Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To urządzenie pozwala kobietom w ciąży monitorować zdrowie swoje i płodu we własnym domu

Bożena Kończal
Bożena Kończal
Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu skonstruowanemu we Wrocławiu, przyszłe mamy, które nie mogą lub nie chcą dojeżdżać do szpitala na wykonanie stacjonarnych badań KTG, mogą je wykonać samodzielnie w swoim domu.
Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu skonstruowanemu we Wrocławiu, przyszłe mamy, które nie mogą lub nie chcą dojeżdżać do szpitala na wykonanie stacjonarnych badań KTG, mogą je wykonać samodzielnie w swoim domu. Materiały prasowe
To historia z happy endem. W 2014 r. we Wrocławiu powstał Nestmedic, start-up w branży telemedycznej, który postawił sobie cel, aby kobiety w ostatnich tygodniach ciąży nie musiały martwić się o zdrowie swoje i mającego przyjść na świat dziecka. Wszystko to dzięki niewielkiemu, wygodnemu urządzeniu do profesjonalnego badania. Plan się powiódł. Firma stworzyła nowatorskie urządzenie o nazwie Pregnabit. Dzięki niemu kobieta oczekująca dziecka może w domowym zaciszu samodzielnie i o każdej porze wykonać zdalnie profesjonalne badanie kardiotokograficzne (KTG). Kardiotokografia to metoda diagnostyczna opierająca się na rejestracji, a następnie graficznym zapisie akcji serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy.

Badanie KTG wykonuje się w celu monitorowania dobrostanu płodu w okresie okołoporodowym. zapis kardiotokograficzny, czyli rejestracja akcji serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy w ciąży o przebiegu prawidłowym powinien być stosowany bezpośrednio przed i w trakcie porodu. Pozwala to na wykrycie zagrażającego życiu niedotlenienia płodu, znacząco przyczyniając się do obniżenia odsetka zgonów dzieci.

Plany twórców Nestmedic, która z czasem stała się spółką giełdową, udało się zrealizować. Firma poinformowała, że z powodzeniem przeszła proces certyfikacji wyrobów medycznych Pregnabit Pro i Pregnabit Cloud. Ulepszona wersja zawiera nowe funkcjonalności zarówno dla pacjentek, jak i dla placówek medycznych i lekarzy. Umożliwia m.in. dostęp kilku podmiotów do konta pacjenta, adaptację do standardów GSM w różnych krajach oraz kompatybilność z mediami społecznymi.

- Osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w rozwoju naszych produktów i spółki. Certyfikacja naszych autorskich urządzeń Pregnabit Pro oraz Pregnabit Cloud potwierdza jakość naszych rozwiązań i otwiera nam drogę do kolejnych rynków. Co istotne, proces certyfikacji przebiegł bardzo sprawnie. Oba etapy audytu certyfikującego urządzenia zakończyły się wynikiem pozytywnym, bez niezgodności – komentuje Jacek Gnich, prezes Nestmedic.

Niedawno urządzenia wykorzystano w programie pilotażowym badań kobiet ciężarnych we Wrocławiu. Wzięło w nim udział 66 wrocławianek w trzecim trymestrze ciąży, a przez 4 miesiące wykonano ponad 800 badań. O podsumowanie poprosiliśmy Mateusza Robaczewskiego, przedstawiciela Nestmedic.

Skąd wybór Wrocławia jako miasta przeprowadzenia testów?
Poszukiwaliśmy partnera, który zaangażowany jest w inicjatywy z zakresu teleopieki, dzięki którym miasto rozwija i udoskonala środowisko miejskie tworząc przyjazne i bezpieczne miejsce do życia i pracy. Takim partnerem okazał się Departament SmartCity Wrocław, który przygotował projekt i w odpowiedni sposób dotarł z informacją do wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Takie działania przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia mieszkańców miasta.

Kobiety w jakim wieku były najbardziej zainteresowane udziałem w badaniach?
W programie uczestniczyły panie w przedziale wiekowym: 26-43, ale najczęściej były to kobiety w wieku 30-34 lata.

Czy z programu pilotażowego płyną jakieś wnioski dotyczące stanu zdrowia grupy kobiet uczestniczących w badania?
Coraz więcej kobiet cierpi na choroby przewlekłe i z tego powodu zalecane jest częstsze monitorowanie dobrostanu płodu. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, również postępem współczesnej cywilizacji. Najczęściej występującymi chorobami są: cukrzyca ciążowa, niedoczynność tarczycy, cholestaza oraz nadciśnienie tętnicze.

Kiedy takie urządzenie jest niezbędne ciężarnej?
Powinny z niego korzystać przede wszystkim kobiety z zaleceniem od lekarza częstego monitorowania, czyli pacjentki z chorobami przewlekłymi, obciążonym wywiadem położniczym, oraz bezwzględnie ciężarne po terminie rozwiązania ciąży. Urządzenie polecane jest też pacjentkom, które są w pierwszej ciąży i czują niepokój z tym związany, lub są już w kolejnej, ale nie mogą lub nie chcą dojeżdżać do szpitala na wykonanie stacjonarnych badań KTG.

Czy spółka już je sprzedaje i gdzie, czy nadal jest w fazie testów?
Urządzenie jest dostępne w sprzedaży komercyjnej. Mamy dwa kanały sprzedaży, dzięki czemu zwiększamy dostępność Pregnabit dla kobiet: B2B - do partnerów takich jak jednostki medyczne i szpitale, którzy chcą oferować teleKTG Pregnabit swoim pacjentkom oraz B2C - czyli wypożyczenia bezpośrednio ciężarnym z całego kraju.

Czy urządzenie można wypożyczyć i za ile?
Tak. Koszt wypożyczenia urządzenia Pregnabit na 4 tygodnie to 399 zł.

A czy można je wypożyczyć gdzieś nieodpłatnie?
Tak, gmina Kurów (woj. lubelskie) i miasto Elbląg oferują taką usługę. Ponadto urządzenia są dostępne w szpitalach Koordynowanej Opieki Ciężarnych, np. Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Głubczycach.

Czy takie badanie będzie powtarzane - jeśli tak, to gdzie i kiedy?
Po sukcesie programu we Wrocławiu coraz więcej gmin i miast kontaktuje się z nami w celu nawiązania współpracy. Mamy nadzieję, że coraz więcej ciężarnych kobiet będzie mogło wypożyczyć zestaw Pregnabit i w spokoju doczekać narodzin swojego dziecka.

Plany dalszego rozwoju firmy?
W tym roku wprowadziliśmy nową platformę telemedyczną Pregnabit Cloud, a w najbliższym czasie zadebiutuje na rynku urządzenie nowej generacji - Pregnabit Pro.

Nestmedic S.A. jest innowacyjną spółką technologiczną działającą w obszarze telemedycyny i digital health – dynamicznie rozwijających się segmentów rynku medycznego na świecie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska