Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To miasto to wielki cmentarz. Szkoły, parki i place zabaw w miejscu nekropolii

Kacper Chudzik
Wiele miejsc pochówków z czasów wojny wciąż nie zostało odnalezionych
Wiele miejsc pochówków z czasów wojny wciąż nie zostało odnalezionych fot. archiwum
Każdy mieszkaniec Głogowa zna istniejące obecnie cmentarze przy ul. Legnickiej, Akacjowej i Świerkowej. Starsi głogowianie pamiętają jeszcze niektóre nieistniejące już nekropolie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, w jak wielu miejscach Głogowa pod ziemią spoczywały niegdyś ciała zmarłych.

Największy w mieście cmentarz ewangelicki znajdował się pod Rondem Konstytucji 3 Maja. Ciągnął się on do ul. Daszyńskiego. To właśnie przy niej, w dzisiejszym parku, znajdował się też cmentarz garnizonowy. Dziś stoi tam m.in. plac zabaw. 20 lat temu, podczas ekshumacji, znaleziono tam szczątki kilkuset żołnierzy. W dalszych częściach parku leży ich podobno jeszcze więcej.

- Duży cmentarz znajdował się również między dzisiejszym Zespołem Szkół Samochodowych i Budowlanych, a Powiatowym Urzędem Pracy. Cmentarz świętej Barbary oficjalnie zamknięto w 1913 roku, jednak wiadomo, że jeszcze w czasie II wojny światowej chowano tam poległych - mówi Ireneusz Domińczak, znawca historii naszego miasta.

Przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza, na terenie Szkoły Podstawowej nr 7, znajdował się również cmentarz żydowski. Pogrzeby odbywały się na nim do 1937 roku. Kirkut został zniszczony przez Niemców. Część macew sprzedano kamieniarzom. Podczas ekshumacji w 1968 roku szczątki kilkunastu osób miały zostać przeniesione na cmentarz przy ul. Legnickiej.

Starszy cmentarz żydowski istniał również w okolicach Odry, tam gdzie w dzisiejszych czasach stoi budynek energetyki i biegnie linia kolejowa.

- W okolicach kolegiaty istniał też cmentarz kolegiacki. To najstarsza znana w mieście nekropolia. Odkryto tam pochówki od około 1075 roku. Obecnie znajdują się tam tereny zielone - dodaje Antoni Bok, głogowski regionalista.

Duży cmentarz ewangelicki, gdzie pochówki trwały jeszcze do czasów II wojny światowej, znajdował się także przy obecnym parku południowym. Całkiem niedawno pisaliśmy o odnalezieniu nagrobków pochodzących z tej nekropolii, które służyły jako płyty chodnikowe na jednej posesji na osiedlu Słoneczne.

Kolejny cmentarz znajdował się niedaleko, na terenie Ruszowic. Chowano tam mieszkańców tej miejscowości. Dziś stoją tam domki jednorodzinne, sąsiadujące z Castoramą.

- Tak naprawdę Głogów jest jednym wielkim cmentarzem z czasów II wojny światowej. Podczas walk o miasto zginęło blisko 3000 żołnierzy niemieckich oraz 3000 żołnierzy Armii Czerwonej. Chowano ich często tam, gdzie ginęli. Na przykład w Parku Słowiańskim. Sporo miejsc pochówku czerwonoarmistów było również w miejscu, gdzie dziś stoi osiedle Kopernika - dodaje Ireneusz Domińczak.

Zmarłych chowano prawdopodobnie również w miejscu, gdzie dziś stoją wieżowce przy ul. Poczdamskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska