Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To grypa czy przeziębienie? Porównaj objawy, zobacz jak się leczyć [OBJAWY GRYPY i PRZEZIĘBIENIA]

Adriana Boruszewska
Pixabay
Grypa atakuje Dolnoślązaków. W ciągu tygodnia liczba zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę w naszym województwie wzrosła o cztery tysiące. Łącznie od 8 do 15 lutego na Dolnym Śląsku było aż 12 541 chorych. To cztery tysiące więcej niż w pierwszym tygodniu lutego (8686), ale o pięć tysięcy mniej niż rok temu (od 8 do 15 lutego 2017 osób z grypą lub jej podejrzeniem było na Dolnym Śląsku 17233). Ciepłe łóżko, chłodny pokój i rozkrojona cebula obok łóżka - tak powinniśmy walczyć z grypą.

Lekarze rodzinni przyznają, że rzeczywiście notują wzrost zachorowań pacjentów. Bo grypa przenoszona jest kropelkowo. Wystarczy tylko kichnąć lub kaszlnąć, by rozprzestrzenić wirusa grypy. - Co prawda nie jest on tak zakaźny, jak np. wirus odry, ale gdy zasłaniamy rękami usta, gdy kaszlemy, to możemy być pewni, że wirus zostanie na potem przeniesiony przez nas np. na klamkę - podkreśla wrocławski lekarz medycyny rodzinnej, Anna Krzyszowska-Kamińska i dodaje, że w sezonie grypowym poleca kaszleć w rękaw, bo sweter po dniu wrzucimy do pralki, no i nie dotykamy nim uchwytów w autobusie ani wózka w sklepie.

Co ciekawe, bardzo mało osób potrafi odróżnić prawdziwą grypę od zwykłego przeziębienia. Które objawy powinny nas zaalarmować? - Przede wszystkim grypa zaczyna się gwałtownie. Pojawia się ból całego ciała, bóle kostno-stawowe, podrażnienie spojówek, suchy kaszel, gorączka i co ciekawe, przy grypie nie ma praktycznie kataru. Przeziębienie zaczyna się powoli, pojawia się katar i kaszel. Gorączka, która pojawia się dopiero po kilku dniach tak naprawdę, może być objawem powikłania przeziębienia - wyjaśnia Anna Krzyszowska-Kamieńska.

Jak się leczyć, gdy chorujemy na grypę?

Co zrobić i "jak się kurować", gdy już rzeczywiście złapiemy grypę? Oto co radzi lekarka:

1. Podczas grypy należy izolować chorego. Najlepiej, by wychodził z pokoju tylko do łazienki. Należy też wietrzyć pokój, w którym leży chory. Nie powinno być w nim więcej niż 20 stopni Celsjusza. Niestety w naszych domach zazwyczaj bywa po 22- 24 stopnie Celsjusza.

2. Chory powinien leżeć po kocem, by się wygrzać. Należy mu też podawać wszystkie ciepłe, sprzyjające poceniu się napary, tj. lipa, rumianek, wodę z imbirem i cytryną. Nie powinien za to pić czarnej herbaty czy kawy, gdyż one nas odwadniają.

3. Podczas grypy choremu nie chce się jeść. Warto mu jednak przygotować rosół z czosnkiem, który działa przeciwwirusowo. Niezawodny jest także sposób naszych babek – tzn. położenie w pokoju rozkrojonej cebuli , która uwalnia wonne substancje działające przeciwwirusowo. Co ważne jednak, czosnku nie powinny zjadać osoby, które przyjmują leki przeciwkrzepliwe.

4. Zamiast leków, warto zostać w łóżku. -Niestety leki, które są dostępne bez recepty, nie leczą grypy, a tylko łagodzą jej objawy. Gdy najemy się takich tabletek i pójdziemy do pracy, to tak naprawdę co godzinę zarazimy grypą kolejnych osiem nowych osób, a siebie narażamy na powikłania po grypie. Wysoka gorączka, przy infekcji jest sygnałem, że nasze ciało potrzebuje odpoczynku do walki z wirusem, więc powinniśmy ja wyleżeć i zostać w łóżku - zaznacza lekarka.

5. Pacjenci, zwłaszcza ci starsi powinni unikać dużych skupisk ludzi.

6. Ważne jest również odżywianie, czyli spożywanie dużej ilości witamy C, w postaci np. kiszonej kapusty, duszonych warzyw, kaszy jaglanej, przyjmowanie witaminy D. Należy też wysypiać się i spacerować.

7. Powyższe sposoby to jednak, tylko zapobieganie lub łagodzenie objawów. Jedynym skutecznym sposobem, co podkreśla lekarka, jest oczywiście szczepionka.

Grypa może trwać nawet i dwa tygodnie. Jednak lekarka mówi, że obecnie mało pacjentów chce brać tak długie zwolnienie. - Kiedyś było inaczej. Dziś to ja proszę pacjenta, by został jeszcze jeden dzień dłużej w domu i się wykurował. Starsi lekarze mówią, że dzień z gorączką 38,5 st. to tydzień dochodzenia do pełnej formy - przestrzega Krzyszowska-Kamińska.

Witaminy to składniki niezbędne dla zdrowia, które musimy przyjmować z dietą. Współczesna żywność i styl życia sprawiają jednak, że coraz częściej mamy ich niedobory. Sprawdź, jakich witamin możesz potrzebować w większych ilościach, jak podnieść ich poziom w posiłkach i jakie produkty wybierać najczęściej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Witaminy – działanie, dzienne zapotrzebowanie i najlepsze źr...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska