To już pewne. Park na Kępie Mieszczańskiej i szkoła przy ul. Zwycięskiej powstaną

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Kępa Mieszczańska dzisiaj mat. pras.
Wrocławski magistrat stał się dzisiaj właścicielem dwóch działek, na których powstaną ważne dla mieszkańców inwestycje: park na Kępie Mieszczańskiej i szkoła z przedszkolem przy ulicy Zwycięskiej. Za ponad 7 ha terenu miasto zapłaciło po bonifikacie 5,5 mln zł. Był on do tej pory własnością Agencji Mienia Wojskowego.

Mieszkańcy Kępy Mieszczańskiej i okolicznych osiedli będą mogli cieszyć się z nowego parku prawdopodobnie już za kilkanaście miesięcy. W pierwszej kolejności teren zostanie uprzątnięty, wykonane nasadzenia drzew i krzewów oraz utworzone alejki.

- Dzięki tej działce na Kępie Mieszczańskiej przystąpimy do tworzenia, można powiedzieć wrocławskiego Central Parku. I to jest rzecz niespotykana, że w sercu miasta udaje się znaleźć 4-hektarową działkę, na której powstanie zieleń ogólnodostępna. Wiem, że jest to miejsce wyczekiwane przez wielu wrocławian. Po przejęciu działki zaczniemy je planować, a następnie urządzać - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Park na Kępie Mieszczańskiej będzie miał powierzchnię 3,9 ha. Teren został dziś kupiony przez miasto od Agencji Mienia Wojskowego za kwotę 2,6 mln zł. Wyczekiwane i wywalczone przez mieszkańców miejsce do upragnionej przez nich rekreacji powstanie etapami. W prace chcą także włączyć się deweloperzy. Pieniądze na jego realizację będzie można również pozyskiwać z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Mieszkańcy już kilkukrotnie wskazywali ten teren, jako miejsce realizacji projektów. Do tej pory nie było to możliwe. Dzisiaj się sytuacja jednak zmienia, miasto staje się właścicielem działki. Mam nadzieję, że mieszkańcy zbudowani tą dobrą wiadomością po raz kolejny złożą projekt w ramach WBO - dodaje Jacek Sutryk.

Na drugim terenie, jaki zakupił dzisiaj wrocławski magistrat od Agencji Mienia Wojskowego, powstanie zespół szkolno-przedszkolny. Działka przy ul. Zwycięskiej ma 3,3 ha i kosztowała 2,9 mln zł. Według planów 1200 uczniów i przedszkolaków będzie mogło uczęszczać do placówki od 2025 roku.

Potrzebę utworzenia kolejnej szkoły na południu Wrocławia mieszkańcy sygnalizowali już od lat. Jest to obszar, gdzie cały czas powstaje bardzo dużo nowych inwestycji deweloperskich.

- Nasze dwie szkoły, które są tam w pobliżu, dzisiaj już nie są w stanie odpowiedzieć na kolejne potrzeby edukacyjne. W związku z tym ta inwestycja ma strategiczne znaczenie. Utworzymy tam również infrastrukturę sportową, która będzie służyła dzieciom, ale także dorosłym - komentuje prezydent.

Przy Zwycięskiej ma powstać nowoczesna placówka z różnymi udogodnieniami

- Oprócz sal lekcyjnych, nie zabraknie pracowni komputerowych, sal gimnastycznych, świetlicy czy biblioteki z czytelnią. Na zewnątrz powstanie boisko, plac zabaw dla dzieci klas I-III oraz parking. Miasto zarezerwowało na przyszły rok ponad milion złotych na realizację konkursu na projekt koncepcyjny placówki. Uporządkowany musi być także przekazany teren - znajdują się na nim obecnie budynki gospodarcze. Według wstępnych szacunków budowa szkoły będzie kosztowała 67 milionów złotych - mówi Agata Dzikowska z biura prasowego urzędu miasta we Wrocławiu.

Umowa między magistratem a Agencją Mienia Wojskowego była transakcją wiązaną. AWM w przejęło zarządzanie nad działką przy ul. Piotra Ignuta o powierzchni 2 ha. Powstaną tam budynki mieszkalne.

- Otrzymaliśmy w zamian nieruchomość, która pozwoli nam na zaspokojenie potrzeb żołnierzy, czyli wypełnienia naszego ustawowego zadania na rzecz resortu obrony narodowej - mówi Piotr Jastrzębski zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego.

Szacuje się, że łączna rynkowa wartość 11 działek (w tym jednej drogowej) sprzedanych dzisiaj z bonifikatą na rzecz Wrocławia to blisko 24,5 mln zł.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Radek
21 sierpnia, 7:46, Gość:

pisowskie trole pochowane głęboko w norach, zatkało kakao

Proponuje sie rozpedzic a sciana sama sie znajdzie dzbanie.

G
Gość

https://gazetawroclawska.pl/sutryk-bedzie-nowy-plac-spoleczny-zburzymy-obie-estakady-nie-zapomnimy-o-kierowcach/ar/13696304

G
Gość

Mieszkańcy stolicy Hiszpanii o kierunkach rozwoju swojego miasta decydują za pośrednictwem internetowej platformy – Decide Madrid. To narzędzie zarówno do zwiększania partycypacji społecznej mieszkańców, jak i pogłębienia dyskusji o mieście.

Platforma została wprowadzona w 2015 roku – za jej pośrednictwem mieszkańcy zgłaszają projekty i głosują w ramach madryckiego budżetu obywatelskiego, składają petycje do władz oraz inicjują debaty w ważnych dla życia miasta sprawach. „Decide Madrid” służy także władzom do przeprowadzania konsultacji społecznych.

G
Gość

Zrealizujmy Park Centralny zgodnie z kunsztem Architekta Krajobrazu.

Podczas projektowania terenu z ławeczkami, ścieżkami, nasadzeniami bardzo ważny jest dobór gatunków drzew. Drzewa powinny być dostosowane do lokalnych warunkach siedliskowych (dostępność wody, światła, warunki glebowe) oraz klimatycznych. Projektując zieleń, często zapominamy o docelowych rozmiarach sadzonych drzew. Obecnie w ofercie handlowej znajduje się wiele gatunków oraz odmian drzew i krzewów o różnych pokrojach i wielkościach, przez co łatwo możemy dopasować rozmiar drzewa do terenu, którym dysponujemy, tak aby za kilka czy kilkanaście lat drzewo nie stało się źródłem problemów. Warto wspomnieć, iż poza odległością od pasa drogi dla nowych nasadzeń (ta odległość nie jest wiążąca w przypadku uzupełniania luk w istniejących alejach) oraz przepisów określających odległość drzew od sieci gazowych w Polsce, nie obowiązują żadne przepisy, które regulowałyby tą kwestię. Dlatego należy się kierować zdrowym rozsądkiem oraz wiedzą o wymiarach, jakie osiągną sadzone drzewa. Osiągające duże rozmiary drzewa (np. dęby, klony, buki) zazwyczaj sadzi się w odstępach co 10-15m. Dla mniejszych drzew można przyjąć odległość co 6-8m.

Dobór gatunków powinien uwzględniać uwarunkowania historyczne, krajobrazowe, istniejące tradycje, ale również ewentualną alergenność drzew, zawartość substancji toksycznych oraz inwazyjność gatunku.

G
Gość
21 sierpnia, 10:37, Mieszkaniec:

Pani redaktor pisze Pani bzdury jaki central park.Np niedaleki park Staszica ma 5,5 h Więc jak to się ma do 3,9 h na Kępie Mieszczańskiej? Nie wymieniam już nawet innych parków w centrum.Proszę odrobić dobrze lekcje przed napisaniem artykułu.No chyba że pisze Pani pod dyktando deweloperów którzy teraz dumnie ogłoszą że mamy park przy inwestycji więc jakiś tysiąc dwa doliczymy do ceny mieszkania

Przez central park nie należy rozumieć że jest największy. Powstanie w centrum i to jest niezaprzeczalny fakt, fajnie że udało się uzyskać tak duży teren który zostanie przeznaczony na park, same mniejsze parki są bliżej centrum to wiadomo. Dla deweloperów też plus bo faktycznie miejsce do kupna mieszkania bardziej atrakcyjne i cena może wzrosnąć niestety.

M
Mieszkaniec

Pani redaktor pisze Pani bzdury jaki central park.Np niedaleki park Staszica ma 5,5 h Więc jak to się ma do 3,9 h na Kępie Mieszczańskiej? Nie wymieniam już nawet innych parków w centrum.Proszę odrobić dobrze lekcje przed napisaniem artykułu.No chyba że pisze Pani pod dyktando deweloperów którzy teraz dumnie ogłoszą że mamy park przy inwestycji więc jakiś tysiąc dwa doliczymy do ceny mieszkania

G
Gość

Działki na kępie mieszczańskiej kupione, obietnica ze szkołą dotrzymana, remonty torów przed czasem. Niezły dzień.

Dodaj ogłoszenie