TOP5 atrakcji turystycznych Wrocławia, których nie ma...

  TOP5 atrakcji turystycznych Wrocławia, których nie ma nigdzie indziej (ZDJĘCIA)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Afrykarium
  1/6
  przejdź do galerii

  Afrykarium ©Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse

  Afrykarium, punkt widokowy w Sky Tower, ogromna makieta Kolejkowo, Polinka nad Odrą i Panorama Racławicka - to zdaniem przewodników wrocławskiego oddziału PTTK atrakcje turystyczne Wrocławia, których nie ma nigdzie indziej.
  Co pokazać znajomym, którzy przyjeżdżają z wizytą do Wrocławia – Rynek, Ostrów Tumski, Aulę Leopoldina? To klasyczne punkty w przewodnikach turystycznych i podczas wycieczek.

  Ale okazuje się, że w stolicy Dolnego Śląska są atrakcje, których nie ma żadne inne miasto w promieniu co najmniej kilkuset kilometrów.Pięć takich najbardziej niezwykłych atrakcji Wrocławia wybrał dla naszej Gazety oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego we Wrocławiu.

  Afrykarium to unikat na skalę światową. W oceanarium tym prezentowane są zwierzęta z Czarnego Lądu. Można tu zobaczyć rafę koralową Morza Czerwonego, zajrzeć na dno Nilu, do Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanału Mozambickiego, plaż Wybrzeża Szkieletów i dżungli dorzecza Kongo.
  Są tu rekiny, płaszczki, które można podziwiać, spacerując przezroczystym tunelem. Przepływają obok nas i nad naszymi głowami. W Afrykarium zobaczymy też m.in. pingwiny, kotiki i hipopotamy rzeczne. Od otwarcia, w październiku, ub. roku Afrykarium odwiedziło już ponad 860 tys. osób.

  Punkt widokowy w Sky Tower, najwyższym budynku mieszkalnym w tej części Europy, pozwala oglądać Wrocław z unikalnej perspektywy. Punkt znajduje się na 49. piętrze. drapacza chmur, na wysokości około 200 metrów. Wjeżdża się do niego bardzo szybkimi windami.

  Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce. Możną ją oglądać na Dworcu Świebodzkim. To 210 metrów torów, po których jeździ 9 pociągów i 40 wagonów. A także 103 budynki, 640 figurek ludzi. W Kolejkowie można oglądać miniatury najbardziej znanych dolnośląskich atrakcji turystycznych, jak np. obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Makietę można zwiedzać od miesiąca. Odwiedziło ją już 14 tys. osób.

  Polinka to kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej. Łączy kampusy po obu stronach uczelni. Kurs trwa dwie i pół minuty. Ale korzystają z niej nie tylko studenci i pracownicy. - Wielu wrocławian i turystów właśnie Polinką wraca z wycieczki do zoo - mówi Agnieszka Niczewska, rzeczniczka uczelni. W 2014 roku Polinka przewiozła 300 tys. osób.

  Panorama Racławicka to od 1985 roku flagowa atrakcja turystyczna Wrocławia. W specjalnie zbudowanym budynku rotundy można oglądać obraz o wysoki na 15 metrów i długi na 114 metrów. Przedstawia bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Dzięki specjalnym zabiegom - oświetleniu, krętemu podejściu, stworzeniu sztucznego terenu przed obrazem, widz ma wrażenie, że przenosi się na pole bitwy. Rocznie Panoramę odwiedza średnio 300 tys. osób. W tym roku obchodzić będzie jubileusz 30-lecia i powitanie 9-milionowego widza.


  A na Dolnym Śląsku
  Polska Organizacja Turystyczna podsumowała, które atrakcje turystyczne w regionach cieszą się największą frekwencją.
  Według ostatnich danych, za 2013 rok, na Dolnym Śląsku były to: Karkonoski Park Narodowy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Park Narodowy Gór Stołowych, Zamek Książ w Wałbrzychu, Kopalnia złota w Złotym Stoku, Świątynia Wang w Karpaczu, Muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

  Natomiast za atrakcje flagowe, czyli z największym potencjałem POT w naszym regionie uznała:
  wrocławską starówkę, Panoramę Racławicką, Karkonosze, Góry Stołowe, Zamek Książ, Świątynię Wang i kopalnię złota w Złotym Stoku.
  Nasz region dla turysty
  – Dolny Śląsk ma wszystko, oprócz morza– mówi marszałek Cezary Przybylski.
  Jest w tym sporo prawdy. Na każde 100 kmkw. przypada na Dolnym Śląsku 41 obiektów wpisanych do rejestru zabytków, ponad 30 km szlaków turystycznych.


  NA NASTĘPNEJ STRONIE: Godziny otwarcia i ceny biletów do TOP5 atrakcji turystycznych Wrocławia
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (57)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  atrakcje

  Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wrocław jest o tyle fajny, że można w nim znaleźć coś więcej niż muzea. Jak byliśmy ostatnio to poszliśmy i na strzelnice i znaleźliśmy też super miejscówkę w Mirosławicach- tunel aerodynamiczny...rozwiń całość

  Wrocław jest o tyle fajny, że można w nim znaleźć coś więcej niż muzea. Jak byliśmy ostatnio to poszliśmy i na strzelnice i znaleźliśmy też super miejscówkę w Mirosławicach- tunel aerodynamiczny Speedfly. Tyle emocji nie było nawet podczas wyborów xD zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Michał

  Zgłoś naruszenie treści

  O tak na strzelnicę ProGun trzeba iść koniecznie, jeśli jesteśmy we Wrocławiu. Jak dla mnie to jest najlepsza strzelnica w naszym kraju.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  progun

  Janina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  We wrocławiu obowiązkowym punktem jest strzelnica progun, jak dla mnie najlepsze miejsce do postrzelania na dolnym śląsku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Atrakcje Wrocławia dla dzieci

  mama Oliwki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W tekście wymieniono zaledwie 5, a we Wrocławiu jest znacznie więcej ciekawych miejsc. Tutaj: http://kochamczytac.pl/co-wroclaw-oferuje-dzieciom-20-miejsc-dla-dziecka-we-wroclawiu/ znajdziecie...rozwiń całość

  W tekście wymieniono zaledwie 5, a we Wrocławiu jest znacznie więcej ciekawych miejsc. Tutaj: http://kochamczytac.pl/co-wroclaw-oferuje-dzieciom-20-miejsc-dla-dziecka-we-wroclawiu/ znajdziecie listę aż 20 do których najlepiej udać się z dzieciakami. Dla mnie - bardzo przydatna rzecz.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Atrakcje Wrocławia

  marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ja też uważam, że największą atrakcją jest Rynek we Wrocławiu i znajdujące się tam wszelakie budynki.

  cudaarchitektury.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tytuł

  Podpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Treść komentarza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  dw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  polinka....chyba jakiś durny zart ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  agav

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Ja punkt widokowy w Sky mam jeszcze do nadrobienia, ale pogoda coraz lepsza więc mam nadzieję, że na dniach to nadrobię.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  kamillo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Za tą cenę to lepiej wjechać na Kredkę albo Ołówka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sky Tower

  jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Zdecydowanie Sky Tower ! totalny must do zobaczenia we Wroclawiu i nie tylko chodzi mi tutaj o punkt widokowy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kutas

  TheAsd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Mówisz, że fajne uczucie, być w wielkim kutasie? :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Są i inne

  qq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  A może Nadordrze, Trójkąt i podwórka z wychodkami nawet w centrum - taki syf to dopiero atrakcja naszego pieknego miasta! A jeszcze drogi i ulice z rozwalającej sie kostki brukowej. Mieszkam od...rozwiń całość

  A może Nadordrze, Trójkąt i podwórka z wychodkami nawet w centrum - taki syf to dopiero atrakcja naszego pieknego miasta! A jeszcze drogi i ulice z rozwalającej sie kostki brukowej. Mieszkam od urodzenia we Wrocławiu i jeśli kogoś zabieram w ładne miejsce to niesposób żeby nie zobaczył przy okazji tego cy wymieniłem + inne atrakcyjne otaczające nas dziadostwa!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re;sa i inne

  ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A gdzie te wychodki, chętnie zobaczę!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo