Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To najlepszy czas na szczepienie przeciw grypie

Agata Grzelińska
We wrześniu rozpoczyna się sezon szczepień przeciw grypie. W aptekach są już szczepionki na sezon 2016/2017. Kto i dlaczego powinien się zaszczepić? Ila dawek należy przyjąć? I ile za to zapłacimy? Kiedy stosować strategię kokonu?

Zaczyna się jesień, a wraz z nią zwiększa się ryzyko zachorowania na grypę. Specjaliści zachęcają do szczepień i przypominają, że najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest czas od września do listopada.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu wyjaśnia, kto nie powinien odkładać szczepienia na później. – We wrześniu powinni się szczepić ludzie z grup ryzyka i dzieci, które są szczepione po raz pierwszy. A to dlatego, że dzieci poniżej 9. roku życia, które są szczepione po raz pierwszy, wymagają przyjęcia dwóch dawek szczepionki: we wrześniu i w październiku, żeby na listopad były już uodpornione – mówi prof. Szenborn.

Szczepienie przeciw grypie zaleca się dzieciom już od 7. miesiąca życia. – Młodszemu dziecku, do 6. miesiąca życia, odporność można zapewnić na dwa sposoby. Po pierwsze, przeciwciała może mu przekazać matka, gdy zaszczepi się w czasie ciąży. Po drugie, rodzina może też zastosować tzw. strategię kokonu. Polega ona na tym, że szczepią się wszyscy domownicy, mający styczność z dzieckiem – dodaje zakaźnik z Wrocławia.

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych m.in. zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia zatok, zapalenia opon mózgowych. Zlekceważona grypa może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Prof. dr hab. Lidia B. Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy oraz Krajowego Ośrodka ds. Grypy (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH) przypomina ubiegłoroczne grypowe statystyki:

– W sezonie epidemicznym 2015-2016 w Polsce zarejestrowano prawie 4 miliony podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne, 15 312 hospitalizacji oraz 140 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Należy podkreślić, że zakażenie spowodowane przez grypę w sezonie epidemicznym 2015-2016 potwierdzano nawet w sierpniu – mówi prof. Brydak i dodaje: – Analizując procent zaszczepionej populacji w kraju, a mianowicie 3,4 procent sadzę, że liczby zgonów są zdecydowanie zaniżone. Chorują i umierają z powodu wielorakich powikłań pogrypowych osoby w każdym wieku, a co najgorsze bez względu na ich stan zdrowia.

Na grypę najbardziej narażeni są seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy. Prof. Lidia Brydak przekonuje, że w pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, zdrowe dzieci od 6. miesiąca życia do 18 roku życia, kobiety w ciąży oraz pracownicy ochrony zdrowia itp. – Jedyną najtańszą, najskuteczniejszą metodą do zapobiegania grypie są szczepienia. O szczepieniu przeciwko grypie decyduje lekarz – przypomina specjalistka.

Katarzyna Mąkólska z Biura Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię:
– Nawet 33 procent przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, stajemy się nosicielami wirusa i możemy być źródłem zagrożenia dla osób z najbliższego otoczenia – mówi.

Aby zaszczepić się przeciwko grypie, należy pójść do najbliższej przychodni. Można samemu kupić szczepionkę w aptece, ale koniecznie trzeba się z nią udać do lekarza, który powinien zbadać nas przed szczepieniem.

Koszt szczepionki to około 30-40 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska