Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To najlepiej wyposażona placówka w województwie

Materiał Partnera
Dzieci w ośrodku mają możliwość udziału w wielu zajęciach i ćwiczeniach. Na nudę nie narzekają.
Dzieci w ośrodku mają możliwość udziału w wielu zajęciach i ćwiczeniach. Na nudę nie narzekają.
Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących przy ul. Dworskiej 8 jest ceniony w całym województwie

Historia ośrodka sięga 1945 roku, kiedy to w maju do stolicy Dolnego Śląska przyjechał Mieczysław Kempa, dyrektor Zakładu dla Głuchoniemych we Lwowie, który chciał otworzyć tutaj oddział swojej placówki. I tak 13 czerwca 1947 roku zdecydowano, że budynek przy ul. Dworskiej 8 zostanie przeznaczony na siedzibę Wrocławskiego Zakładu dla Głuchoniemych. Warto przypomnieć, że ten obiekt – pałacyk – przed wojną należał do rodziny Zygfryda Woyrscha. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Powoli został wyremontowany przez pierwszych pracowników i uczniów ośrodka.

W pierwszym roku szkolnym 1947/1948 w zakładzie uczyło się w klasach I i II szkoły podstawowej 26 wychowanków, w tym 19 chłopców i 7 dziewcząt. Przez kolejne lata ośrodek prężnie się rozwijał, systematycznie wzbogacana była także oferta edukacyjna.
Po reformie administracyjnej kraju, zakład stał się placówką o zasięgu regionalnym. Od 1 stycznia 1999 roku podlega Samorządowi Województwa Dolnośląskiego. Dzisiaj obiekt jest nie do poznania. Jedyne, co zostało nie zmienne, to siedziba placówki. Od nieprzerwanie 69 lat mieści się przy ul. Dworskiej 8 na Pilczycach.

Na terenie zakładu powstały nowe obiekty i wyremontowano stare, które nie nadawały się do użytkowania. Od 2011 roku podopieczni ośrodka mogą uczyć się w powstałej nowoczesnej szkole.

Całe otoczenie wokół ośrodka zostało zrewitalizowane. Zbudowano także ścieżkę dydaktyczną. W roku szkolnym 2016/2017 naukę w placówce rozpoczęło 147 uczniów, głównie z województwa dolnośląskiego, ale także z innych regionów.

Chcemy, aby nasi podopieczni byli szczęśliwi

Kto może zapisać się do Państwa ośrodka?
Ośrodek kształci dzieci i młodzież w wieku od 3 do 24 roku życia
– od przedszkola poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę zawodową, liceum aż po szkołę policealną.
Szkoła zawodowa prowadzi kierunki: krawiec, stolarz, kucharz i introligator – wszystkie praktyki odbywają się w pracowniach na terenie ośrodka. W ramach szkoły policealnej uczniowie zdobywają wykształcenie w zawodach florysta i technik informatyk. Jak widzimy podopieczni mają u nas duży wachlarz możliwości. Chcemy kształcić osoby niesłyszące i słabosłyszące. Pragniemy przygotować ich do tego, aby w przyszłości potrafili odnaleźć się na rynku pracy.

Na jakie zajęcia mogą liczyć najmłodsi podopieczni ośrodka?
Najmłodszym dzieciom z wadami słuchu oferujemy zajęcia wczesnego wspomagania i integracji sensorycznej.
Wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka z wadą słuchu to program kompleksowych działań diagnostycznych, wychowawczych i terapeutycznych, które wspierają dziecko w prawidłowym rozwoju. W ramach tych działań dziećmi opiekują się psycholodzy, surdopedagodzy, surdologopedzi, rehabilitanci ruchu oraz lekarze laryngolodzy.
Zajęcia w kolorowych, wyposażonych w rozmaite sprzęty salach są dla dzieci nie tylko nauką, ale także przyjemnością i dobrą zabawą.

Jakie jeszcze inicjatywy podejmowane są w placówce?
Organizujemy także, przy współpracy i wsparciu finansowym samorządu województwa dolnośląskiego, ogólnopolskie konkursy dla niesłyszących przyciągające corocznie około stu uczestników. Uczniowie ośrodka osiągają w konkursach przedmiotowych i ogólnopolskich zawodach sportowych i plastycznych czołowe lokaty, z czego bardzo się cieszymy.
Także przy wsparciu samorządu realizujemy, w tym roku pierwszą edycję projektu „Pomocne dłonie“, w ramach którego szesnastu uczniów szkół zawodowych i policealnych odbywało miesięczne praktyki w Berlinie.

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy dla osób Niesłyszących i Słabosłyszących nr 12 może pochwalić się także profesjonalnym sprzętem.
Muszę powiedzieć, że placówka jest najlepiej wyposażonym ośrodkiem dla dzieci niesłyszących na Dolnym Śląsku, a także
ocenianą najwyżej, jeśli chodzi o bazę, spośród takich placówek w Polsce.
Wszystkie sale lekcyjne i pracownie specjalistyczne oferują nowoczesny sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne wspomagające proces dydaktyczny i rewalidacyjny.

Budynki internatu zapewniają wychowankom wygodne warunki do odpoczynku, spędzania wolnego czasu i rozwijania pasji oraz zainteresowań. Bez pomocy finansowej urzędu wiele rzeczy pewnie nie zostałoby zrealizowany!

Z pewnością tak. Organ prowadzący Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących nr 12, czyli samorząd województwa dolnośląskiego systematycznie wspiera rozwój placówki i aktywnie współuczestniczy we wszystkich działaniach na rzecz niesłyszących dzieci. W ostatnich trzech latach na inwestycje – poprawę bazy – samorząd województwa przeznaczył kwotę 80 tys. złotych. Były to tylko działania bieżące, usuwające nagłe usterki i awarie.

Jakie jeszcze ważne inwestycje zostały zrealizowane dzięki wsparciu z budżetu marszałkowskiego?
Z planowych inwestycji, które realizował samorząd województwa na rzecz ośrodka było wykonanie elewacji dwóch zabytkowych budynków na niebagatelną kwotę około 1 mln 300 tys. złotych. Przy okazji elewacji wybudowano również nową portiernię, która zapewnia większe bezpieczeństwo wychowanków. Opiekę, jaką sprawuje samorząd województwa nad ośrodkiem, odczuwają również bezpośrednio wychowankowie, realizowane są bowiem również ich dodatkowe potrzeby takie, jak utworzenie nowej sali korekcyjno-kompensacyjnej z wyposażeniem jej w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń na kwotę 50 tys. złotych. W placówce istniej również nowoczesna sala doświadczania świata, która służy dzieciom ze sprzężeniami. Była ona również współfinansowana przez nasz organ prowadzący.

Czyli cały czas mogą Państwo liczyć na bardzo duże wsparcie finansowe...
Oczywiście, że tak i za to jesteśmy bardzo wdzięczni. Samorząd województwa wspiera inicjatywy ośrodka, jak również sam jest inicjatorem realizacji wielu projektów europejskich. Niepełnosprawni uczniowie zawsze mogą liczyć na zainteresowanie i przychylność władz samorządowych. Dzięki temu dzieci i młodzież niesłysząca spędzają w pięknym miejscu miasta Wrocławia najmilsze chwile swojego dzieciństwa i młodości. Bardzo chcielibyśmy za to wszystko podziękować przede wszystkim panu profesorowi Tadeuszowi Samborskiemu, członkowi zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Mamy jeszcze wiele pomysłów na rozwój ośrodka w przyszłości. Systematycznie będziemy chcieli je wprowadzać. Wiem, że możemy liczyć na wsparcie z samorządu województwa i to jest dla nas bardzo cenne. Chcemy, żeby nasi podopieczni byli szczęśliwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska