Pafawag), który znajduje się za wiaduktem kolejowym.

Za kilka tygodni przebudowane torowisko na Złotoryjskiej połączy kolejny odcinek TATu z Legnicką. Tym razem, tramwaje pojadą w stronę placu Orląt Lwowskich. Żeby tak się stało, muszą zostać zakończone prace na wiadukcie nad ulicą Smolecką. Nowa trasa tramwajowa będzie wykorzystana jako obwodnica dla ulicy Legnickiej, gdzie rozpoczną się remonty torów i nawierzchni.

Pierwotnie prace na Złotoryjskiej miały zakończyć się na początku maja. W trakcie prac robotnicy odkryli pod nasypem tramwajowym ludzkie szczątki. Sprowadzeni na miejsce archeolodzy odkryli kości należące do 28 osób. Mogiły te najprawdopodobniej należały do istniejącego w tym miejscu cmentarza.

"Z przekazów historycznych wiemy, że w tym miejscu był cmentarz. Na starych mapach Wrocławia widać, że w okolicy (Legnicka, Strzegomska, Złotoryjska) w XIX wieku zlokalizowany był cmentarz św. Barbary. Nekropolia funkcjonowała w latach 1852-1867. Epidemia cholery z roku 1866 szybko wypełniła cmentarz, który położony wtedy poza miastem, stał się miejscem pochówku ofiar. Szacuje się, że na chorobę zakaźną zmarło około 4 tysięcy wrocławian" - mówi nam antropolog Agata Hałuszko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska